Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 26 maja 2020 imieniny: Filipa, Pauliny, Marianny - DZIEŃ MATKI

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Pierwsze kroki do muzeum na Bulwarach. Remont budynku jeszcze w tym roku

Michał Maliszewski   
wtorek, 23 lipca 2019 07:00

Podziemia budynku na BulwarachPrzez wiele lat budynek po katowni UB/Gestapo, w którym zachowały się inskrypcje więźniów był pomijany przez władze Radzynia Podlaskiego.

Aktualnie znajdują się tam mieszkania socjalne, natomiast historyczne dowody w podziemiach tego budynku służą jako schowek. Wczoraj otrzymaliśmy informację, że jeszcze w tym roku przeprowadzony zostanie remont budynku przy ul. Warszawskiej 5A. Kolejnym krokiem władz miasta będzie urządzenie w tym miejscu placówki muzealnej poświęconej ofiarom dwóch XX-wiecznych totalitaryzmów: niemieckiego nazizmu i komunizmu. 

Prawie wszystkie rodziny otrzymały już inne mieszkania socjalne. W budynku na Bulwarach pozostała już tylko jedna rodzina. Miasto pozyskało również dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 105 tysięcy złotych na remont budynku. Do tej kwoty dołożona zostanie suma 45 tysięcy złotych zł ze środków własnych. Remont rozpocznie się od zmiany poszycia dachu, poprawienia elewacji, podłączenia węzła ciepłowniczego z PEC, usunięcia pozostałości po dawnych lokatorach oraz przywrócenia dawnego wyglądu obiektu. Na terenie tego obiektu Instytut Bronisława Szlubowskiego odkrył żydowskie nagrobki, których użylinaziści by utwardzić teren w obrębie budynku (tutaj!). Burmistrz Jerzy Rębek czeka na odpowiedź Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie w sprawie ich umiejscowienia. Zapewne będzie to teren planowanego muzeum albo radzyński kirkut. 

Czekamy na pierwsze efekty tych działań.

W środku budynku

 

Komentarze  

 
#1 To byli Niemcy!swalencik 2019-07-23 13:34
Jacy naziści...
 
 
#2 katastrofa?zenek44 2019-07-24 21:12
Miasto pikuje" na łeb" w dół.
 
 
#3 RE: Pierwsze kroki do muzeum na Bulwarach. Remont budynku jeszcze w tym rokuWschód 2019-07-25 07:07
Jeszcze kilka lat a w mieście zostaną tylko sami emeryci i nie będzie tu więcej jak 10 tys. mieszkańców.Miastem rządzi klika dewotów i nieudaczników.Wszyscy by tylko historię upamiętniali a nikt nie myśli o przyszłości.
 
 
#4 RE: Pierwsze kroki do muzeum na Bulwarach. Remont budynku jeszcze w tym rokuszadol1 2019-07-26 14:48
Wam wszystkim już się w głowach poprzewracało. Nie ważne kto w tym mieście zostanie i ilu mieszkańców, ważne jest aby pamiętać o historii i tym co się wydarzyło, po to aby nigdy więcej do tego nie dopuścić. Przepraszam dzieciaki ale nie macie absolutnie pojęcia o tym co piszecie. Wyłączcie facebuka i włączcie myślenie to na prawdę nie boli ...
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.