Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2020 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Ciemno na drodze przy PKP

Michał Maliszewski   
czwartek, 16 stycznia 2020 08:00

Radni Rady PowiatuDrogę w Bedlnie Radzyńskim do dworca PKP nie oświetla żadna latarnia. Pieszym pozostają latarki, a przyjezdnym światła w aucie.

W tej sprawie interweniowała radna Anna Szymala: - Zaczepiła mnie znajoma, która zapytała kto jest zarządcą drogi przy stacji PKP w Bedlnie Radzyńskim – rozpoczęła radna. – Powiedziałam, że o ile mi wiadomo to nie jest nim powiat radzyński, lecz zapytam na sesji. Chodzi o oświetlenie, bo tam jest bardzo niebezpiecznie po zmroku. To już nie chodzi o to, że zostawia się tam często samochody by pojechać do Warszawy lub do Lublina, ale czasami idzie się tą droga i tam jest ciemno. Tam by się przynajmniej jedna latarnia przydała. Gdyby starosta mógł wystąpić z wnioskiem do odpowiedniej instytucji by tam umieścić oświetlenie to byłoby miło szczególnie studentom, którzy korzystają z pociągów najczęściej – tłumaczyła Anna Szymala.

Odpowiedzi udzielił starosta radzyński: - O ile mam wiedzę na temat odpowiedzialności za oświetlenie uliczne to myślę, że to nie my odpowiadamy. Za to oświetlenie odpowiada wójt gminy Radzyń Podlaski, ale obiecuję, że jeszcze dzisiaj poproszę pana wójta o to, by przeanalizował możliwość uzupełnienia tego oświetlenia dla dobra nie tylko studentów, ale wszystkich mieszkańców, którzy tam oczekują, również w porze nocnej, na pociągi – zakończył Szczepan Niebrzegowski.

Głos w dyskusji zabrał również radny Jerzy Kamiński: - Kiedyś została poruszona kwestia tej drogi, dojazdu do stacji PKP. Chcę zwrócić uwagę, że ani powiat radzyński, ani wójt gminy Radzyń nie jest zarządcą tej drogi. Całe tereny, na których znajduje się droga należą do PKP. Tu jest gorąca prośba do pana starosty i wójta, by ta sprawa została uregulowana. Powiat zarządza tylko częścią tej drogi na pewnym odcinku, a dalej jest to własność PKP, więc ani wójt, ani powiat nie może realizować żadnej inwestycji bez zgody zarządcy nieruchomości. Tutaj trzeba wiedzieć o co chodzi do końca, bo takie mówienie, że do jest droga powiatowa czy gminna to nie jest do końca prawdą – powiedział radny.

Na słowa Jerzego Kamińskiego zareagował Tadeusz Sławecki: - Ja bym nie chciał polemizować z radnym, ale do nas wszystkich apel, bo będzie ustalany nowy rozkład jazdy PKP. O to chodzi byśmy jednym głosem mówili i interweniowali u decydentów, gdy zostanie ta linia doprowadzona do użyteczności Lublin – Warszawa, byśmy nie byli pozbawieni komunikacji z Łukowem, Warszawą, Siedlcami i Lublinem. Musimy wykazać czujność, gdy będzie nam chciano zabrać kolejne połączenia. Panie radny, nie ma pan do końca racji. Rejon dworca jest własnością PKP, ale gmina Radzyń z tego co wiem angażowała też środki w celu doprowadzenia do użyteczności tego terenu i nic nie stoi na przeszkodzie, tak jak gmina może pomagać staroście w realizacji niektórych inwestycji, żeby na przykład postawiła jedną lampę na parkingu, bo skorzystają głownie mieszkańcy tego terenu. My jak będziemy żądać od PKP różnych spraw to oni pokażą nam, ile oni dokładają do tej inwestycji – zakończył radny.

 

Komentarze  

 
#1 droga powiatowaWuk 2020-01-16 09:19
Droga do stacji PKP w Bedlnie jest drogą powiatową nr 1260. Zarządza nią Zarząd Dróg Powiatowych.
Finansowanie oświetlenia jest sprawą złożoną: drogigminneipowiatowe.pl/.../. ..
 
 
#2 wykaz dróg powiatowychmaq 2020-01-16 12:29
zdw.lublin.pl/.../...
"Dojazd do St.Kolejowej Bedlno" (PKP Radzyń Podlaski)
Ta droga jest w bardzo złym stanie powinna być wyremontowana przez ZDP na wniosek Starosty lub Wójta.Parking przy PKP dobrze gdyby był doświetlony przez Starostwo Powiatowe lub Wójta dla osób korzystających z PKP, a jest ich sporo (szczególnie w weekend parking jest cały zastawiony)
 
 
#3 RE: Ciemno na drodze przy PKPWuk 2020-01-16 15:59
Większość dróg jest budowana i remontowana przez ich zarządy, natomiast gminy muszą zapewnić oświetlenie. Powinności mają taki dziwny sposób istnienia. Zależą od decyzji a decyzje od kasy. Można zaciągać kredyt, żeby odbudować i doświetlić dojazd do stacji PKP, na której staje obecnie ze dwa pociągi dziennie. Potem kredyt trzeba spłacać z budżetu gminy i powiatu (czyli z naszych podatków). Może się opłaca.
 
 
#4 Lampa solarnamaq 2020-01-17 21:48
Przy budynku PKP od strony paringu stoi latarnia z wysięgnikiem wystarczy kupić lampę solarną i założyć na wysięgnik.Ekologicznie i szybko można to załatwić,koszty dla Wójta czy Powiatu jednorazowe i znikome(nie ma kosztów miesięcznych za energię).Ale to trzeba chcieć coś zrobić dla ludzi,może wiecej osob by było skłonnych zostawić tam auto, a na pewno wygodniej by było poruszać się na terenie parkingu
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.