Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 13 lipca 2020 imieniny: Małgorzata, Ernest, Henryk

Już niedługo

Warsztaty rękodzieła dla dzieci - Morski Słoik na Drobiazgi image
Warsztaty rękodzieła dla dzieci - Morski Słoik na Drobiazgi, 14.07.2020, 15:30, Pracownia Za Płotem
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Radzyńskie pielęgniarki bez dodatku za pracę w soboty

Karol Niewęgłowski   
czwartek, 08 września 2011 22:07

szpital2Po konsultacjach prawnych dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim podjęła decyzję o zlikwidowaniu dodatku dla pielęgniarek za pracę w soboty.

Jak tłumaczy dyrektor szpitala – Marek Zawada, wypłacanie tego dodatku było niezgodne z prawem, dlatego został on cofnięty. - Decyzja o rezygnacji z dodatku jest uzasadniona i była skonsultowana z prawnikiem, który stwierdził, że pracownicy pobierali wynagrodzenia niezgodnie z obowiązującym regulaminem - mówi dyrektor szpitala. - Dzięki temu, w ciągu miesiąca szpital zaoszczędzi nawet do 10 tysięcy złotych. Warto dodać, że my tych pieniędzy nie weźmiemy dla siebie, pójdą one między innymi na podwyżki dla najgorzej uposażonych pielęgniarek oraz na inne ważne i konkretne cele – kończy Zawada.

Pielęgniarki jednak zapowiadają, że skierują sprawę do Sądu Pracy, bo uważają, że dodatek im się należy.

Jak powiedziała przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek – Małgorzata Piekarska, dziwne jest to, że przez tyle lat dodatek był wypłacany i było to zgodne z prawem i zgodnie z zapisami regulaminu. Nasze prawa wynikają z 5 - dniowego tygodnia pracy, bo sobota jest traktowana, jako dzień wolny. W ustawie o działalności leczniczej jest zapis, który daje nam uprawnienia do korzystania z tego dodatku, mowa jest tam o 45% dodatku za dni ustawowo wolne od pracy, a więc sobota zgodnie z tym, co powiedziałam jest takim dniem – mówi przewodnicząca. Zasięgałyśmy opinii naszego prawnika jak również Inspekcji Pracy, którzy twierdzą, że nawet przez to, że dodatek otrzymywałyśmy przez 10 lat to mamy do niego prawo przez tzw. "zasiedziałość". Jeżeli pracownik nabył do tego prawo, to powinien mieć to przynajmniej wypowiedziane, bo ten dodatek stał się dla nas składnikiem wynagrodzenia.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko pójść do Sądu Pracy i niech ten spór rozstrzygnie sąd. Nie robimy tego na złość dyrekcji, chcemy po prostu, żeby ktoś nam to wyjaśnił. My i tak zarabiamy mało, dlaczego oszczędności szuka się w naszych kieszeniach? - dodaje przewodnicząca.

 

Komentarze  

 
#1 jaja jak beretyKonradoo77 2011-09-09 07:25
Zwolnić wszystkich a szpital podpalić - po co się męczyć!!!!!!
Chyba poszukam dziadka kosy bo zdaje mi się że będzie potrzebna do obrony naszego szpitala.
 
 
#2 kurcze noKonradoo77 2011-09-09 07:40
Mieszkam tu od 1987r.Urodziło mi się tutaj 2 wspaniałych synów.Może ma ktoś jakiś genialny pomysł jak by to ruszyć do przodu ?!!!!
 
 
#3 RE: Radzyńskie pielęgniarki bez dodatku za pracę w sobotyPRACTOR 2011-09-09 08:25
a mnie zastanawia jeden fakt skoro nie ma pieniedzy na dodatki dla pielegniarek (bo zadluzenie i wogule) to jaka firma podjela sie remontu elewacji szpitala charytatywnie, chyba ze wyglad budynku jest wazniejszy od ludzi w nim pracujacych
 
 
#4 Unia nie jakaKonradoo77 2011-09-09 08:31
Unia dała kasiute podobno na remoncik a resztę dołożył chyba Marszałek ?
 
 
#5 Dodatek niezgodny z prawem?polanddanny 2011-09-09 10:13
Niezgodne z prawem to jest to co ONI tutaj wyprawiają, czują się bezkarni, są bezkarni i robią co chcą. Normalnie materiał dla jakiejś Interwencji czy coś... Zwiększają się wydatki na służbę zdrowia a u nas co roku gorzej.
Nie można tu posadzić jakiegoś ekonomistę, który by efektywnie wydawał i pozyskiwał pieniądze?
 
 
#6 Czy jest tu w tym kraju coś zgodnego z prawem?George 2011-09-09 11:09
Zastanawiam się, czy życie w tym naszym kochanym kraju - jest zgodne z prawem? Coraz więcej obowiązków,coraz więcej nakazów,zakazów,bzdurnych przepisów,regulaminów,rozporzą dzeń,zaleceń - a prawa pracowników zostają deptane na każdym kroku i przy każdej nadarzającej się okazji.Najlepiej by było gdybyśmy pracowali za pół darmo {tak zwane zaciskanie pasa},płacili podatki,głosowali , wybierali kogo trzeba i dalej do roboty za tysiąc trzysta złotych.Teraz to powinna być zmieniona nazwa - nie zakłady pracy -tylko obozy pracy.
 
 
#7 To my ich wybraliśmy!uppage 2011-09-11 22:02
To my wybraliśmy radnych powiatu. Radni powiatu wybrali starostę, a ten dyrektora szpitala. Do kogo więc te pretensje? Jak powiedział Donald Tusk: "Ja wam wójta nie wybierałem."
 
 
#8 RE: Radzyńskie pielęgniarki bez dodatku za pracę w sobotyMarzena 2011-09-13 22:48
Z tego co można wywnioskowac ;
Wygląd budynku jest ważniejszy niż to co jest w środku.?! A w środku nie ma nic.. może nie w doslownym znaczeniu ale kilka przykładów co można by tam bylo wyremontowac można znaleśc.. Ludzie nie liczy sie co jest z zewnątrz..! Do roboty. ;p
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.