Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 29 kwietnia 2024 imieniny: Piotra, Roberta

Już niedługo

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja image
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, 03.05.2024, 09:45, Plac Potockiego
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Zasady bezpiecznej kąpieli

Anna Małoszewska   
sobota, 13 lipca 2013 07:00

Nie pływam pod wpływem, mogę nie wypłynąćSezon wakacyjny sprzyja wyjazdom nad wodę, które czasem kończą się tragicznie.

W tym momencie trwają poszukiwania dwudziestokilkuletniego chłopaka, który kilka dni temu podczas wieczoru kawalerskiego w Okunince poszedł popływać – i nie wrócił. A do dzikich kąpielisk najbardziej przyciąga…. zakaz kąpieli…

- Jeśli chodzi o dzikie kąpielisko, kąpałam się kiedyś na stawach u mojego chłopaka w Niewęgłoszu. Czysta woda, zaufany teren i miła atmosfera. Na żwirownię nie chodzę, podobno jest tam brudno – mówi moja rozmówczyni. Poza tym w razie problemów, na żwirowni nie ma ratownika.

Gdy zdecydujemy się na kąpiel, warto przestrzegać szkolnych zasad. Należy korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, strzeżonych. Czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli. Wchodząc do łódki, kajaka, roweru wodnego, zakładajmy kapok. Uważajmy, aby nie doszło do szoku termicznego. Zanim zdecydujemy się na kąpiel po obfitym posiłku lub opalaniu, odczekajmy co najmniej dwie godziny. No i nie skaczmy do wody „na główkę”, gdy nie znamy dna. Jeśli znajdziemy się w wodzie przypadkowo (np. ktoś nas do niej wepchnie), przed zachłyśnięciem się wodą i utonięciem uchroni nas natychmiastowe zatkanie ręką ust i nosa.

Gdzie kąpiel nie zagraża naszemu życiu, możemy sprawdzić na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w zakładce: „Kąpieliska”. Na dzień 10 lipca 2013 do kąpieli nie nadaje się jedynie zalew w Krasnobrodzie.  Co do pozostałych kąpielisk, w tym Firleja, Okuninki i Zalewu Zemborzyckiego, nie ma zastrzeżeń.

Jak pomóc tonącemu?  Oceń, czy jesteś w stanie wyciągnąć tonącego. Wezwij WOPR (601 100 100). „Ratownik powinien zdecydować się na bezpośredni kontakt z poszkodowanym dopiero wtedy, gdy wyczerpie wszystkie inne środki - podanie koła, liny, rzutki, gałęzi, kija, a nawet części garderoby. Ratownik musi też pamiętać, że to on chwyta tonącego, a nie odwrotnie!” – czytamy na oficjalnej stronie polskiej policji. Więcej wskazówek, jak pomóc w sytuacji ekstremalnej nad wodą, można znaleźć pod adresem:http://www.policja.pl/portal/pol/382/10316/Ratowanie_tonacego.html

 

 

Komentarze  

 
#1 RE: Zasady bezpiecznej kąpielizjp 2013-07-15 10:19
Jest takie bardzo pożyteczne urządzenie czyli tzw. pamelka. Kosztuje ok. 100zł. Jeżeli ktoś chce pływać na niestrzeżonych akwenach proponuję kupić. Bez problemów utrzymuje na wodzie 2 dorosłe osoby. Naprawdę polecam!
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

UsÅugi ogrodnicze
Usługi ogrodnicze
czwartek, 25 kwietnia 2024
Pracownik Budowlany
Pracownik Budowlany
poniedziałek, 29 kwietnia 2024
noimage
Rotor rehabilitacyjny OXYCYCLE2
środa, 17 kwietnia 2024