Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Jesienne pokazy ginących zawodów w Woli Osowińskiej

Gabriela Kożuch i Lucyna Panasiuk-Żurawska   
czwartek, 13 października 2011 07:00

Jesienne pokazy ginących zawodów w Woli OsowińskiejPo raz kolejny w Woli Osowińskiej odbyły się pokazy ginących zawodów i umiejętności. Organizatorem imprezy, która odbyła się  5 października br. był Gminny Ośrodek Kultury i Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej. Licznie przybyli zwiedzający mieli okazje zobaczyć m.in.: młócenie cepami, kiszenie kapusty czy prace na kole garncarskim. 

W pokazach uczestniczyło 7 grup szkolnych z powiatu radzyńskiego i łukowskiego, w sumie ok. 300 zwiedzających. W większości były to dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów. W dawnym warsztacie stolarskim pana Stanisława Kryjaka uczniowie mogli dowiedzieć się w jaki sposób budowano domy z drewna bez użycia gwoździ – proces powstawania tzw. węgłów. Z kolei w gospodarstwie pani Henryki Skowron zwiedzający uczestniczyli w pokazie kiszenia kapusty, który prowadziły pani Teresa Bernat i Marzanna Łaskawska.

Była to nie lada frajda dla dzieci, które samodzielnie szatkowały kapustę. Można tam było również zobaczyć różne rodzaje szatkownic, beczek i starodawny tłuk do kapusty. Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyło się również gospodarstwo pana Ryszarda Skowrona, który razem z Zygmuntem Kulikiem i Czesławem Józwikiem prezentowali młócenie zboża za pomocą cepów, czyszczenie zbożna na rzeszocie i młynku, robienie strzeszaków oraz pracę na żarnach.  W tym samym czasie odbywały się spotkania poszczególnych grup zwiedzających z panią Heleną Długołęcką – hafciarką ludową, która również zajmuję się plastyką obrzędową. W budynku obok, swoje umiejętności prezentował zebranym garncarz – pan Wiesław Matysiak. Dzieci chętnie zasiadały przy kole garncarskim, próbując swoich sił przy tworzeniu glinianych naczyń i ozdób. Miejscem, w którym  można było uczestniczyć w  pieczeniu chleba i wyrabianiu masła była Izba Regionalna, gdzie swoim kulinarnym doświadczeniem dzieliły się z gośćmi pani Lucyna Skowron, Katarzyna Skowron i Albina Kożuch. Właśnie tam zwiedzający zetknęli się z  obróbką lnu i mogli spróbować swych sił na warsztacie tkackim. Czynności te prezentowały  panie Czesława Kożuch i Krystyna Sałata. Miłym zakończeniem pokazów był regionalny obiad, którym zostali poczęstowani zwiedzający. Pokaz przygotowywania potraw regionalnych przygotowały panie Marianna Skowron i Grażyna Listosz.

Po raz pierwszy pokazy ginących zawodów i umiejętności odbyły się w październiku 2009 r., już wtedy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczestników.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – pan Andrzej Kosek dziękuje pracownikom GOK-u, wolontariuszom i wszystkim tym, którzy pomagali przy organizacji i przeprowadzeniu pokazów.

pokazy-jesienne-01pokazy-jesienne-02pokazy-jesienne-03pokazy-jesienne-04pokazy-jesienne-05pokazy-jesienne-06pokazy-jesienne-07pokazy-jesienne-08pokazy-jesienne-09pokazy-jesienne-11pokazy-jesienne-12pokazy-jesienne-14pokazy-jesienne-15pokazy-jesienne-16pokazy-jesienne-17pokazy-jesienne-19pokazy-jesienne-22pokazy-jesienne-24pokazy-jesienne-25pokazy-jesienne-26pokazy-jesienne-27pokazy-jesienne-28pokazy-jesienne-29pokazy-jesienne-31pokazy-jesienne-32pokazy-jesienne-34pokazy-jesienne-35pokazy-jesienne-41pokazy-jesienne-43pokazy-jesienne-45pokazy-jesienne-46pokazy-jesienne-49pokazy-jesienne-50pokazy-jesienne-51pokazy-jesienne-53pokazy-jesienne-57pokazy-jesienne-59pokazy-jesienne-62pokazy-jesienne-64pokazy-jesienne-65pokazy-jesienne-66pokazy-jesienne-69pokazy-jesienne-72pokazy-jesienne-73pokazy-jesienne-74pokazy-jesienne-75pokazy-jesienne-76pokazy-jesienne-77

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.