Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 18 kwietnia 2024 imieniny: Alicji, Bogusławy | 2011 - zmarł Czesław Kołbuś, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2

Warsztaty Teatralne 2011

Katarzyna Wodowska   
czwartek, 04 sierpnia 2011 00:46

warsztaty2011Od 29 lipca w Radzyniu odbywa się XVI edycja Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych "Dialogi".

W warsztatach uczestniczy młodzież i instruktorzy teatralni z Ukrainy i Polski. Przyjechali, aby szlifować umiejętności gry aktorskiej, nabyć doświadczenia. – Ćwiczymy, pracujemy nad sobą, nad głosem a przy okazji przygotowujemy spektakl – mówi Joanna Winnik uczestniczka „Dialogów".

W warsztatach bierze udział 12 osób z Radzynia, Białej Podlaskiej, Warszawy, Trzebieszowa, Opola Lubelskiego a nawet ze Lwowa. Przyjechali, żeby miło spędzić czas, czegoś się nauczyć, przeżyć przygodę, zdobyć nowe doświadczenia i znajomości. Część z tych osób już kolejny raz uczestniczy w warsztatach. Co robią, aby pogłębić umiejętności aktorskie? – Przedmiotem działań jest ogólnie tematyka ekspresji poprzez ruch. Wykładnią warsztatu teatralnego jest trening sprawności aktorskiej z dużym naciskiem na fizyczność z elementami pantomimy i sprawność ruchową oraz pracę z tekstem. Działania warsztatowe wymagają od uczestników dużej aktywności, przełamywania barier i schematów ruchowych co pozwala na swobodne posługiwanie się swoim ciałem w procesie twórczego działania. Uczestnicy spotykają się z elementami improwizacji ruchowej opartej na dialogu w grupie – tłumaczy Janusz Szymański jeden z prowadzących.

Zajęcia odbywają się trzy razy dziennie w cyklach po 2,5 h. Jak wyglądają z punktu widzenia uczestnika? – Uczymy się swego ciała, jego poczucia, aby czasem to ono nami kierowało a nie sam umysł – tłumaczy 21 – letnia Agata. - Ćwiczymy, pracujemy nad sobą, nad głosem a przy okazji przygotowujemy spektakl – dodaje Joanna Winnik. W tym roku uczestnicy przygotują sztukę Patricka Suskinda „Historia pana Sommera". – To jest niełatwa historia człowieka, który jest kimś wyjątkowym a którego społeczeństwo niekoniecznie akceptuje. Może to być lustro dla społeczności małego miasteczka. Dzięki temu spektaklowi może napłynie jakaś refleksja. Może tutaj też jest jakiś pan Sommer? – zastanawia się Agata. – To historia o tym, że każdy człowiek ma w sobie wartość, że każdy ma swoją historię – dodaje Kuba. – Ja myślę, że w każdym z nas jest jakiś pan Sommer – stwierdza uczestniczka w Ukrainy. Historię według Suskinda zasugerował Jarosław Paczkowski drugi z prowadzących. – Jeżdżę po małych miasteczkach. Wiem, że nie jest tak prosto i lekko takim ludziom jak pan Sommer. Obserwuję to. Nie ma możliwości zmiany. Nie widzę. Dlatego wybrałem ten spektakl, to taka chęć wypowiedzenia swojego zdania. To sztuka o trudnych i jednych z najważniejszych momentach w życiu. Historia kończy się nienajlepiej, ale w dziwny sposób to akceptuję – tłumaczy instruktor. Jarosław Paczkowski to aktor i nauczyciel teatralny, występował w wielu teatrach w Polsce, pracujących w różnych od siebie technikach gry: dramacie (Teatr Polski we Wrocławiu), Teatrze Ekspresji w Gdańsku, teatrze lalek, pantomimy. Był aktorem wielu eksperymentalnych grup, m.in. Grupie Działań Teatralnych Jacka Zuzańskiego, Teatrze Formy, Teatrze na Bruku, Teatrze Kalong. Obecnie występuje w Klinice Lalek i Wrocławskim Teatrze dla Dzieci. Już po raz trzeci prowadzi warsztaty w Radzyniu. – Miałem okazję kilka razy zagościć w Radzyniu Podlaskim i zaprzyjaźnić się z tym miastem. To są dla mnie szczęśliwe chwile i dni. Uwielbiam przyjeżdżać tam, gdzie młodzież chce się czegoś nauczyć. A tu przyjeżdżają ludzie niekiedy z odległych zakątków naszego kraju i z zagranicy. Ćwiczymy bardzo dużo, bo tak naprawdę nie mamy ograniczenia – mówi Paczkowski. Zwraca uwagę na potrzebę upowszechnienia teatru w Radzyniu. – Myślę, że już najwyższy czas, aby w Radzyniu zaistniał Festiwal Teatralny. Może na początku niewielki, może tylko przez 3 dni, ale to czas, aby miasto zatętniło teatrem przynajmniej raz w roku – podsumował Jarosław Paczkowski.

Instruktorzy i wszyscy uczestnicy XVI Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych "Dialogi" serdecznie zapraszają na spektakl „Historia pana Sommera", który wystawią na scenie radzyńskiej „Oranżerii" w sobotę o 19.00. Następnie wystąpią studenci z Akademii Teatralnej w Białymstoku. Pokażą spektakl o dość kontrowersyjnym tytule „Sztuka pierdzenia".

{morfeo 906}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam
sobota, 06 kwietnia 2024
Trociny
Trociny
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
Sprzedam.DamkÄ .Nowa
Sprzedam.Damkę .Nowa
piątek, 05 kwietnia 2024