Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 5 grudnia 2021 imieniny: Krystyna, Sabina, Norbert

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Apteka dyżurna


Powinna być czynna
Apteka Przyszpitalna
ul. Wisznicka 153
tel. 83 311-70-18
 

Na skróty

Komentarze

Urlop macierzyński - jak w pełni wykorzystać ten czas z dzieckiem

RÓŻNE
piątek, 15 października 2021 05:00

Urlop macierzyński - jak w pełni wykorzystać ten czas z dzieckiemKażda kobieta z ubezpieczeniem społecznym może skorzystać z urlopu macierzyńskiego.

W okresie aktywności pozazawodowej w związku z urodzeniem dziecka matce przysługuje dodatek ZUS. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, pracodawca musi udzielić Ci urlopu długoterminowego z gwarancją powrotu. Jak jednak najlepiej wykorzystać urlop macierzyński? Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że ten urlop to czas na zajmowanie się dzieckiem i szansa na powrót do rzeczywistości po trudach związanych z porodem. Nie możemy jednak zapominać, że podlegamy pewnym przepisom. O czym należy pamiętać, żeby w pełni wykorzystać czas, który przysługuje nam podczas urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński jeszcze przed porodem?

Kobieta ma prawo aby wykorzystać część urlopu macierzyńskiego przed przewidywanym terminem porodu. Nie jest to obowiązek, a możliwość - wszystko zależy od stanu zdrowia kobiety i jej samopoczucia przed rozwiązaniem. Ustawodawca stwierdził, że może to być maksymalnie 6 tygodni. Resztę należy stosować w sposób ciągły po urodzeniu dziecka. Jedynym wyjątkiem jest tutaj pobyt dziecka w szpitalu; urlop może być wówczas przerwany na czas hospitalizacji, jeśli wcześniej trwał on 8 tygodni po porodzie.

W przypadku, gdy kobieta chce wykorzystać urlop macierzyński, musi poinformować o tym pracodawcę, ten jednak nie ma prawa się nie zgodzić. Aby skutecznie poinformować pracodawcę o urlopie, można wykorzystać możliwości, jakie dają elektroniczne wnioski urlopowe. Należy również pamiętać o tym, że urlop macierzyński nie może być dzielony przez kobietę w inny sposób, niż na część "przed porodem" i "po porodzie".

Urlop macierzyński nie tylko dla matek?

Nie wszyscy wiedzą, ale urlop macierzyński to nie tylko prawo matki. Oczywiście, kobieta nie może wrócić do pracy zaraz po porodzie, "przekazując" urlop macierzyński komuś innemu. Ustawodawca wyraźnie stwierdził, że kobieta może wrócić do pracy dopiero po 8 tygodniach od dnia porodu. A dzieje się tak tylko wtedy, gdy dzieckiem opiekuje się ojciec - matka w takiej sytuacji przekazuje mu pozostałą część urlopu macierzyńskiego, z którego ten może skorzystać. Alternatywnie, co w standardowej sytuacji jest niemożliwe, opiekę nad noworodkiem może przejąć inny członek rodziny. Warto zwrócić uwagę na to, że ojciec dziecka czy też inny członek rodziny, który z różnych względów przejmuje opiekę nad dzieckiem i korzysta z urlopu macierzyńskiego, musi zgłosić to swojemu pracodawcy.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim?

Wiele młodych mam chce jak najdłużej po porodzie pozostać w domu, aby osobiście sprawować opiekę nad dzieckiem. Stąd często pojawia się pytanie, czy możliwy jest urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim. Odpowiedź brzmi – tak. Kobiety pracujące na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu i mogą z niego skorzystać tuż po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dotyczy to również zaległego urlopu wypoczynkowego. Co ważne, pracodawca ma obowiązek udzielić takiego urlopu. Dobrze jest go zaplanować, aby pracodawca miał możliwość znaleźć zastępstwo. O tym, jak działa plan urlopów i jak prawidłowo zgłaszać urlop można przeczytać a w artykule: Plan urlopów - jak należy go wypełnić? Warto jednak pamiętać o tym, że to prawo, które możemy egzekwować, a pracodawca nie ma możliwości odmówić nam udzielenia urlopu.