Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 10 kwietnia 2020 imieniny: Michała, Makarego

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Zmiany w opłacie targowej

Katarzyna Wodowska   
środa, 08 czerwca 2011 11:03

Na radzyńskim targowiskuOpłata targowa jest jedną z najstarszych danin publicznych w Polsce stanowiących dochód gmin.

Pobiera się ją od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej dokonujących sprzedaży na targowiskach. Podczas ostatniej sesji rady miasta podjęto uchwałę w sprawie ustalenia dziennych stawek opłaty targowej w Radzyniu.

Tak przedstawia się nowy cennik:

1. Na targowiskach przy ulicy Gwardii 6 i ulicy Targowej 4:

a) przy sprzedaży ze stoiska za każdy mb jego długości – 5,00 zł

b) przy sprzedaży z samochodu osobowego, przyczepy samochodu osobowego lub innej o ładowności do 1,5 t włącznie, wozu konnego – 15,00 zł

c) przy sprzedaży z przyczep lub naczep o ładowności powyżej 1,5 t do 3,5 t włącznie – 25,00 zł

d) przy sprzedaży z pojazdów innych niż samochody osobowe oraz z przyczep lub naczep o  ładowności powyżej 3,5 t - 40,00 zł.

2. W pozostałych miejscach, w których prowadzona jest sprzedaż:

a) za zajęcie placu pod stoisko handlowe o powierzchni do 3 m2 włącznie – 15,00 zł

b) za zajęcie placu pod stoisko handlowe o powierzchni większej niż 3 m2 za każdy 1 m2 – 5,00 zł

c) przy sprzedaży (także obwoźnej) z samochodu osobowego, przyczepy samochodu osobowego i innej o ładowności do 1,5 t włącznie, wozu konnego – 45,00 zł

d) przy sprzedaży (także obwoźnej) z przyczep lub naczep o ładowności powyżej 1,5 t do 3,5 t włącznie – 60,00 zł

e) przy sprzedaży (także obwoźnej) z pojazdów innych niż samochody osobowe oraz przyczep lub naczep o ładowności powyżej 3,5 t – 100,00 zł.

Opłatę targową pobiera się bezpośrednio od sprzedającego w dniu sprzedaży.  Zwalnia się od opłaty targowej prowadzących sprzedaż w ogródkach gastronomicznych zlokalizowanych w pasach drogowych dróg publicznych. Pobór opłaty targowej dokonywany jest w drodze inkasa. Powierzchnię i długość stoisk zajętych przez dokonujących sprzedaży na targowisku zaokrągla się odpowiednio do pełnych m2 lub mb w górę. Długość stoiska mierzy się po stronie frontowej wzdłuż wydzielonych ciągów komunikacyjnych.

Uchwała ma ułatwić i uporządkować zasady pobierania opłat na targowisku- w szczególności tym, które zlokalizowane jest przy ulicy Targowej. To tam w każdą środę tłumnie przyjeżdżają handlujący i kupujący nie tylko z naszego powiatu. To bowiem jedno z większych targowisk w regionie. Niestety w nienajlepszym stanie technicznym. Burmistrz Witold Kowalczyk widzi możliwość poprawy tego stanu w programie „Mój Rynek”. Zakłada on budowę nowych i modernizację istniejących targowisk. Obiekty będą czynne przez siedem dni w tygodniu. Szansę zdobycia dofinansowania w kwocie do 1 mln złotych mają mieć miejscowości do 50 tys. mieszkańców, gminy i związki międzygminne. Głównym założeniem koncepcji tworzenia targowisk na terenie całego kraju jest stworzenie warunków do sprzedaży bezpośredniej, promocja produktów tradycyjnych, regionalnych, wytwarzanych bezpośrednio od rolnika. Planowany termin, w którym samorządy będą mogły ogłaszać terminy naborów na realizację projektów z zakresu budowy i modernizacji targowisk to II połowa bieżącego roku.

 

Komentarze  

 
#1 z sufitu dla darmozjadówanonim 2011-06-08 23:21
Widzę, że ten grafoman co te stawki wymyślił, nie wie, co to znaczy zarobić 100 zł!!!! Panie burmistrz, 100 zł to zysk brutto ze sprzedania 3 ton węgla! Na samochodzie jest około 5 ton. Resztę sobie wyliczcie!?!?!
 
 
#2 W czyim to jest interesie?George 2011-06-09 10:15
Nie do końca zrozumiałem sens tych podwyżek targowych.Jeżeli ta opłata ma służyć miastu to magistrat powinien za to podnieść standard handlu.Klientom ta podwyżka na pewno nie pomoże,bo handlujący podwyżkę wkalkuluje w cenę sprzedawanego towaru i zapłaci konsument jeszcze jeden podatek.Taka decyzja miasta zatacza koło i uderzy w nas kupujących w większości mieszkańców Radzynia Podlaskiego.Mamy jeden z największych targów na wschód od Wisły ,a więc zysków powinniśmy szukać w zwiększonym obrocie i większej ilości punktów handlowych,a nie podwyżkach.
 
 
#3 Georgeqwertyu 2011-06-09 20:31
t chyba nie rozumiesz, że złotówka z twojego portfela w rękach władzy trafi w formie 10 gr do ciebie z powrotem, jkaiś chodniczek, czy coś tam ułożą... a 90 gr będzie na zatrudnienie kolegów doradców, lub innych oszołomów
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.