Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 20 kwietnia 2024 imieniny: Agnieszki, Czesława

Witold Kowalczyk został zaprzysiężony na urząd Burmistrza Radzynia Podlaskiego

Katarzyna Wodowska   
wtorek, 14 grudnia 2010 16:28

zaprzysiezenie

Podczas dzisiejszej- II sesji rady miasta- burmistrz Witold Kowalczyk złożył uroczyste ślubowanie. Ustalono też skład osobowy stałych komisji. W punkcie interpelacje i zapytania radny Adamski powrócił do tematu opłat za przedszkole.

Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej Ryszard Mysłowski wręczył nowo wybranemu burmistrzowi Witoldowi Kowalczykowi zaświadczenie stwierdzające wybór. Chwilę potem  z ust burmistrza padły słowa roty ślubowania:  „Obejmując urząd burmistrza miasta uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu a powierzony urząd sprawować będę dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta. Tak mi dopomóż Bóg.”

Przed ustaleniem składu osobowego komisji głos zabrał radny Jarosław Ejsmont. – Proszę państwa chciałbym, abyśmy mieli świadomość- i to jest apel do wszystkich radnych- że demokracja polega na rządach większości z poszanowaniem praw mniejszości. W demokracji przyjętym zwyczajem jest, że nadzór nad działaniami rządzących pełni opozycja. Oczywiście nie jest to prawo tylko dobry zwyczaj. To jest również przejaw jawności prowadzonej polityki. W związku z tym zwracam się, abyśmy podejmując tę decyzję mieli to na względzie.

Radny Adam Adamski zwrócił uwagę, aby przed podejmowaniem uchwały dotyczącej stałych komisji, ustalić liczbę składu osobowego poszczególnych komisji. – Jak pamiętam 4 lata temu na sesji, gdy były komisje wybierane była sytuacja, gdzie w jednej komisji- mam tu na myśli komisję rozwoju gospodarczego miasta było więcej chętnych niż z kolei wcześniej 4 lata i wtedy w głosowaniu ustaliliśmy liczbę składu osobowego tej komisji. Stąd ta komisja rozrosła się do 9 osób. W związku z tym mam propozycję, aby dostosować liczbę składu do liczby osób, które wyraziły swój akces- mówił Adamski. Przewodniczący Piekutowski odpowiedział: na początku poinformowałem, że obowiązuje nas uchwała z II sesji poprzedniej kadencji. Pan Adamski zaproponował zmianę tej uchwały. Rozumiem, że to jest wniosek pana Adamskiego. Drugi wniosek w takim razie jest mój, aby pozostawić te składy bez zmian. 

W tym miejscu o głos poprosił mecenas Zbigniew Dubiel, który wyjaśnił wszystkim, iż: w porządku obrad nie mamy punktu podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia liczby członków stałych komisji rady miasta. W związku z powyższym ten wniosek może być traktowany jako wniosek o zmianę do porządku obrad. Nie da się tego wniosku przeprowadzić poprzez już uchwałę w sprawie wyboru poszczególnych członków, bo jesteście państwo związani uchwałą z 30 grudnia 2006 roku. Ona nie była na okres kadencji w związku z tym dzisiaj obowiązuje. W tym momencie taki wniosek- jeżeli pan radny Adamski podtrzymuje- moim zdaniem powinien być traktowany i jest to możliwe w trakcie obrad jako zmiana do porządku obrad. Powinien uzyskać bezwzględną większość głosów jako wprowadzenie do porządku obrad i wówczas dopiero będzie można nad tym wnioskiem debatować. W tym momencie radny Jarosław Ejsmont poprosił o zmianę porządku obrad poprzez wprowadzenie do harmonogramu punktu podjęcie uchwały w sprawie zmiany obowiązującej liczby składu komisji. Wniosek radnego Ejsmonta poległ w głosowaniu stosunkiem 7 „za” przy 8 głosach „przeciw”.

Ważną częścią obrad było ustalenie składu osobowego stałych komisji rady miasta. Tak przedstawiają się po ukonstytuowaniu:

Komisja rozwoju gospodarczego miasta: Marek Blicharz (przewodniczący), Anna Szymala (zastępca przewodniczącego), Dariusz Bilski, Zdzisław Janus, Krzysztof Wołowik, Krzysztof Stradczuk, Mieczysław Zając, Sławomir Sałata, Jarosław Ejsmont.

Komisja oświaty i kultury: Zdzisław Janus (przewodniczący), Krzysztof Stradczuk (zastępca przewodniczącego), Robert Mazurek, Mieczysław Zając, Piotr Skowron, Adam Adamski.

Komisja zdrowia i kultury fizycznej: Dariusz Wierzchowski (przewodniczący), Marek Blicharz (zastępca przewodniczącego), Jacek Piekutowski, Anna Szymala, Robert Mazurek, Piotr Skowron, Jarosław Ejsmont.

Komisja rewizyjna: Krzysztof Wołowik (przewodniczący), Dariusz Bilski (zastępca przewodniczącego), Zdzisław Janus (sekretarz), Dariusz Wierzchowski, Aldona Roguszewska, Adam Adamski, Sławomir Sałata.

W punkcie interpelacje i zapytania radnych głos zabrał Adam Adamski: W związku ze skutecznym zaskarżeniem przez rodziców do NSA uchwały odnośnie opłat za przedszkole, jakie plany ma dyrekcja przedszkola z realizacją ewentualnych wypłat dla rodziców.

Burmistrz odpowiedział: Od 17 listopada jest uchwała obowiązująca opublikowana w dzienniku urzędowym. Dotyczy odpłatności za przedszkole. Ze względu na uchylenie poprzedniej był tak zwany martwy okres, czyli nie było żadnej uchwały i nie były pobierane żadne opłaty od rodziców. Natomiast jeśli chodzi o zwroty za poprzednie okresy, usługa została wykonana a rodzic jeżeli uzna za stosowne to pójdzie do sądu. Jeżeli sąd jego wniosek uzna za zasadny- to będzie zasadny. Natomiast nie może to być grupa, nie może to być odpowiedzialność zbiorowa.

{morfeo 571}

 
noimage
Sprzedam felgi
środa, 10 kwietnia 2024
LEXUS IS 220D
LEXUS IS 220D
niedziela, 14 kwietnia 2024