Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 grudnia 2022 imieniny: Agata, Ambroży, Marcin
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Ogólnopolski sukces uczniów I LO w Radzyniu Podlaskim!

Michał Maliszewski   
piątek, 16 czerwca 2017 06:00

Reprezentanci woj. lubelskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – 4. drużyna w kraju! (od lewej) Robert Mazurek, Aleksandra Gątarczyk, Karolina Staroń i Julia JankowskaFinał Centralny XLV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK odbył się w tym roku w woj. podkarpackim.

O miano najlepszej drużyny rywalizowało 48 zespołów, reprezentujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z całej Polski. W ostatniej z wymienionych kategorii wysokie IV miejsce zajęła reprezentacja Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim w składzie: Aleksandra Gątarczyk, Julia Jankowska i Karolina Staroń. Licealistów do startu w turnieju przygotowywał Robert Mazurek.

Organizatorem głównym turnieju, odbywającego się w Ustrzykach Dolnych w dniach 8-11 czerwca 2017 r., był Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego we współpracy z Oddziałem Bieszczadzkim PTTK. W turnieju rywalizowały ze sobą zwycięzcy eliminacji wojewódzkich z całego kraju, przez co impreza jest największym i najważniejszym sprawdzianem krajoznawczym dla młodzieży. Stanowi formę rywalizacji o miano najlepszego młodzieżowego trzyosobowego zespołu turystyczno-krajoznawczego w danej kategorii szkół.

Celem Turnieju jest poznanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku po nauce, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej oraz sprawdzenie wiedzy i umiejętności turystycznych. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą krajoznawczą o całej Polsce, znać historię turystyki, regulaminy odznak turystycznych, przepisy ruchu drogowego i zasady udzielania pierwszej pomocy oraz umieć rozwiązywać zadania topograficzne. Były też liczne konkurencje praktyczne, np. turystyczny marsz na orientację, rowerowy tor przeszkód, planowanie wycieczki turystycznej, rozpoznawanie zabytków, piosenka turystyczna czy praktyczne udzielanie pierwszej pomocy. – Mnogość i różnorodność konkurencji sprawia, że turniej ten uznawany jest za najtrudniejszy w Polsce, taką nieoficjalną olimpiadę turystyczno-krajoznawczą. Całoroczna praca w ramach naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 podporządkowana jest przygotowaniom uczniów do niego – powiedział nam Robert Mazurek.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.