Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Gimnazjum nr 1 wyróżnione przez Rzecznika Praw Dziecka

Karol Niewęgłowski   
środa, 07 grudnia 2011 01:11

Gimnazjum nr 1 w Radzyniu PodlaskimGimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim, jako jedna z 10 szkół w województwie lubelskim, zakwalifikowała się do pilotażowego projektu Rzecznika Praw Dziecka pt. „Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży".

Program, jak sama nazwa wskazuje ma na celu uczyć w jaki sposób przeciwdziałać agresji i przemocy w szkole.

- Do programu zostaliśmy zaproszeni przez Sąd Okręgowy w Lublinie oraz Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim. Pierwszym krokiem w tym kierunku był udział w ogólnopolskiej konferencji, z okazji Czwartego Międzynarodowego Dnia Mediacji, odbywającej się w Warszawie. Następnie w listopadzie wzięliśmy udział w spotkaniu z koordynatorami akcji oraz jej uczestnikami, które odbyło się w biurze Marka Michalaka - Rzecznika Praw Dziecka. To ostatnie spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że naprawdę warto w ten projekt się zaangażować, przemówiły do mnie umiejętności, które wykształcą się właśnie dzięki tej akcji, bo człowiek czasami sam ze sobą ma jakieś sprzeczności, często sam ze sobą żyje w konflikcie, nie mówiąc już o świecie rówieśniczym – mówi dyrektor Gimnazjum nr 1 – Bożena Płatek.

Przebieg projektu

Uczniowie wybiorą spośród siebie grupę osób, które według nich są osobami bezstronnymi i nie ulegającymi naciskowi ze strony innych. Te osoby wezmą udział w szkoleniach i kursach, prowadzonych przez wybitnych specjalistów z dziedziny mediacji, psychologii, prawa karnego i innych.

- Dzięki tym zdobytym umiejętnościom, będziemy chcieli utworzyć szkolny klub mediatora, który miały na celu pomoc w rozwiązywaniu codziennych, trudnych dla niektórych uczniów problemów, którymi może nie zawsze są w stanie podzielić się z rodzicami – dodaje dyrektor.

List Rzecznika Praw Dziecka cz.1

List Rzecznika Praw Dziecka cz.2

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.