Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Wykład UTW. Miejsca Pamięci Dominiki Leszczyńskiej

Karol Niewęgłowski   
poniedziałek, 05 grudnia 2011 10:10

Wykład UTW Dominiki LeszczyńskiejKolejnym gościem, który poprowadził czwartkowy wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego wieku była Dominika Leszczyńska, autorka książki „Miejsca pamięci w Powiecie Radzyńskim".

Autorka opowiadała o tym jak powstawała ta książkowa pozycja, o tym ile zapomnianych przez ludzi krzyży, kapliczek czy też pomników, można znaleźć jeżdżąc po całym powiecie radzyńskim.

- Mieszkańcy danej miejscowości często nie zdają sobie sprawy z tego, ile zapomnianych pamiątek posiada ich okolica. Te pozostawione przez naszych pradziadków pamiątki, są bardzo ważnymi elementami, które pozwalają określić to, kim tak naprawdę jesteśmy – mówiła Leszczyńska.

Nie zabrakło oczywiście pytania ze strony słuchaczy o największe odkrycie podczas poszukiwań.

- Może wydać się to dziwne, ale to miejsce znajduje się w samym Radzyniu i z niego jestem najbardziej dumna. Podejrzewam, że mało kto wie o mogile znajdującej się na ulicy Powstańców Styczniowych. Ten pomnik upamiętnia wydarzenia związane z Powstaniem Styczniowym. Spoczywają tam ludzie, którzy walczyli o naszą wolność i marzy mi się, aby kiedyś doczekało się ono przywrócenia pierwotnego wyglądu, choćby z racji na tych, którzy tam spoczywają – zakończyła autorka.

IMG_0371IMG_0374IMG_0376IMG_0378

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.