Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 września 2022 imieniny: Aurelii, Władysława
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Co dzieje się z OC przy sprzedaży auta?

REKLAMA   
wtorek, 09 lutego 2021 07:00

JStary samochódeśli sprzedajesz samochód, który jest objęty ochroną z tytułu ubezpieczenia OC, to musisz wiedzieć, że masz wobec towarzystwa ubezpieczeniowego pewne obowiązki.

W tym tekście opowiemy Ci nieco więcej o tym, jak polisa OC ma się do sprzedaży pojazdu.

Zgubiłeś dokumenty tuż przed sprzedażą?

Jeśli niedługo przed sprzedażą samochodu tak nieszczęśliwie złożyło się, że zgubiłeś dokumenty pojazdu, to jeszcze nic straconego. Co prawda czeka Cię kilka formalności, ale przygotowaliśmy dla garść porad, które z pewnością pomogą Ci w ogarnięciu całej sytuacji.

Wejdź na ten poradnik: https://autoumowa.pl/co-gdy-zgubisz-dokumenty-ubezpieczenie-prawo-jazdy-dowod-rejestracyjny-karta-pojazdu/ i dowiedz się więcej.
Co musisz zrobić w sprawie OC po sprzedaży samochodu?

Poniżej znajdziesz szczegółowe omówienie tematu ubezpieczenia OC oraz jego losów pod sprzedaży samochodu.

1. Poinformuj towarzystwo ubezpieczeniowe

Poinformowanie ubezpieczyciela o fakcie zmiany właściciela polisy jest bardzo ważne ze względu na fakt, że w Polsce polisa jest zawierana na pojazd a nie na kierowcę. W związku z tym osoba, która zdecyduje się na zakup Twojego pojazdu przejmie również jego OC. Według przepisów masz 14 dni, od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży, na poinformowanie towarzystwa ubezpieczeniowego o fakcie zbycia auta. Jeśli tego nie zrobisz, możesz spotkać się z następującymi sytuacjami:

- ubezpieczyciel obciąży Cię niezapłaconymi składami,
- szkoda, której nie dokonałeś, zostanie przypisana do Twojego konta,
- umowa ubezpieczeniowa zostanie automatycznie przedłużona a Ty obciążony kosztami.

Oczywiście w takim wypadku możliwe jest wyprostowanie sprawy, ale musisz liczyć się z czasem, który zajmie Cię zmierzenie się ze wszystkimi formalnościami. Lepiej więc wyrobić się w terminie i poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela pojazdu.

2. Co dzieje się z OC przy sprzedaży?

Zgodnie z obowiązującym prawem ubezpieczenie OC przechodzi na osobie, która kupiła pojazd. Musisz jednak wiedzieć, że kupujący może wykorzystać Twoje OC do momentu naturalnego zakończenia umowy lub wypowiedzieć ją u ubezpieczyciela i wykupić nową polisę już na swoje nazwisko.

3. Sprzedałeś auto i potrzebujesz polisy do nowego pojazdu?

Jeśli tak, to znak, że powinieneś zajrzeć do Internetu i skorzystać z ogólnodostępnych porównywarek oraz kalkulatorów. Dzięki tym niepozornym narzędziom będziesz mógł szybko uzyskać dostęp do najlepszych ofert bez konieczności wchodzenia na stronę każdego ubezpieczyciela z osobna. Pamiętaj, żeby przy polisie OC kierować się raczej opinią o danym ubezpieczycieli, aniżeli wyłącznie ceną. Wynika to z faktu, że każde OC musi być takie samo i gwarantować jednakowy zakres ochrony. Nie ma więc sensu przepłacać.

Umowa najważniejsza

Na pewno zależy Ci na tym, by transakcja sprzedaży przebiegła bezproblemowo i w pełni legalnie, a do tego potrzebna jest odpowiednio sporządzona umowa. Jeśli oprócz samochodu planujesz również sprzedać motocykl, sprawdź umowę, którą dla Ciebie przygotowaliśmy. Znajdziesz ją pod tym adresem URL: https://autoumowa.pl/jak-spisac-umowe-kupna-sprzedazy-motocykla-wzor/