Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 kwietnia 2020 imieniny: Donaty, Hermana, Rufina

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzyńskie łabędzie w złym stanie zdrowia?

Michał Maliszewski   
piątek, 03 stycznia 2020 07:00

ŁabędźPonad tydzień temu przy radzyńskich stawach znaleziono zdechłego łabędzia.

Stan zdrowia tych zwierząt, które są ozdobą naszego miasta wydaje się niezadowalający. W tej sprawie jedna z mieszkanek Radzynia Podlaskiego udała się na sesję Rady Miasta by zaapelować do radnych o interwencje.  

- Kto jest odpowiedzialny za opiekę nad łabędziami w Radzyniu? – pytała podczas obrad mieszkanka naszego miasta. – Komu trzeba zgłaszać sytuacje, która miała miejsce wczoraj (29.12.2019r.), gdzie prawie przez półtorej godziny narażając własne życie, wybiegając na ulicę, zatrzymując samochody, bo jeden z łabędzi przegoniony przez pewnych ludzi z chodnika wtargnął na ulicę.

Latał na dosyć niskich pułapach wpadając na auta - kontynuowała. - Policja była zawiadomiona. Lekarz weterynarii został osobiście poinformowany przez innego członka stowarzyszenia, bo nie odbierał telefonu. Do godziny 19.15 weterynarz nie dojechał, akcja się zaczęła z moim uczestnictwem o 17.40. Zaczęły się temperatury minusowe, jeden z łabędzi zdechł tydzień temu. Być może są to zwierzęta bardzo zarobaczone i dlatego osłabione. Wydaje mi się, że miasto powinno mieć ustalone procedury nie tylko w tym temacie, ale także zabezpieczenia bezdomnych zwierząt – zakończyła.

- O tym łabędziu się po raz pierwszy od pani dowiedziałem. Wiedziałem o tym, że padł łabędź, szkoda, bo to piękne, królewskie ptaki – odpowiedział burmistrz.

- Ja również nie wiedziałem o tej sytuacji – dodał do wypowiedzi Jerzego Rębka zastępca naczelnika wydziału zarządzania mieniem komunalnym. – W dawnych czasach jak były duże mrozy miasto miało podpisaną umowę z pewnym panem i na okres mrozów te zwierzęta były łapane i odstawiane do niego. Miał on za to płacone albo w formie dopłaty do karmy. My nie odżegnujemy się jako miasto od jakiejkolwiek pomocy. Staramy się nieść tę pomoc dla zwierząt. Co do odrobaczenia łabędzi to mamy nawiązaną współpracę z przychodnią weterynaryjną i doktor Jerzy Zdziennicki przez stowarzyszenie Podaj Łapę podaje antybiotyk wraz z karmą. To wiem, bo dziś pan doktor był u nas. Ten łabędź, który uciekł wczoraj, doktor powiedział, że nie widać po nim żadnych powikłań zdrowotnych, jest ptakiem w sile wieku – tłumaczył Roman Ceranowicz.

- Jeżeli łabędź idąc ulicą tak tupie swoimi łapami, że słychać jakby szła kobieta w szpilkach to chyba nie jest zdrowy objaw – odpowiedziała zastępcy naczelnika mieszkanka naszego miasta. - Jeżeli on nie reaguje na ludzi przechodzących to nie są normalne zachowania. Takie zwierzęta powinny być odłowione i zbadane. Podawanie leku, który albo łabędź zje, albo nie też nie jest pewne. Wiem, że kilka lat temu to do mnie dzwoniła policja, że łabędź jest przymarznięty do stawu i bym się tym zajęła. Ja mogę pomagać, ale wydaje mi się, że są służby i powinny być procedury. Te zwierzęta już dawno powinny być zadbane – zakończyła mieszkanka Radzynia.

- Myślę, że odpowiednie służby powinny wyciągnąć wnioski z tego co pani tutaj powiedziała, tak żeby te sprawy poszły we właściwym kierunku – spuentował przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski.  

191230-sesjarm-01191230-sesjarm-02191230-sesjarm-03191230-sesjarm-04191230-sesjarm-05191230-sesjarm-06191230-sesjarm-07191230-sesjarm-08191230-sesjarm-09191230-sesjarm-10191230-sesjarm-11191230-sesjarm-12191230-sesjarm-13191230-sesjarm-14191230-sesjarm-15

 

Komentarze  

 
#1 Za komuny...FOX58 2020-01-03 09:08
Był w parku ładny domek dla łabędzi,który zrobili uczniowie szkoły zawodowej,była woda w stawie parkowym a nawet fontanny a dzisiaj ?tylko kasa bez kasy nikt nic nie chce robic,az łza w oku się kręci jak nam niszczeje zespół parkowo-pałacowy wizytówka miasta.
 
 
#2 Trzeba nam wodza a nie osłaJan.Sympatyczny 2020-01-03 09:42
Ludziom źle się żyje w Radzyniu. O człowieka , jego miejsce pracy nikt nie dba. Liczy się rodzina i najbliższa klika. A teraz zdycha łabędź z pary lęgowej. To jedyna atrakcja dla dorosłych i dzieci. Już nie będzie pływającej pary łabędzi z młodymi.
 
 
#3 RE: Radzyńskie łabędzie w złym stanie zdrowia?bob 2020-01-03 11:31
Jeszcze parę lat dobrej zmiany to łabędzie będą nam chleb rzucać.
 
 
#4 Jest 3 stycznia godz.12radon 2020-01-03 11:44
a na ulicy Partyzantów od godziny 24 nie ma wody. Awaria była zgłoszona jeszcze przed 24 a koparka zjawiła się dopiero o godzinie 7 30. Dzwoniąc na pogotowie wodociągowe otrzymałem informację, ze zaczynają pracę o godzinie 7 i wcześniej nie mogła dotrzeć koparka.Po co więc jest te pogotowie, czy tylko maja przyjmować zgłoszenia ?
Już od rana powinien pojawić się w internecie komunikat o przybliżonej godz. podłączeniu wody i awaryjnym najbliższym ujęciu. Natomiast awaria powinna być usuwana nie po 7 godzinach od jej zgłoszenia.
 
 
#5 RE: Radzyńskie łabędzie w złym stanie zdrowia?Kamx 2020-01-03 12:35
To jest fakt że Radzyń niszczeje pod obecną władzą, kiedyś było mnóstwo łabędzi które wychowywały małe, jakoś na początku grudnia na ławce na grobli leżał martwy młody łabędź, teraz kolejny padł. O rzekę też przecież nikt nie dbał wyglądała jak ściek, wycieli to i zostawili tworząc tamy. Jak im się czegoś nie zgłosi publicznie nie wydrze się mordy to oni sami z siebie tyłkiem nie ruszą żeby o cokolwiek zadbać w mieście. W projekcie budżetu na ten rok też próżno szukać udogodnień dla mieszkańców w postaci chodników, ścieżek rowerowych i innych takich, tylko podnoszenie opłat za śmieci, parkometry do trzepania z nas kasy. Co z tego że wyremontują jakieś boczne ulice z których 99% społeczeństwo nie korzysta.
 
 
#6 grypakrzycho1982 2020-01-03 12:37
A może łabędź padł od ptasiej grypy panującej w regionie?
 
 
#7 uwaga ptasie grypatyski 2020-01-03 12:59
 
 
#8 skandalmelasa 2020-01-03 13:19
w mieście padają ptaki (nie tylko łabędzie), w okolicy panuje ptasia grypa a w Radzyniu nikt jeszcze nie wpadł na to, że to może mieć ze sobą związek..
 
 
#9 Łabędziebolo2 2020-01-03 15:16
:-) Bardzo szkoda że nasi radni niezaradni oraz pracownicy U.M NIE interesują się tak prostymi problemami.Widocznie przerasta radnych takie sprawy. ;-) :oops:
 
 
#10 Stop fajerwerkompomarańcza 2020-01-03 18:48
Wina fajerwerków niestety
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.