Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Lech, Julian

Co dalej z radzyńskim zakładem energetycznym i jego pracownikami?

Karol Niewęgłowski   
wtorek, 10 stycznia 2012 10:37

Zakład energetyczny w Radzyniu PodlaskimJakiś czas temu pisaliśmy o restrukturyzacji Zakładu Energetycznego w Radzyniu Podlaskim oraz o obietnicy złożonej przez Tomasza Flisa – prezesa zarządu PGE Energia.

Prezes, podczas spotkania z radzyńskimi samorządowcami obiecywał, że pracy nie straci nawet jedna osoba. W radzyńskich mediach jednak pojawiła się informacja, że z pracą może pożegnać się blisko 50% zatrudnionych tam ludzi.

Zaniepokojeni sytuacją pracownicy skierowali protest do Prezesa PGE Dystrybucja S.A. i do Generalnego Dyrektora Lubelskiego Oddziału PGE. (Tekst protestu - Czytaj)

W piśmie czytamy, że pracownicy obawiają się planów restrukturyzacyjnych Zakładu. Przekonują, że takie działania odbiją się negatywnie na społeczeństwie. Jak zaznaczają, nie są przeciwni restrukturyzacji Spółki i Zakładu w Radzyniu, ale uważają że obecnie jest ona prowadzona w sposób szkodliwy i nieprofesjonalny. Protest zawiera szereg różnych argumentów przemawiających za tym, aby nie likwidować Zakładu w Radzyniu, pod którym podpisało się blisko 90 osób.

Czy protest będzie miał jakikolwiek wpływ na decyzję Kierownictwa PGE? Co dalej z radzyńskim zakładem energetycznym i jego pracownikami?

O komentarz poprosiliśmy Dorotę Szkodziak – rzecznika prasowego PGE Dystrybucja S.A w Lublinie.

- Spółka PGE Dystrybucja S.A. realizuje projekt „Optymalizacji pracy rejonów i posterunków energetycznych". Jednym z założeń niniejszego projektu jest zwiększenie efektywności, dostosowanie do modelu regulacyjnego i ograniczenie kosztów funkcjonowania. Automatyzacja sieci, stosowanie mniej awaryjnych urządzeń oraz budowa linii kablowych w miejsce napowietrznych zmniejsza awaryjność sieci w wyniku takich działań obszar obsługiwany przez rejony energetyczne może być większy. W ramach prac poprzedzających uruchomienie projektu pracował zespół projektowy, który poddał szczegółowej analizie lokalizacje rejonów energetycznych pod względem m.in. ilości odbiorców i długości linii. W wyniku analizy zespół stwierdził że duże rejony energetyczne mogą działać bardziej efektywnie, zachowując jednocześnie dotychczasowe standardy obsługi odbiorców. W związku z powyższym na obszarze działania PGE Dystrybucja S.A. wytypowane zostały jednostki organizacyjne (rejony energetyczne) podlegające konsolidacji. Zgodnie z rekomendacją Rejon Energetyczny Radzyń Podlaski zostanie połączony z Rejonem Energetycznym Biała Podlaska. Połączenie wyżej wymienionych rejonów energetycznych nastąpi w okresie realizacji projektu, który został wyznaczony na okres od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r.

Co do pracowników, to nadal będą oni wykonywać swoje obowiązki, a ich umowy o prace nie są zagrożone. Obsługa techniczna jest i nadal będzie realizowana przez dotychczasowych pracowników. Połączenie Rejonu Energetycznego Radzyń Podlaski z Rejonem Energetycznym Biała Podlaska nie oznacza likwidacji. Służby techniczne są i nadal będą rozlokowane w rejonie Radzynia Podlaskiego i będą nadal realizowały swoje obowiązki przez posterunki energetyczne i służby wykonawstwa.

Główne założenie projektu jest takie wytypowanie jednostek organizacyjnych spółki podlegających konsolidacji, aby jakość świadczonych usług oraz szybkość usuwania awarii pozostała co najmniej na tym samym poziomie. Nadto likwidacją awarii zajmują się głównie pracownicy posterunków energetycznych, które pozostaną na terenie działania Powiatu Radzyń Podlaski.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.