Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Lech, Julian
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

(Nie)bezpieczne Kobiety 2009

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 28 grudnia 2009 01:00

Pamiątkowe zdjęcie akcji Bezpieczna Kobieta 2009

21 grudnia 2009 roku w budynku Komendy Powiatowej Policji odbyło się uroczyste zakończenie I edycji  kursu samoobrony dla kobiet ,,Bezpieczna Kobieta".

Kurs "BEZPIECZNA KOBIETA" realizowany był przez Komendę Powiatową Policji w Radzyniu Podlaskim i Starostwo Powiatowe wspólnie z Prokuraturą Rejonową, Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej, Radzyńską Akademią Taekwon-Do oraz Szkołą Podstawową nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

Podsumowanie akcji Bezpieczna Kobieta 2009

Podczas spotkania Komendant Powiatowy Policji w Radzyniu Podlaskim podinsp. Marek Kowalczyk wraz ze Starostą Radzyńskim Jerzym Kułakiem wręczyli pamiątkowe certyfikaty udziału 43 uczestniczkom kursu oraz podziękowania wszystkim prowadzącym oraz wspomagającym akcję. Panie otrzymały także od prezesa i trenera Akademii pamiątkowe zdjęcia grupowe, płytki ze zdjęciami z kursu w prezentacjach oraz pamiątkowe foldery Akademii. Podczas przeprowadzonych 13 zajęć Panie przeszły wszechstronną edukację w zakresie zapewnienia sobie bezpieczeństwa osobistego jak również zachowania w sytuacji nagłego zagrożenia. Zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych 2 razy w tygodniu oraz w weekendy. Oprócz zajęć praktycznych z samoobrony, omawiane były wybrane zagadnienia z prawa karnego, psychologii, pierwszej pomocy przed medycznej oraz prewencji kryminalnej. Zajęcia prowadzili: Prokurator Rejonowy Janusz Syczyński, Z-ca Prokuratora Rejonowego Marzena Wojtuń, prokurator Alina Szpilko, lek. med. Robert Świderski, Psycholog Anna Zyszczuk- Kucyk, Trener Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do Janusz Wlizło, instruktor taktyki i technik interwencji policyjnych a także instruktor samoobrony Marcin Syta, instruktorzy Taekwon-Do Łukasz Ciężki, Monika Mironiuk, Ireneusz Mroczek, Natalia Popek. Asystowały im zawodniczki radzyńskiej akademii: Natalia Olszak, Agnieszka Kania, Anna Matysiak, Katarzyna Popek, Katarzyna Ciężka, które w trakcie zajęć praktycznych samoobrony służyły paniom radą i pomocą. Wszyscy prowadzili zajęcia bezpłatnie w formie wolontariatu.

{morfeo 218}

W trakcie spotkania panie obejrzały film przygotowany przez Pana Janusza Wlizło prezentujący ich zmagania w trakcie całego kursu. Komendant Powiatowy Policji podinsp. Marek Kowalczyk podziękował wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu  kursu „Bezpieczna Kobieta” licząc na dalszą pomoc w kolejnych edycjach.

O pomoc w przeprowadzeniu części praktycznej kursu samoobrony zwróciła się do nas Pani Barbara Salczyńska z Komendy Powiatowej w Radzyniu Podlaskim – mówi Janusz Wlizło Prezes i główny trener Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do.

I choć na początku po wstępnych uzgodnieniach był mowa o tym, że jest szansa na to by z samorządu powiatu znaleźć środki dla prowadzących na symboliczne wynagrodzenie, a jak się okazało jednak nie było to możliwe, Radzyńska Akademia Taekwon-Do podjęła się przeprowadzenia części praktycznej pilotażowej edycji akcji Bezpieczna Kobieta w naszym mieście na zasadzie wolontariatu. A raczej podjęli się tego konkretni ludzie – instruktorzy Akademii. Pomagali także zawodnicy, asystując instruktorom podczas zajęć. Chcieliśmy przyjąć Panie ciepło i przyjaźnie, żeby jak najwięcej skorzystały. Na każde zajęcia przez naszych zawodników była rozkładana plansza i przygotowywany sprzęt treningowy. Przygotowałem także dla wszystkich uczestniczek specjalne biuletyny szkoleniowe, w których zawarte zostały podstawowe informacje wspomagające zajęcia samoobrony z instruktorami na sali. Panie dostały nasze klubowe długopisy i „nasze serca" na te 5 spotkań. Na zakończenie przygotowaliśmy także dla wszystkich uczestników i prowadzących pamiątkowe płytki z prezentacjami zdjęć z muzyką, historyczne okolicznościowe foldery z obchodów jubileuszu 15-lecia Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do oraz pamiątkowe zdjęcia grupowe uczestniczek z instruktorami, których wywołanie sfinansował Krzysztof Mazur – właściciel Zakładu Fotografii Cyfrowej Foto-Krzyś.

Panie zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie pod każdym względem. Z wielką przyjemnością każdy z nas pracował z tą wesołą i różnorodną grupą kobiet w różnym wieku. To bardzo ciekawe doświadczenie. Jak już mówiłem Paniom na zajęciach, chylę czoła przed Nimi, za ich zaangażowanie i determinację, a także za to, że nie zważając na siniaki i obtarcia, solidnie chodziły na zajęcia i wykonywały najtrudniejsze ćwiczenia bez wymigiwania się wiekiem, zmęczenie, czy złym samopoczuciem. Gdyby były zawodniczkami s powodzeniem brylowały by na zawodach :).

Cieszę się także, że tak duża grupa naszych instruktorów zaangażowała się w tą akcję. Wiem, że bardzo im się podobały takie zajęcia, więc wszystko wskazuje na to, że jest to zalążek do przygotowania i przeprowadzenia przyszłych edycji takiej akcji. Chętnych jest bardzo dużo Pań. Nabór trwał zaledwie kilka dni, a nawet w trakcie dopytywało się wiele i żałowało, że nie wiedziało wcześniej o kursie. Na podobne kursy w Lublinie czy Radomiu, gdzie mam zaprzyjaźnionych trenerów z kilkuletnim doświadczeniem w prowadzeniu takich akcji, zapisuje się jednorazowo od 150 do 200 kobiet. I choć Radzyń jest mniejszy, wiem, że zainteresowanie kolejnymi edycjami w naszym mieście może być niewiele mniejsze. Zobaczymy czy samorządy będą widziały taką potrzebę, by zorganizować kolejne edycje, bo środki na ich przeprowadzenie są symboliczne w porównaniu z nieocenionymi efektami. Zakończyliśmy tę edycję przed samymi świętami, więc przy tej okazji życzę wszystkim zdrowych Świat Bożego Narodzenia i pomyślności w nowym 2010 roku, a wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy włączali się w nasze akcje i wspierali naszą codzienną pracę serdecznie dziękujemy".

Zajęcia praktyczne z samoobrony w akcji Bezpieczna Kobieta 2009 poprowadzili: Janusz Wlizło – trener Taekwon-Do II klasy, główny szkoleniowiec Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do, wychowawca Mistrzów Świata, Europy i Polski, wychowawca 12 czarnych pasów w Radzyniu Podlaskim oraz jego wychowankowie: Marcin Syta – instruktor Taekwon-Do, instruktor taktyki i technik interwencji policyjnych, a także instruktor samoobrony w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie; Łukasz Ciężki – instruktor Taekwon-Do, zawodnik Reprezentacji Narodowej Polski, Wicemistrz Europy, Mistrz Polski; Monika Mironiuk – instruktor Taekwon-Do, zawodniczka Reprezentacji Narodowej Polski, Mistrzyni Europy, dziesięciokrotna Mistrzyni Polski, zdobywczyni Pucharu Europy; Ireneusz Mroczek - instruktor Taekwon-Do, medalista Akademickich Mistrzostw Polski i Natalia Popek – zawodniczka Reprezentacji Narodowej Polski, Mistrzyni Świata, Mistrzyni Europy, wielokrotna Mistrzyni Polski.

Pomagali asystując instruktorom i paniom zawodniczki: Natalia Olszak – kolejna zawodniczka z Radzynia powołana do Kadry Narodowej Polski, Najlepsza Zawodniczka tegorocznych Mistrzostw Polski, zdobywczyni Grand Prix Polski i Pucharu Europy, Agnieszka Kania – brązowa medalistka Pucharu Europy, finalistka Mistrzostw Polski, Anna Matysiak - brązowa medalistka Pucharu Europy, finalistka Mistrzostw Polski, Katarzyna Popek - brązowa medalistka Pucharu Europy, finalistka Mistrzostw Polski oraz Katarzyna Ciężka – Mistrzyni Województwa Lubelskiego. Łącznie w akcję Bezpieczna Kobieta 2009 zaangażowało się 11 osób z Akademii.

Wszyscy pełnili swoje funkcje jako wolontariusze.

{morfeo 216}

{morfeo 217}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.