Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2020 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Miasto przegrało prawie milion z przedszkolami

Michał Maliszewski   
czwartek, 31 października 2019 07:00

Burmistrz Jerzy RębekZ informacji, którą uzyskaliśmy od dyrektora przedszkola niepublicznego, działającego na terenie naszego miasta wiemy, że w poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Lublinie został wydany wyrok w sprawie obniżenia subwencji dla przedszkoli miejskich przez miasto Radzyń Podlaski.

- Byłam na odczytaniu wyroku sądu i wiem, że wygraliśmy tę sprawę. Subwencja będzie dzielona inaczej w stosunku każdego przedszkola niepublicznego – oznajmiła dyrektor.

Przypominamy. Burmistrz nie chciał pójść na ugodę w sprawie dopłaty subwencji, w momencie, gdy właściciele przedszkoli niepublicznych zwrócili się do niego. Postanowili więc wejść na drogę sądową. Wszystko wskazuje na to, że z budżet miasta zostanie uszczuplony o milion złotych za zaległą subwencję, koszty sądowe oraz odsetki.

W Internecie sytuację skomentował radny Rady Powiatu, Jakub Jakubowski: - W poniedziałek do Radzynia dotarła jeszcze jedna ciekawa informacja, a mianowicie burmistrz po procesie sądowym przegrał z prywatnymi przedszkolami i musi im wypłacić zaległą subwencję na wychowanków tychże przedszkoli w wysokości ponad milion złotych, łącznie z kosztami sadowymi i tak dalej […] Miasto płacąc pieniądze na wszystko w miejskich przedszkolach musi to skrupulatnie liczyć i później 75% kwoty, która po podziale całej puli przypada na jedno dziecko, miasto jest zobowiązane wypłacić jako subwencję przedszkolom prywatnym. Co miasto może zrobić? Może zaniżać koszty utrzymania przedszkoli miejskich, co dowiódł sąd po skardze prywatnych właścicieli, że tak się działo, więc miasto ma zwrócić ponad milion złotych prywatnym przedszkolom. Zaniżano te koszty w przedszkolach miejskich, brakowało tam dobrego placu zabaw, przedszkola miejskie były niedofinansowane i było tam czasami naprawdę dziadostwo, przedszkola prywatne dostawały mniej pieniędzy, a miasto okazało się być super gospodarzem, nie wydawało pieniędzy na prywatne przedszkola, ale sąd uznał inaczej, że te pieniądze im się po prostu należały – mówił w nagraniu radny.

Burmistrz Jerzy Rębek odpowiedział: - Nie zgadzamy się z orzeczeniem, zamierzamy odwołać się do Sądu Apelacyjnego, ponieważ uznaję racje  mego poprzednika – burmistrza Witolda Kowalczyka, za którego kadencji problem zaistniał. Uważam, że postąpił w tej sprawie zgodnie z prawem a także  zgodnie z wytycznymi Regionalnej Izby Obrachunkowej – instytucji powołanej do kontroli samorządowych finansów publicznych  i w tej dziedzinie kompetentnej. Dowodem na to, że Miasto postępowało zgodnie z prawem, są efekty kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO dwukrotnie skontrolowała sposób udzielania dotacji dla przedszkoli niepublicznych: w 2013 roku za rok 2012 oraz w 2017 roku za rok 2016 i nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości w tym zakresie. Inny sposób wyliczania dotacji – niezgodny z wytycznymi RIO stanowiłby złamanie dyscypliny finansów publicznych, co zgodnie z Ustawą z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, jest zagrożone sankcjami karnymi. Kategorycznie nie zgadzamy się z orzeczeniem sądu. Podjęliśmy decyzję o złożeniu apelacji. W przedsądowym wezwaniu do zapłaty przedszkole Bambino zażądało 189 110,77 zł dopłaty, SO przyznał mu 80 746,56 zł, Kacperek 544 503,87 – wg Sądu ma to być 499 710,03 Biedroneczka – żądała 256 923,31, sąd zasądził 35 198,64 – powiedział burmistrz Radzynia Jerzy Rębek.

 

Komentarze  

 
#1 Mała uwagaradzyninfo 2019-10-31 08:49
Szkoda, że nie dodaliście tego że wyrok dotyczy lat w których Burmistrzem był Witold Kowalczyk
 
 
#2 Ciekawi mnieradon 2019-10-31 09:38
decyzja Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Pan Radny podczas wygłaszania komentarza kilkakrotnie gestykulując odrywał obie ręce z kierownicy prowadzonego pojazdu. Już nie może być gorszego zagrożenia dla ruchu i to jeszcze w mieście.
 
 
#3 ?swingo 2019-10-31 09:53
radon, Ty coś brałeś z rana? :)
 
 
#4 Do #2 .Tak mogło się to skończyćL32012 2019-10-31 09:58
 
 
#5 J jmalesa 2019-10-31 10:05
Podziękować poprzedniemu Burmistrzowi!!
 
 
#6 Do malesa i radzyninforadzyniak95 2019-10-31 10:16
Dotacje zaczęły maleć od tego czasu aż burmistrzem miasta nie został Rębek

Trochę sprawdzenia nie boli, UMowskie lizusy :)

Powtarzam( sprawa z 2015, A sprawdźcie kiedy były wybory na wodzireja Radzynia xd
 
 
#7 a miliony uciekają...Turówka leśna 2019-10-31 10:16
To niesamowite, że nagle po 8:00 odezwała się farma trolli. Chyba zaczęli pracę w urzędzie... Swoją drogą to niesamowite, że miasto po raz kolejny traci MILIONY złotych przez nieudolność, niedopatrzenie (czy jakkolwiek to nazwać czy na kogokolwiek zrzucić winę), a trolle z braku argumentów czepiają się, że ktoś nie trzyma rąk na kierownicy. Po raz kolejny tacą na tym wszystkim tylko mieszkańcy... Strach pomyśleć ile jeszcze pieniędzy straci Radzyń przez pozostałe lata tej kadencji, która jeszcze będzie trwać.
 
 
#8 RE: Miasto przegrało milion z przedszkolamiRadzynianin0000 2019-10-31 10:58
Pan Jakubowski chyba oglądał za dużo audycji "Onet Rano."
 
 
#9 o kurdeP.K. 2019-10-31 11:07
ile nowych kont się pojawiło, żeby bronić burmistrza i szkalować pozostałych, CUD NAD WISŁĄ, Urząd Miasta ma swoję armię trolli czy korzysta z tej pisowskiej?
 
 
#10 Kuba Jakubowski ma racjęswalencik 2019-10-31 12:31
Było 5 lat na uregulowanie roszczeń przedszkoli. Nieudolność i arogancja władzy ponownie doprowadziły do ogromnej straty w budżecie miasta. Ulice i parkingi będą nadal posypywane tłuczniem a nie wykonywane w sposób cywilizowany. Dlatego za Kubą - Gratuluję!
 
 
#11 Trole...Bury2012 2019-10-31 20:32
...-głupoty.
Przecież poprzednik Rąbka był taki zły.., a obecny miał wszystko naprawić..? Coś pomyliłem?
Przecież takie były założenia "złotoustego". Pustka i nieudacznictwo w działaniach tego samorządowca od siedmiu boleści sprawia, że Miasto będzie niedługo skansenem. Ten człowiek idzie w zaparte, nie bacząc na konsekwencje, które ponoszą wszyscy mieszkańcy, bo to my za te błędy płacimy.
Szedł w zaparte w sprawie solarów (chociaż sprawa od początku była przesądzona)- zamiast 900 tyś. zł, solidarnie zapłaciliśmy 1 mln 300 tys. - tez będzie to samo. Przez jego głupi upór zapłacimy znacznie więcej niż zapłacilibyśmy przed kilku laty, gdyby w rozsądny sposób pochylił się nad tym tematem.
Jak długo będziemy na to pozwalać? Czy są jeszcze polityczne i samorządowe siły w Radzyniu, które zechcą się zjednoczyć, aby skrócić obecna kadencję włodarza i może jeszcze uratować miejskie finanse. Jak pójdzie to dalej, przepadniemy i przejmie nas Gmina Radzyń albo Gmina Borki...?
Wszystko jest możliwe.

Zawsze będą trole na usługach władzy. Nie dziwcie się, JR jest wytrawnym manipulatorem i z pewnością zamieszał wielu otaczającym go w głowach. Przyjdzie czas, że przekonają się o fakcie służenia wielkiemu złu!
 
 
#12 do # 11zenek44 2019-11-01 10:34
Jest pewna grupa ludzi , którzy dla kariery porzucili jakiekolwiek zasady współżycia w normalnym społeczeństwie. Oni nie są zmanipulowani, robią to świadomie i z wyrachowaniem.Jeden z nich tak tłumaczy swoje postępowanie;"wziąłem kredyt, buduję dom i co mam powiedzieć to co myślę, wtedy nie będę miał stanowiska i zostanę z ręką w nocniku, wymagane zasady mam na języku a tak naprawdę w pobliskim nosie".
 
 
#13 Żenująca postawa burmistrzaKotor 2019-11-05 22:48
Burmistrz już raz zakładał apelację, jak nie zapłacił firmie która dostarczyła solary. Oczywiście apelację przegrał bo zapłata za dostarczony towar należała się dostawcy. W przypadku przedszkoli będzie tak samo. Pieniądze na odsetki i koszta sądowe nie idą z kieszeni burmistrza, więc może się sądzić o wszystko. Burmistrz jest z PISu, więc z założenia uważa że zawsze ma rację.
 
 
#14 Andrzej Kotyłaakotyla 2019-11-05 23:09
Brawo Kuba!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.