Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 lipca 2020 imieniny: Stella, Bonawentura, Marcelin

Już niedługo

Warsztaty rękodzieła dla dzieci - Morski Słoik na Drobiazgi image
Warsztaty rękodzieła dla dzieci - Morski Słoik na Drobiazgi, 14.07.2020, 15:30, Pracownia Za Płotem
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Czeka nas kolejna podwyżka za odbiór odpadów komunalnych?

Michał Maliszewski   
środa, 09 października 2019 07:00

Burmistrz Jerzy RębekWe wrześniu br. posłowie przyjęli nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Przewiduje ona, że wszystkie odpady komunalne będzie trzeba teraz segregować. Temat ten podniósł na ubiegłej sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Rębek.

- W ubiegłym tygodniu obyłem spotkanie z przedstawicielami wszystkich wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni z terenu miasta Radzyń Podlaski w kwestii nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – powiedział burmistrz.

– Ta ustawa, która weszła w życie reguluje niezwykle szczegółowo kwestie dotyczące segregacji odpadów komunalnych – kontynuował. – Zniknęło pojęcie „odpady zmieszane”, nie ma już takiej kategorii odpadów i jest to prawo, które obowiązuje w całym kraju. Odbyłem to spotkanie z przedstawicielami tych wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, aby wypracować wspólnie model funkcjonowania miasta, które jest organizatorem zbiórki tych odpadów komunalnych, ale również, aby wypracować model, który będzie przy udziale Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych, z udziałem nowego prezesa Jarosława Ejsmonta, ale również z zarządem Zagospodarowania Odpadów Komunalnych na Adamkach. To było bardzo pożyteczne spotkanie. Nie unikamy trudnych tematów, a problem jest ogromny. Można się spodziewać podwyżki cen za zagospodarowanie odpadów komunalnych. Bierze się to przede wszystkim z tego, że istnieją w kraju ogromne problemy z zagospodarowaniem odpadów, tych już posegregowanych. Jest ogromna rywalizacja między regionami w tym, aby upłynnić te odpady. Jest swego rodzaju licytacja kto da więcej firmom recyklingowym, aby oni zajęli się zagospodarowaniem ich. To jest z punktu widzenia naszego środowiska radzyńskiego bardzo niebezpieczne. Są przecież znacznie bogatsze środowiska, takie jak warszawskie służby komunalne i ich zakłady. Oni są w stanie bardzo wysokie stawki podyktować i dać duże pieniądze, aby odpady zostały zagospodarowane i to również będzie wpływało na nas, dlatego może być taka sytuacja, nikt jeszcze tego nie przesądza, ale tym bardziej potrzebna jest dyscyplina i ścisła współpraca. Ani ja, ani cały mój zespół nie unika odpowiedzialności, którą na siebie już dawno przyjęliśmy i zamierzamy to w sposób racjonalny realizować – zakończył Jerzy Rębek.

Czy od przyszłego roku opłata za odbiór śmieci poszybuje w górę? Dowiemy się już za kilka miesięcy.

 

Komentarze  

 
#1 To nie mieszkanie Radzynia jest temu winien to.....radzyński 2019-10-09 10:29
Problem jest po stronie producentów a nie po stronie konsumentów. Coraz więcej powstaje opakowań z plastiku a odchodzi się od papieru który jest łatwiejszy do przetworzenia i tańszy. My mieszańcy nie możemy ponosić kosztów za zła ustawę. Wiekszy nacisk powinny być na samych producentów opakowań a szczególnie plastikowych.
 
 
#2 chory układP.K. 2019-10-09 13:20
Adamki pod nosem a płacimy dużo więcej niż okoliczne miasta, dlaczego tam można taniej??
 
 
#3 opłaty za śmieciPaolo Borsellino 2019-10-09 17:27
Jakieś 2 lata temu na sesji rady miasta podczas składania corocznego sprawozdania z działalności PUK prezes Sałata na pytanie radego: dlaczego wozi śmieci z Kocka do Admaek taniej niż z Radzynia? Odparł: Z Kocka samochody jada na piątym biegu i oszczędzają paliwo...
 
 
#4 Segregowane kpina28kaja 2019-10-10 21:10
Opakowania z papieru w strefie I dla odpadów segregowanych odbierane są dwa razy w roku!! Okoliczne lasy pełne śmieci. W domach ludzie palą tym, co nie mieści się w koszach. Ekologia po radzyńsku.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.