Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 czerwca 2021 imieniny: Antoniego, Lucjana

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Za odbiór śmieci zapłacicie więcej

Michał Maliszewski   
poniedziałek, 02 grudnia 2019 07:00

Bożena Lecyk oraz burmistrz Jerzy Rębek29 listopada br. podczas sesji Rady Miasta uchwalono nowy cennik opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od stycznia zamiast 12 złotych za odpady zbierane selektywnie zapłacicie 20 złotych pomnożone przez liczbę mieszkańców nieruchomości. Jeżeli właściciel budynku nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny będzie musiał zapłacić 80 złotych od jednego mieszkańca, czyli czterokrotność opłaty.

Radna Bożena Lecyk zaproponowała obniżenie ceny o dwa złote dla osób, które zadeklarują posiadanie kompostowników i nie oddawanie odpadów biodegradowalnych, natomiast Mariusz Szczygieł wniósł pod obrady propozycje o zmniejszeniu ceny do 17 złotych od czwartej i każdej następnej osoby w nieruchomości, jednak te pomysły nie spotkały się z aprobatą większości rady.

Uchwała zmieniająca cennik została przyjęta.

 

 

Komentarze  

 
#21 Nasi radni...?Bury2012 2019-12-02 18:08
Przecież to było przewidziane. Podwyżki, bo budżet się nie domyka. Należałoby zapytać, czy to konsekwencja straconych milionów przez burmiego...? Pamiętacie list otwarty byłego prezesa PUK? Juz tam zasugerował, że to radni burmistrza, a nie wyborców Radzynia! Gdzie jest radny Zawada, gdzie chowa się radny Bilski, a gdzie "opozycyjny" radny Szczygieł? Wszyscy pochowali głowę w piasek, może ich uciszeni przez ich pracodawców? Przecież Rebek ma na nich wpływ i może naciskać.
 
 
#22 do Burego 2012bzien 2019-12-02 18:25
Tylko Ty chyba nie wiesz, że radny Zawada już od dawna głosuje jak radni PiS ( już głosował za wcześniejszą podwyżką ) wiec dlaczego miałby nie poprzeć decyzji dobrej zmiany teraz. Chyba nie utracone stanowisko dyrektora zobowiązuje. Szkoda tylko, że Zawada nie ma zobowiązań wobec wyborców którzy wybierając go myśleli, że głosują na przeciwnika PiS.

Oczywiście " nieutracone ". Jestem zdenerwowana dlatego zrobiłam taki błąd. Przepraszam.
 
 
#23 dośćmelasa 2019-12-02 18:26
nie na taką Polskę/Radzyń głosowałem
 
 
#24 Tylko tyle?zjp 2019-12-02 20:29
Szanowni Państwo Radni, a dlaczego tylko 70% podwyżki? Nie żałujcie sobie, trzeba było od razu o 100% podnieść!!!
W końcu a Radzyniu mieszkają sami bogaci ludzie! Wspaniale funkcjonuje SSE, przyjeżdżają tysiące turystów aby oglądać pałac. Nikt nie pracuje za najniższą krajową. Pracodawcy biją się o pracowników! A emeryci? No przecież mają tak wysokie świadczenia, że nie wiedzą co robić z pieniędzmi i chętnie zapłacą nawet po 50zł miesięcznie za śmieci :P ! Żyjemy w mieście wprost mlekiem i miodem płynącym!
Na najbliższej sesji bardzo proszę wprowadźcie poprawkę do uchwały-po 30zł od osoby za segregowane śmieci miesięcznie! A co, nie stać nas :D !!!
 
 
#25 RE: Za odbiór śmieci zapłacicie więcejstaruszek 2019-12-02 21:20
Daleko trzeba wozić śmieci a oplata paliwowa od stycznia idzie w górę :)
 
 
#26 "zapłacicie 20 zł"eSPe 2019-12-02 21:34
Panie Maliszewski, czy dobrze rozumiem, źe jest Pan w gronie osób których podwyżka nie dotyczy? Tym zwrotem daje Pan do zrozumienia, że gorszy radzyński sort zapłaci, ale są też tacy, którzy nie zapłacą 20 zł/osobę.
 
 
#27 RE: Za odbiór śmieci zapłacicie więcejfor_sale 2019-12-02 22:14
Czytałem informację o zmianie na stronie UM. Nie jest tam wyjaśnione w żaden sposób pojęcie zbiorowej odpowiedzialności. W pkt. 3 jest zapisane „ Opłata podwyższona za niewykonanie obowiązku segregacji wyniesie 80 zł od mieszkańca + kara grzywny”. Idąc dalej, jako zarządca wspólnoty zastanowiłbym się nad wprowadzeniem innowacyjnego sposobu segregacji śmieci na wzór wielu innych miast np. Ciechanowa, Krakowa, Rudy Śląskiej czy najbliższego nam Lublina, w którym wprowadzono rozwiązania chipowe. Może lepiej zainwestować w sprytne rozwiązanie z kodami/chipami niż płacić kary za źle posegregowane śmieci a potem cedować to na wszystkich mieszkańców wspólnoty. Najprościej byłoby z domami. Dany kosz ma kod kreskowy/chip zakodowany pod konkretny adres i konkretny rodzaj śmieci, śmieciarka ma GPS, który śledzi trasę oraz zapisuje postoje. We wspólnotach jest trudniej ale są takie miasta, które rozwiązały to w taki sposób, że kosz danej frakcji otworzy się po zeskanowaniu indywidualnym kodem, który może być naklejany na worek. To tylko przykłady. Być może są inne, lepsze rozwiązania. Myślę, że warto się temu bliżej przyjrzeć i bo inne miasta nie stoją w miejscu a współczynnik prawidłowej segregacji odpadów rośnie tam gdzie są proste a zarazem innowacyjne rozwiązania.
 
 
#28 Panie burmistrzradzyński 2019-12-02 23:14
juz nie dlugo wybory prezydenckie nie gosujcie na obecnego prezydenta lecz innego kandydata
Zapamiętajcie tych radnych którzy głosowali za podwyżką i podziękujcie im w najbliższych wyborach.

Żle rządzisz tym Radzyniem. Niech się tylko prezes dowie to będzie jak z Babasiem. Poddaj sie do dymisji.
 
 
#29 for_saleKamx 2019-12-02 23:23
Nie trzeba wiele wystarczy w ramach segregacji rozdać worki kolorowe z przypisanym kodem kreskowym i tyle. Od razu po sczytaniu kodu będzie wiadomo kto i co wyrzucił. Na osiedlach mieszkają różni ludzie, niepełnosprawni, chorzy umysłowo, złośliwi itd. nikogo nie stygmatyzuje ale nie jest możliwością każdego upilnować. A jak rodzina jest 5 osobowa i nagle przyjdzie jej zapłacić 400zł w miesiącu więcej a to dużo pieniędzy, bo ktoś inny źle wyrzucił śmieci to myślę że ludzie tak tego nie zostawią bo nie ma czegoś takiego jak odpowiedzialność zbiorowa za wykroczenia przestępstwa itp. Rębek naraża miasto na kolejne procesy i przegrane sprawy bo będzie musiał udowodnić że ta konkretna rodzina źle posegregowała śmieci. W tym roku już 2 razy naliczyli nam wyższą opłatę bo ludzie nie potrafią albo nie chcą śmieci posegregować jak należy. A to uderzy też w emerytów jak im przyjdzie zapłacić 80 albo 160zł, nie jeden emeryt wykupiłby za to leki na 2-3 miesiące. Oby ktoś w końcu wziął sprawy w swoje ręce zebrał podpisy za odwołaniem burmistrza i rady miasta bo Radzyń wg mnie strasznie marnieje tutaj nic się nie dzieje żadnych inwestycji nie ma jeszcze walą w nas po kieszeni.
 
 
#30 jednego nie rozumiemP.K. 2019-12-02 23:48
na stronie Urzędu Miasta już jest tłumaczenie, że miasto nie ma kasy bo zły rząd nas oszukał na 3 miliony, to ja się teraz pytam czy aby burmistrz i partia rządząca to nie jedzą z jednego koryta?
 
 
#31 odpadykala 2019-12-03 21:45
Ja mam jedno pytanie. Dlaczego robicie limit na odpady biodegradowalne od domu a nie od osoby ? skoro płacimy za śmieci od osoby to czemu limity sa od domu ? Co my mamy z tymi liśćmi robić ? Kisić? Jeszcze rozumiem gdzie ludzie maja kompostowniki, ale tam gdzie nie ma ? 6 worków na miesiac xD dobre.. w takim razie zróbcie porzadek z drzewami, które też stwarzaja zagrozenie podczas wichury i moga spasc na dom, to i mniej lisci bedzie.
 
 
#32 do kała...Jurek2005 2019-12-04 21:50
Masz rację z opłatami za posesję. Dlaczego ktoś płaci stówkę, a inny połowę tego i z obu posesji można wystawić tylko 4-ry worki. Przecież to dyskryminacja. Ten kto wymyślił to ograniczenie jest chyba idiotą, a radni burmistrza klepnęli pomysł.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.