Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 listopada 2020 imieniny: Flora, Jan, Roman

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Podsumowanie roku przez radzyńskich samorządowców

Karol Niewęgłowski   
niedziela, 01 stycznia 2012 13:32

Podsumowanie roku 2011 przed radzyńskich samorządowcówStary Rok, jak zawsze upłynął niepostrzeżenie przynosząc wiele różnych wydarzeń.

Dużo rzeczy się wydarzyło, wiele pozmieniało, na pewno śmialiśmy nie raz się do łez jak i nie ominęły nas też przykre chwile. Nowy Rok zawsze skłania nas do pewnego rodzaju podsumowań, tego co osiągnęliśmy, jak i tego co nam może się nie udało.

A jak swoją pracę podsumują radzyńscy samorządowcy? Jaki dla nich był 2011 rok, jakie mają plany na 2012?


Burmistrz miasta Radzyń Podlaski Witold Kowalczyk

Podsumowanie roku 2011

- Rok 2011 dla budżetu miasta był dobrym rokiem, ponieważ większość inwestycji, które zaplanowaliśmy, zostały wykonane. Wykonaliśmy ulicę Truskawkową, Lipińskiego, Baczyńskiego i Reymonta. Prace na budowie pływalni, która będzie oddana w 2012 roku idą w bardzo szybkim tempie i zgodnie z programem. Rozpoczęliśmy również rewitalizację ulic Jana Pawła II i Placu Wolności z murem parkowym. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu pod nazwą Bulwar nad Białką, czyli ścieżka rowerowa wzdłuż rzeki Białki od ulicy Kleeberga do ulicy Leśnej, tutaj jesteśmy na etapie uzgodnień projektowych i planujemy pod koniec września 2012 roku oddać ścieżkę do użytku. Wykonaliśmy również kilka mniejszych inwestycji typu lodowisko Biały Orlik czy Wyrównanie Szans Edukacyjnych, w których wzięły udział radzyńskie szkoły.

Pod koniec 2011 roku podpisałem umowę na finansowanie środków z PFRON, dzięki któremu będą realizowane sanitariaty w przedszkolu na Armii Krajowej i na ulicy Reja oraz wyłożymy wykładzinę antypoślizgową w ciągach komunikacyjnych szkoły nr 1 i 2.

Plany na 2012 rok

- 2012 rok w głównej mierze poświęcimy na rzeczy rozpoczęte a niedokończone w 2011, mam tu na myśli oczekiwaną przez wszystkich pływalnię, sanitariaty w szkołach i przedszkolach, ścieżkę rowerową czy też rewitalizację ulicy Jana Pawła II z Placem Wolności. Kolejną rzeczą jest oddanie w sierpniu do użytku Zakładu Zagospodarowania w Adamkach. Oczywiście zaplanowane są również i drobne inwestycje związane z remontem dróg czy ułożeniem chodników.

Największy sukces

- Myślę, że wspólnym sukcesem, moim i samorządu jest uzyskanie przez ostatnie 2 lata ponad 55 mln złotych z funduszy unijnych, w którym się mieści Zakład Zagospodarowania Odpadów, nie jest to czysta inwestycja miejska, ale powstaje w ramach Związku Komunalnego.

Porażka

- Nie chciałbym oceniać swoich działań w formie porażek, bo byłaby to subiektywna ocena. To czy poniosłem w jakiejś dziedzinie porażkę, pozostawiam do oceny mieszkańcom miasta.

 

Starosta radzyński Lucjan Kotwica

Podsumowanie roku 2011

- Rok 2011 pozwolił nam w końcu zatrzymać rosnące lawinowo zadłużenie radzyńskiego szpitala i pozwolił spokojnie myśleć, jak dalej przetrwać kolejny rok. Wybudowaliśmy lądowisko przy SP ZOZ, które już nie raz okazało się trafioną inwestycją. Został również rozpoczęty proces termomodernizacji placówki, który jest już w fazie końcowej. Wyremontowaliśmy duży most na rzece Tyśmienicy oraz kilka innych mniejszych mostów m.in. w Lisiowólce, wykonaliśmy 4km drogi w Przegalinach oraz odcinek drogi Główne – Jaski, tuż za miejscowością Zakrzew, z której obecnie korzysta duża część mieszkańców okolicznych miejscowości. Kupiliśmy działkę od PKS z przeznaczeniem na warsztaty dla ZSP. Założyliśmy ciepłą wodę w radzyńskim liceum oraz wyremontowaliśmy łazienki w internacie.

Plany na 2012 rok

- Chcielibyśmy wyremontować most w Niewęgłoszu, który jest w opłakanym stanie, a z którego korzysta bardzo wiele osób. Gmina Borki, a dokładniej miejscowość Nowiny czeka na remont drogi. W 2012 czeka nas rozpisanie przetargu na wykonanie dokumentacji związanej z budową Centrum Kształcenia Praktycznego przy ZSP w Radzyniu Podlaskim. Nie można zapomnieć też o tych drobnych rzeczach, które jak co roku na pewno w którymś momencie wyjdą i na które trzeba mieć jakąś rezerwę finansową. Rok 2012 będzie rokiem decydującym w sprawie prywatyzacji szpitala. Kolejny problem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć to radzyński pałac, bo do tej pory nie znalazł się żaden zainteresowany inwestor.

Największy sukces

- Przede wszystkim szpital, który udało się wspólnymi siłami wydobyć z ogromnego zadłużenia. Oczywiście to nie jest koniec pracy związanej ze szpitalem, rok 2012 będzie decydujący w kwestii prywatyzacji, ale tym na razie nie ma się co martwić, czas pokaże.

Porażka

- Nie udało nam się doprowadzić do stanu zadowolenia i używalności dróg powiatowych, przy których co roku jest mnóstwo pracy. Brakuje funduszy na ten cel, a wiemy doskonale, że jest kilka odcinków dróg, które powinny być natychmiast zrobione.

 

Wójt gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek

Podsumowanie roku 2011

- Ten rok obfitował w rzeczy dobre i mniej dobre. Cieszy mnie wielka życzliwość mieszkańców, którzy tworzą jedną, wielką, pomagającą sobie rodzinę. Pewnego rodzaju kłopotem dla mnie jest bezrobocie na terenie gminy. Serce mi pęka, że tylu wspaniałych, mądrych i dobrych ludzi chciało by się realizować i pracować ale nie mają gdzie. Większość wyjeżdża z naszego terenu do większych miast lub za granicę, a my tracimy ten przeogromny potencjał. Czasami uda nam się gdzieś takiego człowieka poszukującego pracę pokierować, podpowiedzieć, ale w większości przypadków rozkładam ręce i mówię, że jestem bezradny.

Problemem dla mieszkańców jest jakość dróg gminnych, które staramy się wspólnie z radą gminy, sołtysami i mieszkańcami poprawiać.

Złożyliśmy kilka projektów odnośnie dofinansowań, m.in. wniosek na budowę zbiornika wyrównawczego i zestawu hydroforowego na ujęciu wody w Branicy Radzyńskiej Kolonii, wniosek na zakup środków transportu na wywóz i segregację śmieci, wniosek na budowę świetlicy wiejskiej w Branicy Radzyńskiej, złożyliśmy wnioski na poprawę stanu obiektów użyteczności publicznej. Część z tych wymienionych rzeczy została już wykonana, część czeka na dokończenie w 2012 roku. Wykonaliśmy bardzo wiele przepustów, odwadniając tym samym mieszkańców i chroniąc ich dobytek, bo rok 2011 był rokiem obfitującym w wody gruntowe. Zbudowaliśmy kilka placów zabaw dla dzieci, uzupełniliśmy lampy oświetlenia drogowego i wybudowaliśmy oświetlenie uliczne w Białej i Białce. Wykonaliśmy drobne remonty szkół, oraz duży remont dachu w szkole w Brzostówcu i Paszkach Dużych. Kupiliśmy koparko – ładowarkę, przyczepy i drobny sprzęt, co okazało się rzeczami niezbędnymi w większości wykonywanych przez nas pracach.

Kolejną udaną inwestycją była budowa placu zabaw oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią w Ustrzeszy. Wyposażyliśmy domy ludowe, wyremontowaliśmy gruntownie świetlicę w Stasinowie oraz remizę w Brzostówcu. Sukcesem było również uruchomienie kanalizacji w Zabielu.

Sukcesem niewątpliwie jest budowa drogi Radzyń – Płudy, która była oczekiwana przez mieszkańców od ponad 20 lat. Rzecz wspaniała, pełna ludzkiej życzliwości, zgrania wśród mieszkańców. Kolejną rzeczą którą warto się pochwalić jest remont byłej zlewni w Siedlanowie i przeobrażenie jej w świetlicę, w którym wzięła udział grupa młodzieży z tej miejscowości.

Plany na 2012 rok

- Jak zawsze czekają nas drobne prace remontowe w szkołach. Również planowane są remonty świetlic wiejskich. Planowany jest kolejny etap budowy drogi Radzyń – Płudy. W planach jest również duża inwestycja – budowa sali gimnastycznej w Zabielu, tak utęskniona i oczekiwana przez uczniów i mieszkańców. Kolejną większą inwestycją, jaką planujemy wykonać, jest budowa przedszkola oraz stołówki przy Zespole Szkół w Białej. Dzieci bardzo dużo czasu spędzają w szkole i każdemu z nich należy się chociaż talerz ciepłej zupy.

Największy sukces

- Największym sukcesem jest dla mnie bardzo dobra współpraca jak i zrozumienie z radą gminy, sołtysami i mieszkańcami z poszczególnych miejscowości.

Porażka

- Przykrą rzeczą i pewną porażką dla mnie jest sytuacja w Zespole Szkół w Białej. W tej szkole marzył mi się dialog, rozmowa i współpraca, lecz niestety do tej pory sprawa nie została rozwiązana i odczuwalne jest pewnego rodzaju napięcie.

 

Komentarze  

 
#1 radzyniakbolo2 2012-01-02 18:47
Niech pan starosta zobaczy jakie szpital ma nowe pieczątki -wszystkie pisane małą literą .druga sprawa to jest zatrudnionych 5-ciu informatyków a pan dyrektor -psychiatra kazał paniom z rejstracji układać program komputerowy na zapisy pacjentów na 2012 rok.nic dodać nic ująć jak żądzi psychiatra to jest git.
 
 
#2 RE: Podsumowanie roku przez radzyńskich samorządowcówkrytyk 2012-01-03 11:31
"- Nie chciałbym oceniać swoich działań w formie porażek, bo byłaby to subiektywna ocena. To czy poniosłem w jakiejś dziedzinie porażkę, pozostawiam do oceny mieszkańcom miasta."
Przykre to, że pana burmistrza nie stać na uczciwą samokrytykę. Tłumaczenie się, że byłaby subiektywna, nie jest dla mnie żadnym wytłumaczeniem.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.