Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 kwietnia 2020 imieniny: Donaty, Hermana, Rufina

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Mieszkańcy proponują lepsze oświetlenie przejść dla pieszych

Michał Maliszewski   
wtorek, 21 marca 2017 07:00

Przykładowa możliwość oświetlenia przejścia dla pieszychNiecały miesiąc temu na naszą skrzynkę redakcyjną dotarła wiadomość od mieszkańca Radzynia Podlaskiego, który zaproponował poprawienie oświetlenia przejść dla pieszych na terenie naszego miasta.

Problem występuje głównie po zmroku podczas opadów deszczu, gdy widoczność jest coraz mniejsza oraz gdy pieszy jest ubrany w ciemną kurtkę bez żadnego odblasku. - Do napisania e-maila do Was skłonił mnie przeczytany artykuł o kobiecie, która została potracona na pasach na ulicy Wisznickiej (tutaj!) – poinformował na wstępie swojej wiadomości nasz Czytelnik. - Współczuję tej kobiecie, ponieważ to nie była jej wina ani kierowcy tylko braku oświetlenia przejścia dla pieszych. Niedawno sam o mało nie zostałem potrącony na ulicy Kościuszki na przejściu dla pieszych. Byłem ubrany na czarno, a kierowca wcale mnie nie widział. Sam jestem kierowcą i z doświadczenia wiem, że podczas jazdy w nocy po naszym mieście trzeba dobrze się wpatrywać w przejścia lub na chwilę włączyć światła drogowe – zrelacjonował mieszkaniec Radzynia.

Problem słabo oświetlonych przejść dla pieszych spotyka nie tylko nasze miasto. Istnieje możliwość zastosowania inteligentnego i energooszczęgnego oświetlenia przejść, które współpracują z czujnikami ruchu zwiększającymi natężenie światła, gdy wykryją osobę przy przejściu. Kierowcy z daleka widzą markery świetlne, nakazujące zachowanie szczególnej ostrożności. Jednak takie rozwiązanie związane jest z większymi kosztami zakupowymi niż w przypadku zwykłych lamp. Udaliśmy się na rozmowę z burmistrzem Radzynia Podlaskiego Jerzym Rębkiem, by dowiedzieć się jak on zapatruje się na poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

- Miasto Radzyń obecnie jest w miarę dobrze oświetlone, a w planach mamy wymianę oświetlenia standardowego na LED-owe, które daje więcej światła – mówił burmistrz. - Na to potrzebna jest zgoda PGE, gdyż jest ono właścicielem ponad 2/3 słupów oświetleniowych na terenie miasta. Potrzebny jest również wkład własny do projektu, który umożliwi wymianę oświetlenia miejskiego. Jeśli chodzi o newralgiczne miejsca, gdzie zdarzały się wypadki, to czynimy starania, by zainstalować tam specjalne oświetlenie, które w sposób bardziej intensywny oświetlałoby te miejsca. Należy ponadto zwrócić uwagę, że korzystanie z dróg wymaga uwagi po dwóch stronach uczestników ruchu drogowego: nie tylko kierujących pojazdem, ale i pieszych. Musimy pamięć, że obowiązuje tu zasada ograniczonego zaufania – zakończył J. Rębek.

Zachowajcie szczególną ostrożność gdy po zmroku poruszacie się autem po ulicach naszego miasta. Pamiętajcie, że pieszy ma małe szanse podczas zderzenia z autem. Konsekwencje nieuwagi mogą być bardzo duże więc uważajcie przy i na przejściach dla pieszych.

 

Komentarze  

 
#1 Bardzo dobry pomysłfor_sale 2017-03-21 08:34
Zanim jednak zostanie zrealizowany piesi mogą sami zwiększyć swoją widoczność poprzez noszenie np. elementów odblaskowych. Nawet mała opaska odblaskowa na ręce czyni, że jesteśmy bardziej widoczni w świetle reflektorów.
 
 
#2 RE: Mieszkańcy proponują lepsze oświetlenie przejść dla pieszychpioter 2017-03-21 11:17
odblaski odblaskami. Moja uwaga do świateł specjalnie montowanych przy przejściach. Dobrze by było jakby zapalały się gdy pieszy dochodzi do przejścia. Czujnik ruchu, fotokomórka czy inny włącznik. Ciągłe doświetlanie też upośledza czujność.
 
 
#3 RE: Mieszkańcy proponują lepsze oświetlenie przejść dla pieszychdzosef 2017-03-21 15:15
proponuje przy ulicy wyszynskiego najpierw zrobić jest tragedia a szczegolnie przejscie obok ODKu
 
 
#4 RE: Mieszkańcy proponują lepsze oświetlenie przejść dla pieszychlukas1 2017-03-21 22:08
Trzeba myśleć, a nie włazić na przejście jak święta krowa
 
 
#5 Dobry przykladtomi81no1 2017-03-22 08:30
W Łukowie na przeciwko Komendy Policji jest ciekawe rozwiązanie na przejściu dla pieszych.
www.google.pl/.../bww0tnl.amp
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.