Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 grudnia 2022 imieniny: Natalia, Blanka, Eligiusz
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Radzyńscy turyści w gronie najlepszych z woj. lubelskiego!

Robert Mazurek   
środa, 18 maja 2016 06:00

Podczas rowerowego toru przeszkód12 i 13 maja w Biłgoraju odbył się finał wojewódzki XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

O miano najlepszego młodzieżowego zespołu w województwie lubelskim ubiegały się 33 drużyny wyłonione kolejno w eliminacjach szkolnych, miejskich, powiatowych i oddziałowych. Radzyński Oddział PTTK podczas imprezy reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej i Woli Osowińskiej, Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Sosnówce i Woli Osowińskiej, a także Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.

Celem turnieju jest poznawanie i popularyzowanie przez młodzież piękna Ziemi Ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości. Ponadto impreza upowszechnia krajoznawstwo i turystykę jako formę aktywnego wypoczynku oraz umożliwia wymianę doświadczeń i prezentację w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

W przerwie turniejowych zmagań młodzież udała się na spacer rezerwatem na rzece SzumOrganizatorem tegorocznych eliminacji wojewódzkich był Oddział PTTK w Biłgoraju, natomiast gospodarzem turnieju biłgorajska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Po uroczystym rozpoczęciu imprezy wszyscy udali się do miejscowego lasu, gdzie współzawodnictwo rozpoczął turystyczny marsz na orientację. Następnie przeprowadzony został test wiedzy, w którym młodzież musiała wykazać się znajomością wszystkich rejonów Polski, ze szczególnym uwzględnieniem województwa śląskiego – gospodarza finału centralnego XLIV OMTTK PTTK. Ponadto test sprawdzał znajomość udzielania pierwszej pomocy, topografii, zasad ruchu drogowego oraz wiedzę o PTTK i turystyce. W popołudniowym bloku konkurencji uczestnicy wykorzystywali też swoje umiejętności w praktyce. Musieli między innymi zmierzyć się z kolarskim torem przeszkód, wykazać się umiejętnością rzutu do celu, rozpoznać atrakcje turystyczne woj. lubelskiego i rośliny występujące w naszych lasach, a także udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej. Ocenie podlegały również zdobyte odznaki turystyczne.

W sobotni poranek młodzież udała się na spacer rezerwatem na rzece Szum i do Górecka Kościelnego, a po południu odbyło się ogłoszenie wyników i podsumowanie imprezy.

W kategorii szkół podstawowych na trzecim miejscu eliminacje zakończyła drużyna z Woli Osowińskiej w składzie: Skowron Izabela, Skowron Wiktoria i Kacper Krasucki (opiekun – Hanna Gołoś). Wśród gimnazjalistów najlepiej z radzyńskich drużyn wypadła ekipa z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim. Drużyna w składzie: Aleksandra Gątarczyk, Marcel Fijałek i Sebastian Rolla (opiekun – Dorota Staroń) zajęła czwarte miejsce. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych wysokie trzecie miejsce zajął zespół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim w składzie: Dominika Gomółka, Michał Kołodziej i Przemysław Musiatowicz.

Reprezentacja I LO w Radzyniu Podlaskim podczas zwiedzania Górecka Kościelnego (od lewej: Damian Warsz, Sebastian Kopiś, Paweł Mucha, Przemysław Musiatowicz, Dominika Gomółka, Robert Mazurek – opiekun i Michał Kołodziej)

 

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.