Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 25 kwietnia 2024 imieniny: Marka, Jarosława

Mamy złoto w GRAND PRIX POLSKI w Teakwon-Do!

Mariusz Szczygieł   
sobota, 28 marca 2009 12:10

GRAND PRIX POLSKI 2009{xtypo_dropcap}T{/xtypo_dropcap}rzymajcie kciuki – wczoraj o 8 rano (w piątek 27 marca 2009 roku) dziesięcioosobowa ekipa z Radzyńskiej Akademii Taekwon-do (w większości debiutująca na takiej rangi zawodach) wyruszyła do walki o medale największego turnieju w kraju GRAND PRIX POLSKI seniorów i juniorów.

Bezkonkurencyjna okazała się Natalia Olszak. Nasza zawodniczka przez wszystkie etapy eliminacji przechodziła werdyktami 5:0, ćwierćfinały i półfinały przeszła jak "burza", by w finale werdyktem 4:1 wywalczyć złoty medal!

Do medalowego grona dołaczyła również Agnieszka Kania, zdobywając na mistrzostwach medal brązowy.

Miejsca 5-8 w walce o brązowy medal: juniorzy- Jakub Szczerba, seniorzy- Monika Mironiuk.

 

{xtypo_dropcap}P{/xtypo_dropcap}ierwszy dzień zawodów dobiegł końca. Radzyńscy taekwondocy idą na odpoczynek z dorobkiem 2 medali: złoto Natalii i brąz Agnieszki. Podczas dzisiejszych zawodów doskonale wypadli też byli wychowankowie Akademii. Monika Wiater zdobyła srebro w swojej koronnej konkurencji- układach mistrzowskich 2 Dan. Natomiast Dawid Dudek przed południem zdobył srebrny medal w układach 1 Dan, by w finale walk do 63 kg zrobić prawdziwy majstersztyk. Zdobywając złoto w walkach do srebra w układach został jednocześnie "Najlepszym Zawodnikiem" Grand Prix Polski Seniorów.

Jutro dzień rywalizacji juniorów. Trzymajcie kciuki!

 

Na Grand Prix Polski przyjechało do Kłobucka 340 uczestników, w tym 283 zawodników- 166 seniorów i 117 juniorów. Radzyńską Akademię Taekwon-do reprezentuje siedmioro Radzyniaków.

 

Czy łatwo odnieść sukces w Taekwon-do? Czym jest ta dyscyplina sportu? O tym przeczytajcie w poniższym artykule.

 

DŁUGA DROGA DO STARTU W ZAWODACH I CZARNEGO PASA

Są tacy, którzy nie znając specyfiki tej sztuki walki i sportu twierdzą, że w taekwon-do jest łatwo zdobyć sukces. W kategorii młodzika, rzeczywiście nie jest trudno, bo to początek – szczególnie gdy się trenuje w dobrym klubie i pod dobrym okiem – trochę inaczej to określają zawodnicy, którzy z nami przegrywają. Jest to jednak wiek (12-13 lat) w którym zachęcamy do uprawiania taekwon-do i przez to wyzwania na zwodach nie mogą przekraczać możliwości zawodników.
Jednak w drogę każdego adepta taekwon-do zapisane jest dalej wiele prób, egzaminów i swoistych eliminacji życiowych zanim pierwszy raz wystartują na prawdziwych zawodach z konkurencją walk. Trwa to zazwyczaj kilka lat, a później jeszcze kolejne by trafić na turniej dla najlepszych, gdzie start jest obwarowany wysokim stopniem. Żeby wystartować w największym turnieju w kraju Grand Prix Polski trzeba wcześniej posiąść odpowiednie umiejętności techniczne i zdać trudny egzamin na 4 kup z rozbiciami desek – niebieski pas (jest to minimum 3-4 lata walki ze swoimi słabościami w systematycznym treningu kilka razy w tygodniu + obozy i zgrupowania). Natomiast do startu w turnieju kwalifikacyjnym do kadry narodowej trzeba mieć minimum czerwony pas – czyli jakieś 4-8 lat solidnego i systematycznego treningu oraz sporo talentu i wytrwałości. Po drodze do takiej chwili z grupy kilkudziesięciu osób, które się zapisują z tobą na treningi, odpadają z roku na rok prawie wszyscy, bo trening jest ciężki i żmudny, byś o wejście do kadry walczył niemal sam spośród grona wspólnie rozpoczynających przygodę z taekwon-do, choć tak naprawdę ta przygoda dopiero się zaczyna. W taekwon-do jest 10 stopni uczniowskich od 10 kup do 1 kup i 9 stopni mistrzowskich 1-9’dan.

Czy łatwo jest zdobywać sukcesy w tej dyscyplinie wiedzą Ci wychowankowie z jednego z najlepszych klubów w Polsce – Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do, którzy spędzili na sali całe swoje dzieciństwo i młodość prawie codziennie wyciskając siódme poty na sali treningowej od II-III klasy podstawówki, przez gimnazjum, liceum, aż do okresu studiów włącznie oraz Ci, (albo przede wszystkim Ci) którzy przez te wszystkie lata z nimi przegrywali na zawodach i w wytrwałości - krusząc się i nie mogąc podołać żmudnemu treningowi i wymagającemu trenerowi, siniakom, kontuzjom oraz kosztom związanym z realizowaniem swojej pasji.  

ŻYCIOWE EGZAMINY, CZARNY PAS – TO ELITA

Aby wystartować w Reprezentacji Narodowej Polski trzeba najpierw na Centralnym Egzaminie Mistrzowskim z Międzynarodowym Egzaminatorem Koreańskim (gdzie odpada około 50 % podchodzących) zdobyć stopień mistrzowski – czarny pas. I to dopiero jest początek prawdziwej „drogi taekwon-do”. Dociera tu garstka najwytrwalszych. Wystarczy powiedzieć, że choć w Polsce trenuje masowo co roku ponad 10 tysięcy młodych ludzi, a więc na przestrzeni 35 lat, odkąd ta sztuka walki trafiła do Polski, przez zajęcia prowadzone przez Mistrzów Taekwon-do przewinęło się już setki tysięcy osób – czarne pasy zdobyło zaledwie 736 osób (tj. niespełna 0,3% całej populacji trenujących taekwon-do), wśród nich 12 z Radzynia Podlaskiego!!! źródło – oficjalna strona Polskiego Związku Taekwon-do www.pztkd.lublin.pl

12 CZARNYCH PASÓW RADZYŃSKIEJ AKADEMI TAEKWON-DO

Janusz Wlizło 1’Dan – twórca Radzyńskiej Akademii Taekwon-Do, prezes i trener (po 8 latach treningu), oraz jego wychowankowie:
Marcin Oworuszko 3’Dan (1’Dan po 6 lach i 9 miesiącach, 2’Dan po 8 latach i 3 miesiącach, a 3’Dan po 13 latach i 10 miesiącach treningu)
Monika Wiater 2’Dan (1’Dan – po 4 latach i 3 miesiącach, 2’Dan – po 6 latach i 3 miesiącach)
Łukasz Ciężki 2’Dan (1’Dan – po 5 latach 3 miesiącach, 2’Dan – po 7 latach 6 miesiącach)
Adam Pękała 1’Dan (pierwszy wychowanej Akademii – stopień 1’Dana uzyskał po 4 latach i 3 miesiącach treningu, co się zdarza bardzo rzadko)
Marta Filipowicz 1’Dan po 5 latach 2 miesiącach
Marcin Michalak 1’Dan po 5 latach 9 miesiącach
Łukasz Matuszewski 1’Dan po 4 latach 9 miesiącach
Jarosław Palejko 1’Dan po 5 latach 8 miesiącach
Dawid Dudek 1’Dan po 8 latach 2 miesiącach
Monika Mironiuk 1’Dan po 9 latach 2 miesiącach
Natalia Popek 1’Dan po 6 latach 6 miesiącach
(obecnie do egzaminu mistrzowskiego przygotowuje się Natalia Olszak – może podejść do niego najwcześniej w marcu 2010 roku)

 

Na zdjęciach egzamin na czerwone pasy

{morfeo 31}

CZY ŁATWO ZDOBYĆ DANY?

Wśród grona 736 osób z czarnymi pasami w Polsce 508 pozostało przy stopniu 1’Dan. Tylko 228 osób kontynuowało swoje egzaminy, wśród nich 127 uzyskało w Polsce stopień 2’Dan (średnio po 6-8 latach systematycznego treningu), 42 osoby uzyskało 3’Dana (średnio po 10-14 latach treningu), tylko 37 osób zdało na 4’Dana (średnio pracując na to 14-16 lat). Bezsprzeczną elitą w gronie czarnych pasów są nieliczni wytrwali specjaliści w tej dziedzinie, którym udało się osiągnąć więcej niż 4’Dana czyli w hierarchii stopni zostać „Sabum Nim”. Na 5’Dana – co nadaje tytuł Sahyun Nim - MISTRZ zdało zaledwie 15 osób z Polski (czekając na ten dzień nawet do 20 lat). Ścisłą elitą jest 5-ciu posiadaczy 6’Dana (20-30 lat treningu) – są to: Zbigniew Bujak z Białej Podlaskiej, Janusz Gutkowski z Warszawy, Jacek Łuniewski z Mińska Mazowieckiego, Mariusz Steckiewicz z Białej Podlaskiej – od wielu lat mieszkający w Finlandii oraz Wojciech Zdanuczyk z Białegostoku. Tylko 2 osoby w Polsce uzyskało stopień 7’Dan (po ponad 30 latach treningu i propagowaniu taekwon-do) – są to: Tadeusz Łoboda z Lublina - Twórca potęgo polskiego taekwon-do, Założyciel i Prezes Polskiego Związku Taekwon-do, Prezydent Europejskiej Federacji Taekwon-do, Członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Taekwon-do (ITF) oraz Jerzy Jedut z Lubartowa – wiceprezes Polskiego Związku Taekwon-do, Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Taekwon-do – obaj trenerzy radzyńskiego szkoleniowca Janusza Wlizło (stąd już wszystko jasne, skąd mamy taki poziom taekwon-do w Radzyniu Podlaskim, skoro twórca Akademii swoje umiejętności i wiedzę czerpał u źródła polskiego taekwon-do oraz na licznych seminariach bezpośrednio u twórcy taekwon-do gen. Choi Hong Hi 9’Dan – czyli od najlepszych z najlepszych)  

EGZAMINY W AKADEMII 2009

Radzyńscy wychowankowie trenera Wlizło przeżyli już wiele egzaminów. Tylko w tym roku 2009 odbyły się już trzy. Na pierwszym 25 lutego 2009 roku w Lublinie przed egzaminatorem PZTKD Krzysztofem Pawlikiem 4”Dan zdały dwie adeptki Akademii – Agnieszka Kania o dwa stopnie z 4-go na 2 kup i Natalia Olszak też o dwa stopnie z 3-go na 1 kup. Promocja o dwa stopnie świadczy o dużym talencie i solidnym przygotowaniu obu dziewczyn. Natalia dzięki temu egzaminowi mogła (jako jeszcze juniorka młodsza) wystartować w elitarnym ogólnopolskim turnieju – Pucharze Polski Juniorów kwalifikacyjnym do Kadry Narodowej Polski w Poznaniu (na przełomie lutego i marca) gdzie w pięknym stylu wywalczyła brązowy medal. Zabrakło jednego dodatkowego miesiąca przygotowań, a Natalia niewątpliwie była by już w kadrze. Gdyby jesień był łaskawsza dla losów trenera i Akademii, przygotowanie wydolnościowe i motoryczne wszystkich zawodników do tego sezonu zapewniło by im miejsce w czołówce kraju. Niestety nie tylko od ludzi zależą nasze losy, a więc to co nazywa się sztuką walki, nabiera dziś głębszego sensu.

20 marca 2009 roku w Białej Podlaskiej przed egzaminatorem PZTKD dr Zbigniewem Bujakiem 6’Dan (kierownikiem Zakładu Sportów Walki na bialskim AWF-fie) zdało kolejne 3 osoby, aby móc wystartować w swoich pierwszych eliminacjach juniorów młodszych do Mistrzostw Polski w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, gdzie trzeba mieć minimum 6 kup, a więc jakieś 2-3 lat treningu. Promocje uzyskali: Emanuela Gadzała i Katarzyna Skarżycka o dwa stopnie z 8 kup na 6 kup oraz Wojciech Kuśmierowski z 7-go na 6 kup.

W czwartek 26 marca 2009 roku odbył się kolejny egzamin, na którym ważyły się losy startu kolejnych naszych wychowanków w zawodach – tym razem w największych zawodach ogólnopolskich – Grand Prix Polski.

Egzamin był trudny, a egzaminator odpowiednio do poziomu zawodników bardzo wymagający.
Promocje uzyskali:
6 kup na 5 kup
Kasia Popek
5 kup na 4 kup
Emilia Wojtaś, Michał Zimoń, Kuba Machowski, Anna Matysiak
4 kup na 3 kup
Adam Matysiak
a więc na Grand Prix Polski, na które trzeba mieć minimum 4 kup pojedzie dodatkowo 4 osoby: Emilia Wojtaś, Michał Zimoń, Kuba Machowski i Anna Matysiak.
Gratulujemy promocji - tym bardziej, że przygotowania były bardzo krótkie, a więc niedostatecznie solidne. Niestety nie można było więcej nic zrobić - zrobiliśmy co było w naszej mocy.

 

Na zdjęciach egzamin na niebieskie pasy

{morfeo 32}

Poprawiony: piątek, 03 kwietnia 2009 21:36
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Sprzedam
niedziela, 14 kwietnia 2024
noimage
Króliki
sobota, 20 kwietnia 2024
USÅUGI BRUKARSKIE
USŁUGI BRUKARSKIE
niedziela, 14 kwietnia 2024