Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 września 2022 imieniny: Aurelii, Władysława
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Co musisz mieć w samochodzie podczas wyjazdu za granicę?

Artykuł partnera   
piątek, 18 czerwca 2021 06:00

Przed nami długa drogaSezon wakacyjny nabiera rozpędu. Część z turystów z pewnością wybierze wyjazd samochodem za granicę.

Czy należy do nich? Jeśli tak, to czy wiesz, jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta w krajach, które zamierzasz odwiedzić? A może jest tam potrzebna Zielona Karta lub ubezpieczenie graniczne? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

W Polsce w ostatnim czasie zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy i potwierdzenia polisy OC – został on po prostu zniesiony. Jednak wyjeżdżając za granicę samochodem, musisz wszystkie te dokumenty mieć ze sobą, a w niektórych miejscach potrzebować będziesz również Zielonej Karty. Warto także dla większej ochrony wykupić dodatkowe AC, NNW i assistance. Czy można znaleźć wszystkie ubezpieczenia w jednym miejscu? Tak, świetnie się do tego nada porównywarka OC Mubi!

Polisa OC, Zielona Karta czy ubezpieczenie graniczne?

To, jakich dokumentów związanych z ubezpieczeniem, będziesz potrzebował, zależy od wybranego celu podróży. We wszystkich krajach Europy Zachodniej i Skandynawii wystarczy aktualna polisa OC. Natomiast w przypadku wschodniej części kontynentu i Bałkanów sytuacja nieco się komplikuje. 

Zielona Karta będzie Ci potrzebna, gdy będziesz podróżował samochodem po:

  • Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Czarnogórze, Mołdawii, Macedonii Północnej, Rosji, Turcji i Ukrainie.

Jedynym krajem w Europie, które nie uznaje systemu Zielonej Karty, jest Kosowo. Co to oznacza dla kierowców z innych państw? Niestety na granicy będziesz musiał wykupić ubezpieczenie graniczne, które kosztuje 30 euro na 15 dni oraz 41 euro na 30 dni. 

System Zielonej Karty został wymyślony z dwóch powodów. Po pierwsze miał ułatwić kierowcom poruszanie się po innych państwach, tak, by nie musieli w każdym z nich wykupywać ubezpieczenia OC. Po drugie pozwala on na otrzymanie odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy z innego kraju. Czy taką Zieloną Kartę otrzymuje się za darmo?

Cena Zielone Karty zależy od ubezpieczyciela. Na przykład Aviva, Compensa, Generali, LINK4, PZU, Uniqa i Proama dodają ją bezpłatnie do ubezpieczenia OC. Natomiast inni ubezpieczyciele wymagają dodatkowych składek – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Pamiętaj, że czas oczekiwania na Zieloną Kartę może wynieść nawet parę tygodni, więc zawsze bezpieczniej jest złożyć wniosek o jej wydanie z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Trójkąt ostrzegawczy i gaśnica w Polsce

W naszym krau obowiązkowe wyposażenie składa się trójkąta ostrzegawczego oraz sprawnej gaśnicy. Ten pierwszy przedmiot przyda się w razie awarii samochodu lub przy zabezpieczeniu miejsca kolizji bądź wypadku. Natomiast gaśnica musi być umieszczona w pojeździe w taki sposób, by kierowca miał łatwy do niej dostęp.

Przepisy prawa nie określają wprost terminów wymiany gaśnicy na nową. Wskazane jest jednak, by była ona właściwie utrzymana. To więc od właściciela samochodu zależy, kiedy uzna, że należy zrobić jej przegląd, zalegalizować lub kupić nową. Tutaj pojawia się haczyk – można otrzymać mandat, jeśli policjant uzna, że gaśnica jest w złym stanie, a kierowca nie zadbał o jej wymianę. 

Wyposażenie samochodu w krajach europejskich

Konwencja Wiedeńska podpisana przez wiele krajów z Europy, Azji, Ameryki Południowej i Afryki zakłada, że w samochodzie musisz mieć to, co jest wymagane w kraju zarejestrowania pojazdu. Niestety zasada ta nie zawsze jest przestrzegana i za granicą można dostać mandat za brak obowiązkowego wyposażenia. Nie ma więc sensu narażać się na dodatkowy stres i za niewielkie pieniądze, warto kupić wymagane przedmioty – co ważniejsze, mają one na celu poprawę bezpieczeństwa, więc wyjdzie to kierowcy na dobre!

W jakich krajach wymagany jest więc trójkąt ostrzegawczy, a gdzie apteczka, kamizelka lub gaśnica? 

  • Trójkąt ostrzegawczy – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania (2 sztuki), Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.
  • Apteczka – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Grecja, Łotwa, Malta, Niemcy.
  • Kamizelka odblaskowa – Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Estonia, Francja, Hiszpania, Malta, Niemcy, Włochy, Norwegia, Portugalia. 
  • Gaśnica – Belgia, Bułgaria, Grecja, Estonia, Rumunia.

Najczęściej spotykanym wyposażeniem jest trójkąt ostrzegawczy. W niektórych krajach potrzebne są także dodatkowe elementy, takie jak zapasowe żarówki w Chorwacji (nie dotyczy tych ledowych). Z kolei w Hiszpanii niezbędne jest koło zapasowe wraz z zestawem do wymiany, a w Estonii kliny zabezpieczające koła. Więcej na temat przeczytasz w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/obowiazkowe-wyposazenie-samochodu-w-polsce-i-za-granica/.

Wszystkie te obowiązkowe elementy wyposażenia nie są drogie. Zawsze warto mieć w samochodzie apteczkę czy gaśnicę. Również kamizelkę odblaskową można za parę złotych kupić w dowolnym markecie budowlanym.