Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 5 kwietnia 2020 imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

Historia Radzynia

Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Mariusz Szczygieł   
piątek, 07 września 2012 09:34

Rudolf ProbstKtoś nie ogladał przygód agenta J-23 Hansa Klossa? Nie widzę rąk w górze.

Ten polski (?) szpieg wodził Niemców za nos jak tylko chciał. W filmie... A w rzeczywistości? Czy byłoby to możliwe?

13 lutego 2015 r. zmarł prawdziwy bohater, Rudolf Probst - człowiek, którego można śmiało nazwać radzyńskim Hansem Klossem. W marcu skończyłby 92 lata. 17 lutego pogrzebano go na lokalnym cmentarzu. Przypominamy artykuł, który kiedyś ukazał się już na naszej stronie o tym nietuzinkowym człowieku.

- Ani jedna akcja na terenie powiatu sanockiego nie udała się, kiedy ja byłem na Gestapo. Ani jedna akcja - mówi w reportażu Huberta Czarnockiego Rudolf Probst. Pan Rudolf mieszkał w Radzyniu Podlaskim, a w trakcie II Wojny Światowej pracował jako tłumacz na Gestapo. 17-letniego wtedy chłopaka do pracy dla wroga wysłała polska Armia Krajowa. Kloss? Jaki Kloss... Probst!

Posłuchajcie reportażu "Podanie do Gestapo" nagranego dla "Radia Aktywnego".

 

My też mieliśmy swój cud

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 16 sierpnia 2012 08:09

Ułani majora Jaworskiego- Znowu zwycięsko, tryumfalnie łopocą sztandary armii polskiej na cześć i chwałę Rzeczypospolitej, na pohybel jej wrogom - taki tekst ukazał się w jednej ze starych gazet, kiedy polskie wojsko zaczęło zdobywać przewagę nad nieprzyjacielem. W 1920 roku także Radzyniacy poczuli ten łopot.

W południe 16 sierpnia 1920 roku do Radzynia wkroczyła jazda majora Feliksa Jaworskiego, wyzwalając miasto spod władzy bolszewików, wypierając jednostki Grupy Mozyrskiej w kierunku Łukowa i Mordów. Po drodze w Borkach 1 Szwadron Pułku Lubelskiego zaszarżował na sowiecką piechotę, którą rozpędził. Ten sam szwadron wyparł nieprzyjaciela z Radzynia. Zdobyto 80 jeńców, furaż, prowiant i broń z amunicją. Następnego dnia pod Kąkolewnicą Jaworski rozbił 170 Brygadę Strzelców. 17 sierpnia 1920 roku około 14.00 jazda majora Jaworskiego zajęła Międzyrzec Podlaski.

Tak o tych wydarzeniach napisał Wiktor Dzierżykraj Stokalski:

 

Radzyniak przedwojenny poszukiwany

Dariusz Magier   
czwartek, 09 lutego 2012 09:49

Sinus - radzyński żebrak

Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego!

W związku z przygotowywaniem książki o przedwojennych mieszkańcach naszego miasta zwracam się do osób, które posiadają w swych rodzinnych albumach zdjęcia portretowe (dobrze widoczna twarz) mieszkańców Radzynia Podlaskiego z okresu międzywojennego, z uprzejmą prośbą o przesyłanie skanów tych fotografii na adres e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

W opisie proszę podać imię i nazwisko osoby widniejącej na zdjęciu oraz własne imię i nazwisko.

Każda osoba, której fotografia znajdzie się na łamach wydawnictwa, otrzyma bezpłatnie pamiątkowy egzemplarz książki.

 

Dariusz Magier

 

Ostatnia godzina generała Klebeerga - Serokomla 1939. Inscenizacja

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 03 października 2011 15:34

Serokomla 1939

 

Fortyfikacje wokół radzyńskiego pałacu

Karol Niewęgłowski   
poniedziałek, 26 września 2011 00:32

mapaW ramach projektu „Program rozwoju promocji turystyki powiatu radzyńskiego i miasta Radzyń Podlaski - opracowanie i promocja markowych produktów turystycznych i kulturowych obszaru" już niebawem zostanie wydana publikacja dotycząca pałacu Potockich.

Będzie to zbiór artykułów dotyczących historii urbanistyki gdzie znajdziemy między innymi informacje o założeniach urbanistycznych i historii miasta.

- Ciekawą rzeczą, na którą będzie warto zwrócić uwagę to artykuł dr Grażyny Michalskiej i dr Romana Zwierzchowskiego mówiący o fortyfikacjach w naszym mieście. Mapa wojskowa Antona Mayera von Heldensfelda z 1801 - 1804 roku znajdująca się obecnie w Archiwum Wojskowym w Wiedniu pokazuje, że Radzyń był otoczony właśnie takimi budowlami - mówi Dominika Leszczyńska - podinspektor w Wydziale Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Radzyniu Podlaskim, historyk sztuki.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4