Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 października 2020 imieniny: Ingi, Darii, Sambora

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Miasto ogłosiło przetarg na wymianę oświetlenia ulicznego

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 19 maja 2020 06:00

Oświetlenie na ul. LubelskiejMiasto ogłosiło przetarg na dostawę i wymianę 1 528 opraw oświetlenia ulicznego.

Nowe oprawy wyposażone w panele z diodami LED mają być zamontowane na istniejących słupach. Diody będą emitować światło o barwie 4000K (Kelwinów), co odpowiada barwie bialej neutralnej, pośredniej pomiędzy białą ciepłą i zimną.

Dodatkowo, na nowe zostanie wymienionych 1 108 wysięgników do opraw. Zmodernizowany zostanie także system sterowania oświetleniem ulicznym.

Jest to już drugi przetarg na tę inwestycję. Pierwszy został unieważniony w 2019 roku, ponieważ jak wyjaśniał wtedy burmistrz Jerzy Rębek, wybrana najkorzystniejsza oferta nie spełniła wymogów formalnych, a kolejna była o milion złotych droższa. 

Na modernizację oświetlenia w budżecie miasta na 2020 r. zostało przyjęte 2 972 812 zł, z czego 2 947 812 zł ma pochodzić ze środków zewnętrznych. Na początku miała to być pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jednak w grudniu 2019 roku Miasto złożyło wniosek o dofinanowanie w ramach Osi Priorytetowej 5 Efektywność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna, Działania 5.5 Promocja niskoemisyjności Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014- 2020. Po ocenie formalnej radzyński projekt został 16 kwietnia br. zakwalifikowany do oceny merytorycznej. Wnioskowana przez Radzyń kwota z funduszy Unii Europejskiej to 2 091 692,16 zł.

Czy uda nam się pozykać te środki? Czas pokaże... Konkurujemy z 68 innymi projektami, a łączna wnioskowana przez samorządy kwota to 80 mln zł. Do podziału są "tylko" 23 miliony. Trzymajmy kciuki.

Barwy światła

 

Zgodnie z założeniami projektu wykonawczego, celem modernizacji oświetlenia ulic Miasta Radzyń Podlaski jest obniżenie mocy zainstalowanych urządzeń oświetleniowych i podniesienie jakości oświetlenia dróg. Istotnym efektem przeprowadzenia modernizacji będzie znaczne obniżenie energochłonności systemu poprzez wdrożenie energooszczędnego sprzętu oświetleniowego, o najwyższych parametrach użytkowych oraz zastosowanie system sterowania pozwalającego na indywidualne sterownie każdą oprawą w zakresie jej załączania, wyłączania i tworzenia indywidualnych harmonogramów ograniczenia mocy tzn. regulacji strumienia świetlnego zgodnie z założonym harmonogramem oraz monitoringiem działania opraw i systemu oświetleniowego. Osiągnięcie powyższych celów pozwoli na uzyskanie znaczących efektów ekologicznych, związanych ze zmniejszeniem zużycia energii oraz efektów ekonomicznych, związanych z obniżeniem kosztów eksploatacji systemu oświetlenia ulicznego.

Termin składania ofert mija 23 czerwca br. 

 

Komentarze  

 
#1 RE: Miasto ogłosiło przetarg na wymianę oświetlenia ulicznegosv 2020-05-19 06:11
Wiemy kto go wygra :)
 
 
#2 RE: Miasto ogłosiło przetarg na wymianę oświetlenia ulicznegopanter 2020-05-19 07:14
Co to za projekt, w którym oprawy sodowe o mocach od 60W do 250W wymienia się na LED o nieznanej mocy, nieznanym rozsyle światła? Doprowadzi to do dużej nierównomierności. Tam gdzie były oprawy 60W a będzie 100W to będzie nadmiar światła - brak oszczędności, natomiast tam gdzie była 250W a będzie 100W to wyjdzie za ciemno. Parametr temperatury barwowej 4000K jest tu drugorzędny. W pierwszej kolejności najważniejszy jest strumień, rozsył i współczynnik oddawania barw, który klasyfikuje zastosowanie oprawy.
 
 
#3 Promesahans 2020-05-19 08:16
Czekamy na obiecane miliony na pałac.
 
 
#4 do wiecznie niezadowolonychmelasa 2020-05-19 09:32
zamiast cieszyć się z tego, że sporo zarobi lokalna radzyńska firma, dająca miejsca pracy okolicznym mieszkańcom to potraficie tylko psioczyć!!!!
 
 
#5 Do melasaradzyniak95 2020-05-19 13:05
Jakoś nie widzę w komentarzach by ktoś narzekał na lokalną firmę.

Ale będą ludzie narzekać jeżeli przetarg wygra firma która prowadzi syn burmistrza
Uwierz, prxetarg już jeden się odbył Ale byl "niewazny" Ale dlatego że syn wlodarza nie startował
:)
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.