Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 28 marca 2024 imieniny: Anieli, Jana

Katyń 2010

Tomasz Mańko   
sobota, 10 kwietnia 2021 09:00

Symboliczna róża10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku niedaleko Katynia wydarzyła się katastrofa lotnicza, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wraz z żoną i wieloma przedstawicielami najwyższych władz państwowych. Wydarzenie to było wielkim ciosem dla całego polskiego narodu poruszającym naszymi sercami i sumieniami. Wiele lat temu w pobliżu Smoleńska miało miejsce inne wydarzenie, które również spowodowało, że straciliśmy całą elitę naszego kraju.

W trakcie spotkań modlitewnych zborów Lubelszczyzny zostaliśmy pobudzeni przez Ducha Świętego do zorganizowania wspólnego spotkania modlitewnego z udziałem ewangelicznych kościołów z Polski oraz z Rosji, Ukrainy i Białorusi; narodów, które zamieszkiwały tereny dawnej II Rzeczypospolitej. Temu spotkaniu przyświecała idea, aby zorganizować nabożeństwo pokutne w Katyniu, tam gdzie 70 lat wcześniej miał miejsce mord na polskich oficerach i inteligencji, a więc niedaleko od miejsca katastrofy lotniczej.

Chcieliśmy, aby nasze spotkanie odbyło się na cmentarzu w Katyniu, miejscu gdzie pochowani są zabici polscy oficerowie.

W Katyniu wymordowano 4410 jeńców polskich w tym trzech generałów, admirała i kobietę podporucznika pilota. Celem zbrodni stalinowskiej było pozbawienie narodu polskiego warstwy przywódczej, elity intelektualnej, przedstawicielami, której byli oficerowie rezerwy zabrani do niewoli po klęsce kampanii wrześniowej. Przez wiele lat powojennych nasze pokolenie było uczone, że zbrodni tej dokonali hitlerowcy.
W dniu 25 sierpnia 1993r. Prezydent Rosji Borys Jelcyn wypowiedział na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie znamienne słowa „wybaczcie”.
Na cmentarzu w Katyniu znajdują się też groby tysięcy zamordowanych Rosjan, Białorusinów, Żydów z rąk komunistycznych oprawców.
Tak więc pojechaliśmy do Katynia z Polski i krajów dawnego ZSRR, aby powiedzieć: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Datę spotkania w Katyniu ustalona została na dzień 10 lipca 2010 r., a więc na 3 miesiące po katastrofie
Celem spotkania w Katyniu było: przebaczenie i pojednanie pomiędzy uczestniczącymi krajami w duchu ewangelicznego nauczania, modlitwa o złamanie duchowych przekleństw nad naszymi krajami; proklamowanie Bożej suwerenności, władzy i panowania nad naszymi narodami; stworzenie płaszczyzny dla współpracy kościołów z krajów uczestniczących w projekcie. Jako świadomie wierzący chrześcijanie chcieliśmy zorganizować to spotkanie m.in. z tego powodu, że jako Kościół ponosimy szczególną odpowiedzialność za nasze narody. Postanowiliśmy więc spotkać się, aby prosić Boga i siebie nawzajem o wybaczenie krzywd, jakie jako narodu wyrządziliśmy sobie nawzajem.
Motywem przewodnim było słowo z II Księgi Kronik 7:14:
„ I ukorzy się mój lud, który jest nazwany moim imieniem, i będą się modlić, i szukać mojego oblicza, i odwrócą się od swoich złych dróg, to Ja wysłucham z niebios, i odpuszczę ich grzechy i ich ziemię uzdrowię”.
Spotkanie to zostało objęte honorowym patronatem Przewodniczącego Rady Krajowej Aliansu Ewangelicznego w RP Andrzeja Nędzusiaka oraz Andrzeja Jeziernickiego Prezbitera Naczelnego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej.
W spotkaniu w Katyniu uczestniczyli ze strony polskiej: Tomasz Mańko Pastor Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej, Jerzy Nieścioruk Pastor Kościoła Bożego w Chrystusie z Siedlec, Jan Grzegorz Bloch Pastor Kościoła Zielonoświątkowego.
Stronę zagraniczną reprezentowali: Zastępca Naczelnego Biskupa Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Rosji Władimir Mojsejewicz Murza, Naczelny Biskup Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej na Ukrainie Michaił Panoczko oraz Zastępca Naczelnego Biskupa Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej na Białorusi.
Na cmentarzu w Katyniu odprawione zostało uroczyste nabożeństwo połączone ze wspólną Wieczerzą Pańską. Uwielbieniem usłużył zespół muzyczny ze Zboru w Smoleńsku z Pastorem Andrzejem Lisowskim. Całość uroczystości prowadził Pastor Tomasz Mańko, który wskazał, iż nasze narody od wieków mają wiele nierozwiązanych spraw historycznych, które nas dzielą i ranią. Na okropności przeszłości złożyło się wiele czynników, które w oczach Boga są grzechem. A każdy grzech oddziela człowieka od Boga. Grzechy te są przeszkodą na drodze do pojednania między naszymi narodami, zaś prawdziwe przebaczenie otwiera drogę do uzdrowienia wzajemnych relacji.
Jako chrześcijanie świadomi wagi oferowanego nam przez Boga przebaczenia postanowiliśmy w trakcie tego nabożeństwa uznać naszą winę za grzechy z tym związane i prosić o wzajemne wybaczenie. Jako przedstawiciele narodów uczestniczący w tym nabożeństwie postanowiliśmy wybaczyć sobie nawzajem nasze wielowiekowe grzechy, którymi zawiniliśmy względem siebie.
Pastor Grzegorz Bloch przedstawił krótki zarys historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w Katyniu. Na zakończenie wystąpienia delegacji z Polski, Pastor Jurek Nieścioruk poprowadził modlitwę do Boga o wybaczenie za popełnioną zbrodnię na polskich oficerach i poprosił o przebaczenie za grzechy naszych narodów, jakimi zawiniliśmy względem siebie.
Zastępca Naczelnego Biskupa Rosji Władimir Mojsejewicz Murza wspomniał, że pomiędzy Polską a Rosją nigdy nie miało miejsce oficjalne pojednanie i przebaczenie, tak jak to miało miejsce w przypadku Rosji a Korei. Przypomniał o skali popełnionych zbrodni i prześladowań na wierzących ludziach w ZSRR za to tylko, że postanowili wierzyć Bogu wbrew oficjalnemu ateistycznemu poglądowi. Na koniec swojego wystąpienia prosił w imieniu narodu rosyjskiego o wybaczenie wszystkich krzywd, jakie ze strony narodu rosyjskiego doznał nasz i inne narody. Zaniesiona przez niego modlitwa zawierała tez błogosławieństwo dla wszystkich reprezentowanych w spotkaniu w Katyniu narodów.
Michał Panoczko- Naczelny Biskup Ukrainy nawiązał do historii Kaina, który zabił swojego brata Abla. Od momentu, kiedy w ogrodzie Eden pojawił się grzech, w każdym z ludzi przejawia się upadła i zła natura. Katyń jest tylko częścią tego obrazu odstępstwa i zła człowieka, który nie potrafi sprostać wymogom sprawiedliwości Bożej. Na zakończenie swojej wypowiedzi w imieniu narodu ukraińskiego poprosił o wybaczenie za krzywdy wyrządzone przez naród ukraiński. Zaniesiona modlitwa do Boga była też modlitwą o udzielenie łaski Bożą dla naszych narodów.
Przedstawiciel Białorusi wskazał na zagadnienie przebaczenia i pojednania, które winno być praktykowane i demonstrowane przez Kościół Jezusa Chrystusa. To na Kościele spoczywa obowiązek bycia światłem dla narodów oraz troska o nasze narody. Na zakończenie prosił zebranych o przebaczenie dla narodu białoruskiego za wyrządzone krzywdy i modlił się o łaskę Bożą, która daje sposobność kroczenie w zwycięskim życiu.

Wypowiadane słowa w trakcie nabożeństwa miały ogromną wagę, bowiem zostały wypowiedziane w Katyniu, miejscu tak szczególnym dla nas Polaków. Słowa te wypowiadane były w wielkiej powadze i bojaźni przed obliczem Wszechmogącego Boga. Każdy ze zgromadzonych mógł odczuć Bożą przychylność w tym zakresie. W trakcie całego nabożeństwa mieliśmy wszyscy obciążone serca i sumienia z powodu naszych win oraz grzechów naszych narodów. W naszych uszach słuchać było krzyk rozpaczy i cierpienia tysięcy ludzi zabitych w tym miejscu, niczym głos krwi wołającej o pomstę do Boga. Kulminacją tego wszystkiego była pamiątka Wieczerzy Pańskiej i towarzysząca temu wspólna modlitwa przedstawicieli uczestniczących w tym wydarzeniu narodów. Wzywaliśmy mocy krwi Jezusa – Baranka Bożego, aby oczyścił serca i sumienia naszych narodów, prosiliśmy o wybaczenie za popełnioną zbrodnię na niewinnych ludziach w tym miejscu. Pan dał nam odczuć Boże przebaczenie i przychylność. Krew Jezusa mogła oczyścić nas oraz miejsce, na którym odbywała się ta uroczystość. W trakcie modlitwy spoczęła na nas moc Ducha Świętego, który dał nam wyraźne przekonanie, że dokonane przebaczenie między narodami umożliwia Jemu kruszenie i łamanie wielowiekowych więzów oraz kajdan trzymających w niewoli diabła nasze narody. Wspólnie uczestniczyliśmy w stole Pańskim, błogosławiliśmy się nawzajem oraz prowadziliśmy modlitwę za nasze narody. Na pamiątkę naszego spotkania ofiarowaliśmy każdej ze stron naszą narodową flagę, aby też znakiem przypominającym o konieczności wzajemnej modlitwy za nasze narody.
Na zakończenie odczytaliśmy kapłańskie błogosławieństwo z IV ks. Mojżeszowej.·. Po nabożeństwie zgromadzeni zwiedzili Memoriał w Katyniu, a następnie udali się na lotnisko w Smoleńsku, gdzie miała miejsce katastrofy samolotu prezydenckiego. Mogliśmy zobaczyć miejsce katastrofy i modlić się o serca tych, którzy stracili w tym miejscu swoich bliskich.
Nasze spotkanie w Katyniu stworzyło płaszczyznę do współpracy między naszymi Kościołami i narodami. Jesteśmy wdzięczni Bogu za to, że mogliśmy uczestniczyć w czymś tak ważnym dla przyszłości naszego narodu i mogliśmy zobaczyć dotyk Boga w sercach ludzi. Wierzymy, że to spotkanie miało też wymiar proroczy, a widocznym znakiem tego był przelot nad zgromadzonymi pary szybujących orłów.
Bogu też dziękujemy za tak ciepłe i serdeczne przyjęcie nas przez Braci i Siostry w Chrystusie ze Zboru w Smoleńsku.

dr Tomasz Mańko

Pastor Zboru "Nowe Jeruzalem"  Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej

w Radzyniu Podlaskim

210410-katyn2010-01210410-katyn2010-02210410-katyn2010-04210410-katyn2010-05210410-katyn2010-06210410-katyn2010-07210410-katyn2010-08210410-katyn2010-09210410-katyn2010-10210410-katyn2010-11210410-katyn2010-12210410-katyn2010-13

 

Komentarze  

 
#1 RE: Katyń 2010kinga75 2021-04-10 20:53
Wybaczamy i prosimy o wybaczenie wbrew wszelkim uprzedzeniom i s czuciu globalistów i syjonistów
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Skutera
Skutera
sobota, 16 marca 2024
noimage
Pomocnik
piątek, 15 marca 2024