Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 listopada 2022 imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Książki o Harrym Potterze jako doskonały pomysł na upominek

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 23 lipca 2020 05:00

Harry PoterIstnieją takie lektury, które po przeczytaniu zostają z nami na zawsze – dokładnie tak, jak w przypadku serii książek autorstwa J.K Rowling.

Autorka stworzyła niezwykły, magiczny świat - zanurzenie się w nim gwarantuje niesamowite i niezapomniane wrażenia. Książki o młodym czarodzieju są bez wątpienia ponadczasowe, a do tego doskonale sprawdzają się w roli podarunku.

Co przekazują książki J.K. Rowling?

Każdy, kto choć raz zatracił się w świecie wykreowanym przez pisarkę, przyzna, że książki te mają w sobie coś niezwykłego. Seria powieści o Harrym i jego przyjaciołach, choć składa się z siedmiu opasłych tomów (z których jeden ma blisko tysiąc stron) nie nudzi, lecz bawi od początku do końca, przekazując niezwykle pozytywne wartości.

Przede wszystkim, jest to przepiękna opowieść o walce dobra ze złem i o tym, że stanie po tej pierwszej stronie nie zawsze jest łatwe, ale zawsze jest słuszne. Choć Harry Potter i jego towarzysze mierzą się z czysto fantastycznymi zagrożeniami, bardzo łatwo jest rozpoznać w nich alegorie do świata rzeczywistego. Motywacje głównego antagonisty serii, Lorda Voldemorta mogą osobom niezaznajomionym z książkami wydać się przesadnie przejaskrawione, lecz po ich lekturze jasne staje się, że jest to postać przerażająco wręcz ludzka, będąca uosobieniem demonów, które wciąż drzemią w wielu z nas. Czytając o poczynaniach jego zwolenników, szczególnie względem osób niemagicznych, trudno nie wyłapać nawiązań do wydarzeń z lat 40. XX wieku.

Mimo ciężkich czasów, w jakich przyszło im żyć, Potter wraz z przyjaciółmi nigdy nie uginają się przed złem. Seria dodatkowo podkreśla też wagę uniwersalnych wartości takich jak miłość, przyjaźń oraz lojalność wobec bliskich.

Dlaczego książki o Harrym nadają się na upominek?

Seria autorstwa J.K. Rowling to świetny pomysł na prezent z powodu wielu pozytywnych wartości, jakie prezentuje, ale nie tylko.

Pisarce udało się bowiem wykreować fantastyczne uniwersum, które wciągnie tak osoby dorosłe, jak i młodszych odbiorców. Hogwart i jego okolice, Hogsmeade oraz szereg innych miejsc, które w trakcie lektury odwiedzi czytelnik, tętnią życiem do tego stopnia, że wydają się żywcem wyrwane z prawdziwego świata. Każda z postaci posiada własną osobowość i autentyczny zestaw cech charakteru, a co ważne – nikt w całej serii nie jest idealny.

Akcja książek toczy się wartkim, wciągającym tempem, porywającym od początku do końca. Sprawia to, że nawet osoby, które niechętnie czytają, zatracają się w magicznym świecie wykreowanym przez J.K. Rowling.