Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Radzyń Podlaski. Miasto i Rezydencja.

Karol Niewęgłowski   
czwartek, 17 listopada 2011 14:01

Radzyń Podlaski. Miasto i Rezydencja

W ramach projektu „Program rozwoju i promocji turystyki Powiatu Radzyńskiego i Miasta Radzyń Podlaski – opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru" wydana została publikacja o charakterze popularno-naukowym „Radzyń Podlaski. Miasto i rezydencja" pod redakcją Grażyny Michalskiej i Dominiki Leszczyńskiej.

- Do udziału w książce udało się nam namówić wybitnych specjalistów z dziedziny historii, historii sztuki, architektury i urbanistyki, rzeźby, malarstwa, architektury krajobrazu, muzealnictwa i wielu wielu innych, którzy przygotowali szereg opracowań związanych z naszym miastem i pałacem. Pozyskaliśmy również wiele materiałów ikonograficznych, oddających wygląd pałacu oraz jego otoczenia za czasów świetności. Myślę, że nie każdy na przykład wie, że nasz pałac (zamek) był otoczony fortyfikacjami, posiadał most od strony kościoła Św. Trójcy lub przepiękną fontannę znajdującą się w parku – mówi Dominika Leszczyńska – historyk sztuki, koordynator projektu.

Tą książkę nie tylko się czyta, ale i ogląda. Znajdziemy w niej wiele pięknych zdjęć wykonanych między innymi przez radzyńskich fotografików, ale również pochodzących ze zbiorów Instytutu Sztuki PAN i Narodowego Archiwum Cyfrowego. Ponadto reprodukcji ze swoich zbiorów użyczyło Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Archiwum Wojskowe w Wiedniu.

- Książkę otwiera opracowanie dr Grażyny Michalskiej i dr Romana Zwierzchowskiego na temat historii i urbanistyki miasta. Znajdziemy w niej również tekst dr Jakuba Sito opisujący rzeźby znajdujące się na pałacu i oranżerii. Nie zabrakło również opracowania dr Joanny Kowalik – rodowitej radzynianki, która opisuje znanych mieszkańców miasta oraz właścicieli Radzynia Podlaskiego. Ciekawym materiałem jest tekst dr Magdaleny Gutowskiej oraz Krystyny Gutowskiej–Dudek o dawnym wystroju wnętrza pałacu, który znamy już tylko z przekazów pisanych, inwentarzy czy starych fotografii. Odrębny rozdział został poświęcony barokowemu parkowi, jaki otacza pałac i oranżerię – napisała go Dorota Pape. Z kolei prof. Jeremi Królikowski odniósł się do wartości przestrzennych radzyńskiego założenia. Książkę zamyka rozważanie na temat przyszłości pałacu napisane przez Pawła Jaskanisa - dyrektora Muzeum Pałacu w Wilanowie. – kontynuuje Leszczyńska.

- Pracując nad koncepcją projektu, chcieliśmy, aby powstało wydawnictwo monograficzne o pałacu Potockich, które służyłoby promocji tego obiektu wśród potencjalnych inwestorów z branży turystyczno-hotelarskiej – mówi Bogdan Sozoniuk - kierownik Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

Niestety, tej książki nie znajdziemy i nie kupimy w żadnej z radzyńskich księgarń. Jednakże już wkrótce będziemy mogli zapoznać się z nią w bibliotekach naszego powiatu, w tym bibliotece miejskiej oraz pedagogicznej. Po wydaniu została przekazana w dyspozycję burmistrza miasta oraz starosty radzyńskiego, w celach promocyjnych. Dostępna będzie również dla uczestników różnego typu konkursów rangi powiatowej, jako nagroda.

Projekt, w ramach którego została wydana książka, został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013, Osi Priorytetowej VII Kultura, turystyka i współpraca międzyregionalna, Działania 7.2 Promocja kultury i turystyki.

Logotypy

 

 

Komentarze  

 
#1 kiedy!?anonim 2011-11-18 01:50
Może na kanwie tego artykułu, ktoś umny, raczy mi powiedzieć, w którym roku Radzyń stał się Radzyniem Podlaskim. Jak na razie nie znalazłem nigdzie takiej informacji. A dokładniej to kiedy i KTO był przyczyną tej głupoty.
 
 
#2 jakto?klstr 2011-11-18 09:53
czy naprawdę nigdzie nie można nabyć tej książki? chciałbym mieć ją na własność, a nie do wglądu w bibliotece. tylko konkursy, ale jakie? recytatorskie? bo o innych nie slyszalem...
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.