Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 24 kwietnia 2024 imieniny: Erwina, Horacego

Rajd śladami bitwy pod Kockiem

Robert Mazurek   
piątek, 10 października 2014 07:00

LogoW dniach 3-4 października Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim zorganizował XXXVI Rajd Kleebergowski. Przebiegał on szlakiem ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. pod Kockiem i Wola Gułowską.

Na starcie imprezy stawiło się przeszło 100 osób reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne z dwóch powiatów województwa lubelskiego – bialskiego i radzyńskiego. Współorganizatorami rajdu była Szkoła Podstawowa w Woli Chomejowej oraz Stowarzyszenie Radzyń. Wsparcia finansowego imprezie udzielili: Urząd Marszałkowski w Lublinie, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Radzyniu Podlaskim oraz Zarząd Główny PTTK w Warszawie.

Rajd rozpoczął się zbiórką w pobliżu pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim, skąd uczestnicy wyruszyli autokarem na objazd krajoznawczy śladami ostatniej bitwy wojny obronnej 1939 r. W pierwszej kolejności zawitali do Kocka, gdzie zwiedzili Muzeum Wojskowe, a także udali się pod pomnik gen. Franciszka Kleeberga oraz na cmentarz wojenny. Na grobie generała oraz mogiłach Kleeberczyków złożyli kwiaty i zapalili znicze. Kolejnym przystankiem objazdu była Wola Gułowska i Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków. W tej multimedialnej placówce uczestnicy rajdu doświadczyli m.in. nalotu bombowego, jak również obejrzeli fragment filmu dokumentalnego pt. „Kleeberg odszedł… Kleeberczycy zostali”. Pierwszy dzień rajdu zakończyła wizyta w nieodległym Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, oraz wejście na kopiec pisarza w Okrzei. Po zameldowaniu się w bazie imprezy przeprowadzone zostały dwa konkursy: krajoznawczy oraz historyczny, dotyczący odwiedzonych podczas rajdu miejsc. W sobotę z rana miał miejsce konkurs sprawnościowy oraz marsz na orientację. Po południu odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy połączone z wręczeniem pucharów, dyplomów i nagród wyróżniającym się uczestnikom rajdu.

W turystycznej imprezie na orientację, w kategorii szkół podstawowych, najlepszą orientacją w terenie wykazał się Marcin Krasucki z Woli Osowińskiej. Wśród gimnazjów zwyciężyli Sebastian Kopiś i Damian Warsz z Czemiernik. Natomiast w kategorii szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęli Małgorzata Wawak i Michał Wierzchowski z I LO w Radzyniu Podlaskim.

Przeprowadzenie imprezy możliwe było dzięki wielkiemu zaangażowaniu organizatorów: Bogdana Fijałka (kierownika imprezy) oraz Mateusza Adamowicza (budowniczego marszu na orientację).

fot1fot2fot3fot4fot5znaczek

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Kupię działkę leśną
niedziela, 14 kwietnia 2024
Kostka sosnowa
Kostka sosnowa
sobota, 20 kwietnia 2024
noimage
KIEROWCA -PRACA NA MIEJSCU
czwartek, 11 kwietnia 2024