Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Lech, Julian

ZUS stopniowo przywraca badania lekarskie

Małgorzata Korba   
środa, 13 maja 2020 06:00

Orzecznik ZUSZUS w województwie lubelskim przywrócił bezpośrednie badania lekarskie w poniedziałek, 11 maja.

Ich „odmrażanie” odbywa się stopniowo. Poszczególne oddziały ZUS planują badania, biorąc pod uwagę między innymi liczbę zachorowań na koronawirusa w regionie.

Każdy ubezpieczony otrzymuje indywidualną informację o terminie swojego badania.

Lekarze orzecznicy przyjmują pacjentów w placówkach ZUS z zachowaniem środków ostrożności dostosowanych do aktualnej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Noszą maseczki, przyłbice, jednorazowe fartuchy i rękawiczki. Korzystają również ze środków dezynfekcyjnych. Dziennie przyjmują mniejszą liczbę pacjentów niż przed epidemią, żeby maksymalnie zmniejszyć ryzyko kontaktu między osobami oczekującymi na badanie. Pacjenci muszą mieć zasłonięte usta i nos – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi.

Dotychczas z powodu epidemii ZUS przesuwał bezpośrednie badania lekarskie na późniejszy okres. We wszystkich sprawach, w których to możliwe, lekarze orzekali i nadal orzekają zaocznie, na podstawie dokumentacji medycznej.

ZUS przypomina, że na podstawie tarczy antykryzysowej część czasowych orzeczeń lekarskich z automatu uległa wydłużeniu o 3 miesiące. Chodzi o orzeczenia w sprawie rent i świadczeń rehabilitacyjnych, których ważność upłynęła lub upłynie w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w ciągu 30 dni po ich odwołaniu. Jest jeden warunek: klient musi złożyć wniosek o świadczenie na dalszy okres przed upływem terminu ważności orzeczenia.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.