Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Rada Miasta. Próba odwołania przewodniczącego Jacka Piekutowskiego

Karol Niewęgłowski   
piątek, 02 grudnia 2011 01:00

Przewodniczący Jacek PiekutowskiPierwszego grudnia br. podczas sesji rady miasta klub "Solidarny Radzyń" złożył projekt uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Jacka Piekutowskiego wskutek utraty prawa wybieralności.

W uzasadnieniu uchwały możemy przeczytać: „Zgodnie z regulacją zawartą w przepisach art. 7 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. Z 2003 r. Nr 159, poz. 1547, z późn. zm.) prawo wybieralności do rady gminy przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i stale zamieszkuje na obszarze działania danej rady.

W konsekwencji – skoro koniecznym warunkiem posiadania prawa wybieralności jest stałe zamieszkanie na obszarze działania danej gminy, to zmiana miejsca stałego zamieszkania (poza obszar działania tej gminy) przez radnego powoduje utratę prawa wybieralności do rady tejże gminy.

Zgodnie zaś z treścią przepisu art. 190 ust. 1 pkt. 3 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw utrata prawa wybieralności powoduje wygaśnięcie mandatu radnego. W myśl natomiast art. 190 ust. 2 w/w ustawy wygaśnięcie mandatu radnego stwierdza rada w drodze uchwały, najpóźniej w 3 miesiące od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

Z wyjaśnień złożonych przez radnego Jacka Piekutowskiego w odpowiedzi na pytanie radnego Adama Adamskiego na sesji Rady Miasta w dniu 27 października 2011 r. wynika, ze w mieście Radzyń Podlaski jest on jedynie zameldowany, zaś w rzeczywistości pomieszkuje w miejscowości Białka, położonej na terenie gminy wiejskiej Radzyń Podlaski. O tym zaś, że posiada on miejsce stałego zamieszkania właśnie w Białce świadczy fakt, ze wybudował w tej miejscowości dom, do którego przeprowadził się we wrześniu, co widzieli sąsiedzi. W konsekwencji należy zatem uznać, że miejscem stałego zamieszkania Jacka Piekutowskiego jest miejscowość Białka, w której to przebywa on z zamiarem stałego pobytu, w rozumieniu art. 25 Kodeksu cywilnego".

Radny Jacek Piekutowski po przeczytaniu uchwały, stwierdził, że zawiera ona wadę prawną w postaci złej daty ordynacji wyborczej i poddał ją pod głosowanie, czy z błędną datą może zostać wprowadzona do porządku obrad rady. Stosunek głosów 7 do 7 (radny Jacek Piekutowski nie wziął udziału w głosowaniu) spowodował, że projekt uchwały nie uzyskał większości i nie został wprowadzony do porządku sesji.

 

Komentarze  

 
#1 ordynacja KALEGOSkorpion 2011-12-02 13:26
Pytam dlaczego Polak zamieszkujący w Stanach Zjednoczonych od kilkudziesięciu lat ,nie mający zielonego pojęcia o starym kraju może brać udział w życiu publicznym i wybierać do obu izb parlamentu swoich przedstawicieli,a człowiek,który jest zameldowany w Radzyniu Podlaskim ,mający meldunek w Radzyniu posiadający dodatkowo dom poza Radzyniem powinien zrezygnować z funkcji radnego.Powiedz mi Pan panie Adamski dlaczego w takim razie prosiliście człowieka z Gdańska by był waszym reprezentantem w senacie jako Radzyniak.Dlaczego co niektórzy jeszcze niedawno mieszkańcy ziemianek obecnie mieszkańcy bloków nazywają siebie Radzyniakami.powinni być leśnymi ludkami.Zajmijcie się poważnymi sprawami a nie pierdołami.Następnej KEMPY do rady miasta nie wsadzicie.
 
 
#2 ad vocempiterek 2011-12-02 15:16
Czyli w naszym mieście prawo ma nie dotyczyć pewnych osób? Czy przewodniczący ma mieć otwartą furtkę i przymrużenie oka społeczności radzyńskiej na omijanie przez niego prawa samorządowego? Bo jest tym kim jest i ma władzę? Śmieszne i żałosne zarazem. Równi i równiejsi
 
 
#3 dalsze rozważaniaSkorpion 2011-12-02 16:17
O JAKIM PRAWIE MY MÓWIMY.JEST FACET ZAMELDOWANY NA TERENIE RADZYNIA,JEST WŁAŚCICIELEM MIESZKANIA W RADZYNIU? TO POWINNO WAM PIENIACZOM WYSTARCZYĆ.SZUKACIE ZASTĘPCZYCH TEMATÓW.PAMIĘTAJ,NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA CI SZKODZI.ZNAJĄC JE I UMIEJĄC JE WYKORZYSTAĆ JESTEŚMY BOGATSI INTELEKTUALNIE.WASZ PROBLEM.ZRESZTĄ ZA WASZYCH RZĄDÓW TA TEZA BYŁA WASZYM ŚWIATEŁKIEM W CIEMNOŚCI.NIE MA CO RWAĆ SZAT BO SZKODA WASZYCH SZMAT.
 
 
#4 a mi tak odpowiadaobsarwator 2011-12-02 16:27
dobrze jest. jeśli będą głosowane niewygodne dla kogoś ustawy zawsze można będzie probować je unieważnic - w takim wypadku - skoro jeden z członków rady miasta przyspawał się do stołka bezprawnie
 
 
#5 ad 3piterek 2011-12-02 17:13
o jakim prawie? o prawie wybieralności, które zostało utracone wraz z przeprowadzeniem się. Pisze jak byk powyżej: art. 7 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw i art. 190 ust. 1 pkt. 3 ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. I wszystko jasne.
 
 
#6 .............................. ..?Skorpion 2011-12-02 17:39
MASZ RACJĘ!!!!!!!! BY MÓC ZYSKAĆ TO DO CZEGO DĄŻYSZ ZABIERZCIE MU MIESZKANIE NA MŁODZIEŻÓWCE ORAZ RADZYŃSKI MELDUNEK.TO JESZCZE JEST NIEMOŻLIWE DO WYKONANIA.CZASY JEDNEGO MIESZKANIA SKOŃCZYŁY SIĘ W 1998R.TO JUŻ DAWNE CZASY.
 
 
#7 ???beata 2011-12-03 23:17
Skorpion masz 100% racji. Mieszkałam trochę poza Radzyniem ale nie miałam tam meldunku więc,np. w żadnych wyborach nie mogłam brać udziału. Takie prawo jest w Polsce i choć nie przepadam za panem Piekutowskim to w tej sprawie żyje zgodnie z prawem.
 
 
#8 RADZYNIAKbolo2 2011-12-05 20:13
Jacek nie daj się walcz o swoje .jestem z tobą.
 
 
#9 nie z łajz , pijaków...qwertyu 2011-12-06 09:34
czyli jak przewodniczący dorobił się mieszkania, domu i jachtu.

www.youtube.com/.../
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.