Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Maraton Pisania Listów w Bibliotece Pedagogicznej w Radzyniu

Grażyna Kratiuk   
poniedziałek, 05 grudnia 2011 08:30

amnestylogoW Radzyniu Podlaskim po raz drugi rusza Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Od 8 do 10 grudnia mieszkańcy Radzynia będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów organizowany przez Amnesty International we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Radzyniu Podlaskim.

Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Turcji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International. 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów odbędzie się już po raz dwunasty w dniach 10-11 grudnia (w Radzyniu Podlaskim w dn. 8-10XII). W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. 

- Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby - mówi Adam Borowik, koordynujący Maraton Pisania Listów w Radzyniu. 

Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce i w wielu krajach na całym świecie. W Radzyniu będziemy pisać w Bibliotece Pedagogicznej, przy ul. Sitkowskiego 1. Rozpoczęcie Maratonu odbędzie się 8 grudnia o godzinie 11.00 w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej, prelekcją na temat działalności Amnesty International. 

Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. 

W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka. 

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których będziemy w tym roku pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów. 

Jak napisać taki list? 

To jest bardzo proste. Najpierw warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać ze wskazówek przygotowanych przez Amnesty International. Należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko osoby, w sprawie której piszemy, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. 

O Amnesty International 

Amnesty International jest międzynarodowym ruchem ludzi działających od 50 lat na rzecz poszanowania praw człowieka. Funkcjonuje na terytorium ok. 150 państw i terytoriów, zrzesza ponad 3 mln członków i członkiń na całym świecie. Prowadzimy kampanie przeciwko ciężkim naruszeniom praw człowieka. Naszą wizją jest świat, w którym każda osoba będzie mogła w pełni korzystać z wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i innych międzynarodowych standardach praw człowieka. W 1977 roku AI została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. 

Miejsce Akcji: BIBLIOTEKA PEDAGOGICZNA w Radzyniu Podlaskim, Ul. Sitkowskiego 1 

Czas: 8.12.2011 czwartek w godz.10-18 

9.12.2011 piątek w godz. 10-18 

10.12.2011 sobota w godz. 9-15 

kontakt: tel./fax 83/3526142, e-mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.