Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 9 maja 2024 imieniny: Grzegorza, Bożydara

Lato radzyńskich harcerzy

Aneta Rater   
środa, 01 sierpnia 2012 08:42

Pod GrunwaldemCo łączy Grunwald, Mazury, Janusza Korczaka i harcerzy? Pomysł na tegoroczną akcję letnią, który powstał wśród instruktorów Hufca ZHP Łuków.

W dniach 10 – 15 lipca 2012 r. druhny i druhowie wzięli udział w XLI Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim, a w dniach 15 – 21 lipca 2012 r. odpoczywali już na własnym obozie w Przerwankach (pow. Węgorzewo, woj. warmińsko – mazurskie) nad jeziorem Gołdopiwo. W przedsięwzięciach uczestniczyli harcerze z Radzynia Podlaskiego: 7. Drużyny Starszoharcerskiej „Taka Paka", działającej w Gimnazjum nr 2, 9. Drużyny Harcerskiej, działającej w Szkole Podstawowej nr 2 oraz 12. Drużyny Wędrowniczej, działającej w I Liceum Ogólnokształcącym.

Spotkanie na polu bitwy 1410 r. obfitowało w wiele atrakcji. Towarzyszyło mu hasło „Pod wspólnym niebem", a motywem przewodnim była wielokulturowość ziem dawnej Rzeczypospolitej. Harcerze mieli okazję wziąć udział w festiwalu regionów, poznając chociażby unikalną kulturę polskich Tatarów z Białostocczyzny, śląską gwarę czy wielkopolską kuchnię. Zlot Grunwaldzki oferował również różnorodne warsztaty, na przykład: łucznictwa, sztuk walki, interpretacji obrazów historycznych, taneczne, budowania zespołów. Jedne z zajęć z wykorzystaniem technik dramowych o temacie „Kiedy rycerskość śmieszy" przygotowali dla kolegów i koleżanek z całej Polski harcerze z Łukowa. W ostatnim dniu zlotu druhny i druhowie wzięli udział w uroczystym apelu upamiętniającym rocznicę bitwy pod Grunwaldem z udziałem lokalnych władz oraz Naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy, obejrzeli także rekonstrukcję wiktorii wojsk Władysława Jagiełły nad Krzyżakami w wykonaniu bractw rycerskich.

Bezpośrednio po zlocie harcerze udali się na obóz do Przerwanek, gdzie zamieszkali pod namiotami na leśnej polanie, nad brzegiem jeziora, z dala od cywilizacji. Taki brak wygód, konieczność urządzenia się w spartańskich warunkach, walka z brzydką pogodą pozwalała na kształtowanie wytrwałości, pogody ducha, zaradności, samodzielności i odpowiedzialności. Program wyjazdu koncentrował się wokół hasła „Z królem Maciusiem na Mazurach" i miał na celu upowszechnienie wśród młodzieży dorobku wybitnego pedagoga, Janusza Korczaka. Rok 2012 decyzją Sejmu RP został poświęcony właśnie tej postaci. Nie zabrakło zatem warsztatów teatralnych, gier terenowych i detektywistycznych, inspirowanych losami literackiego bohatera, wykreowanego przez Korczaka, króla Maciusia Pierwszego. Znalazł się również czas na konkursy i turnieje, zawody sportowe i zajęcia o tematyce profilaktycznej. Sposobnością do poznania Warmii i Mazur stała się wycieczka, w czasie której odwiedzili Olsztyn, Świętą Lipkę i tajną kwaterę Hitlera „Wilczy Szaniec" w Gierłoży.

Nad organizacją wyjazdu na Zlot Grunwaldzki i obóz w Przerwankach czuwał zespół instruktorów, który swoje zadania realizował w ramach wolontariatu. Komendantem był phm. Michał Mojski, a jego zastępczynią Aleksandra Świć. Funkcję oboźnej pełniła pwd. Anna Zabielska, zaś za program odpowiadały: Katarzyna Cabaj, pwd. Paulina Jezierska oraz Aneta Rater. Akcję letnią wspomogły władze samorządowe Łukowa w ramach projektu „Uczę się ciebie, człowieku", Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łukowie w ramach projektu „Har(c)monia życia" oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

To nie koniec harcerskiego lata. Przed młodzieżą i instruktorami jeszcze gry, ogniska i kursy, przygotowane na koniec lipca i sierpień.

DSCF0027DSCF0060DSCF0062DSC_0302DSC_0499DSC_0964_DSC0060_DSC0072_DSC0144_DSC0236przerwanki

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Sprzedam rower
Sprzedam rower
niedziela, 05 maja 2024
noimage
talerzówka 18 2x9 bomet
środa, 01 maja 2024