Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 kwietnia 2024 imieniny: Marka, Jarosława

Dzisiaj całkowite zaćmienie Księżyca! Nie zapomnij go zobaczyć

Agnieszka Jeżowska   
środa, 15 czerwca 2011 08:14

Całkowite zaćmienia Księżyca /multiekspozycja/ z 4 V 2004r. 15 czerwca 2011r. będzie miało miejsce całkowite zaćmienie Księżyca.

Najważniejszy jego etap będzie widoczny z terenów naszego kraju. Choć całego zjawiska nie zobaczymy, to można chyba śmiało powiedzieć, że Polska załapie się i tak na najbardziej emocjonujące chwile. Całkowite zaćmienie Księżyca 15 czerwca 2011 r. będzie zjawiskiem bardzo interesującym z powodu wielkości fazy maksymalnej. Niestety, zaćmienie nastąpi niespełna tydzień przed letnim przesileniem, a czerwcowe Słońce długo po późnym zachodzie rozświetlać będzie niebo. Zaćmienie całkowite potrwa aż 1h41m!

Zaćmienie rozpocznie się o godzinie 19:23 czasu polskiego. Faza półcieniowa jest niedostrzegalna dla ludzkiego oka, nasz satelita traci bowiem jasność w zbyt niewielkim stopniu. Początek fazy częściowej rozpocznie się o godzinie 20:24. Tyle tylko, że Księżyc w tym czasie będzie pod horyzontem. O godzinie 21:22 a więc 5 minut po wschodzie, Księżyc znajdzie się całkowicie w cieniu ziemskim rozpoczynając fazę całkowitą. Im dalej na północny zachód, tym zaczniemy obserwację od późniejszej fazy zaćmienia. Na szczęście w całym kraju ujrzymy fazę maksymalną, czyli tą, na którą najbardziej oczekujemy. Nastąpi ona o godzinie 22:13. Następnie faza całkowita zakończy się o 23:03, faza częściowa o 0:02, a całe zaćmienie o 1:01.

Najlepszą lokalizacją do obserwacji zaćmienia będzie północna część Azji. Tam oraz we wschodniej Europie i północno-wschodniej Afryce obserwatorzy zobaczą, jak Księżyc zakrywa gromadę gwiazd na stosunkowo ciemnym niebie. Obserwatorzy w zachodniej Europie zobaczą wschód Księżyca już całkowicie zaćmionego i zakrywającego część gromady, podczas gdy mieszkańcy południowej Afryki i Australii zobaczą, jak Księżyc przechodzi obok gromady nie dotykając jej.

Zaćmienie będzie dodatkowo ciekawe, ponieważ przypadło na tydzień przed przesileniem letnim, a zachodzące Słońce może przez kilka godzin nadać Księżycowi rdzawą barwę.

Z tego wszystkiego wynika, że zobaczymy główną część zjawiska jak i całą drugą jego część aż do samego końca, czeka nas zatem mnóstwo wrażeń i niezapomnianych widoków... o ile pogoda nam się nie sprzeciwi ;)

Więcej o astronomii dowiesz się z jednej z najlepszych stron w Polsce: www.astro-czemierniki.pl

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
owijarka do bel
wtorek, 16 kwietnia 2024
buty BEYCO PISAREK czerwone
buty BEYCO PISAREK czerwone
wtorek, 16 kwietnia 2024