Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Lech, Julian
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Sprawa opłat w Przedszkolu Miejskim nadal otwarta

Mariusz Szczygieł   
środa, 06 stycznia 2010 01:50

liczydloUchyleniem obecnie obowiązującej i uchwaleniem nowej uchwały zakończy się sprawa opłat ponoszonych przez rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego w Radzyniu.

Na ostatniej sesji Rady Miasta radni zapoznali się z opinią Komisji Rewizyjnej w tej sprawie, która wystąpiła z wnioskami:

1. Rada Miasta powinna niezwłocznie podjąć nową uchwałę w sprawie opłat za świadczenia przedszkolne wykraczające ponad podstawę programową. Powinna być ona zgodna z obowiązującym prawem i oparta o faktyczne koszty tych świadczeń, z uwzględnieniem ich różnorodności.


2. Rada Miasta powinna niezwłocznie wystąpić do Burmistrza, by wydał zarządzenie o natychmiastowym zaniechaniu pobierania opłat za przygotowanie posiłków.

3. Rada Miasta powinna niezwłocznie zwrócić się do Burmistrza z wnioskiem o podjęcie przez niego działań, mających na celu obniżenie kosztów funkcjonowania Przedszkola Miejskiego.

Wnioski komisji wywołały napiętą dyskusję, którą zakończył radca prawny, chwaląc Komisję Rewizyjną za bardzo dobrze wykonaną pracę, przychylając się jednocześnie do jej ustaleń. W związku z tym radni przekazali sprawę przygotowania nowej uchwały Komisji Oświaty i Kultury, w oparciu o dane dostarczone przez dyrektora Przedszkola Miejskiego.

O komentarz poprosiliśmy radnego Macieja Tracza:

Wywiązała się zadziwiająca i kompletnie niepotrzebna polemika pana burmistrza i przewodniczącego rady z nami, która szła w zupełnie nie tym kierunku, bo toczyły się dywagacje na temat zasadności, wysokości i zakresu opłaty stałej, czyli świadczeń ponad podstawę programową. Natomiast meritum tej sprawy, do którego mało kto się odnosił przez dłuższy czas dyskusji oprócz nas, była opłata za przygotowanie posiłków w wysokości 130 złotych. To jest znaczące i wszystko wskazuje na to, że jest to nieprawne. Do momentu wystąpienia pana radcy prawnego, który w pierwszych słowach bardzo pochwalił pracę komisji, nasze argumenty nie były brane pod uwagę. W dalszej części swojej wypowiedzi radca potwierdził wszystkie argumenty, które komisja podjęła w swoim stanowisku. To dopiero pozwoliło na zmianę kierunku dyskusji i myślę, że po deklaracjach pana przewodniczącego i pana burmistrza ta sprawa wejdzie na właściwą drogę. Właściwa droga zaś jest jedyna- zmiana uchwały, która na pewno będzie musiała spowodować zaniechanie pobierania opłat za przygotowanie posiłków. Natomiast w kwestii opłaty stałej - powinno być jednoznacznie określone, jakie zajęcia przedszkole oferuje ponad podstawę programową. Trzeci składnik opłaty, czyli tzw. wsad do kotła pozostanie najprawdopodobniej na tym samym poziomie. Przypomnę jednak, że obowiązująca uchwała w sprawie przedszkola wcale nie została źle skonstruowana. Kiedy była tworzona - w 2007 roku - przepisy były inne. Zmieniły się w 1 stycznia 2008 roku i od tej pory właśnie, nasz samorząd nie podjął stosownych działań żeby nadążyć za zmianami prawa.

Wypowiedzi udzielił także Burmistrz Radzynia Podlaskiego Witold Kowalczyk:

 Uważam, że sprawa dojrzała do tego, żeby uporządkować w jednej uchwale wszystkie sprawy dotyczące funkcjonowania przedszkola, czyli odpłatności rodziców za elementy ponadprogramowe. Jak wiadomo za 5 godzin pobytu dziecka w przedszkolu od rodziców nie są pobierane żadne opłaty. Natomiast za pozostałe 4 godziny w systemie 9-cio godzinnym ktoś powinien ponieść odpłatność. Te 4 konkretne godziny to usługa opiekuńcza - w tym czasie jest nauczyciel, pomoc nauczyciela, jest zwiększone użycie energii elektrycznej, ogrzewania - są to dodatkowe koszty. Należy teraz precyzyjnie wycenić te wszystkie elementy i powiedzieć, kto ma za nie zapłacić. Jeżeli Rada Miasta uzna, że ma za to zapłacić Miasto z budżetu, to tak się stanie, jeśli Rada ustali, że kosztami dzielimy się z rodzicami, to też tak się stanie. Uporządkowane w jednolitym tekście mają być wszystkie sprawy, nie tylko opłata stała, ale także opłata za tzw. przygotowanie posiłków - żeby nie było później żadnych nieporozumień.

Czy przedszkole w Radzyniu będzie tańsze? W jaki sposób zmienią się opłaty? Na te pytania odpowiedź poznamy na przyszłej Sesji Rady Miasta. Dziś wiadomo już jednak, że rodzice przedszkolaków zastanawiają się nad złożeniem pozwów do sądu o zwrot nieprawnie pobieranej opłaty.

 

 

Komentarze

 
#1 i co dalejSylwia 2010-01-19 09:39
Czy w końcu raz na zawsze wyjaśni się ten paradoks! Przedszkole w Radzyniu jest najdroższe w okolicy! współczuje rodzicom których przynajmniej dwójka dzieciaków chodzi do przedszkola.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.