Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 marca 2024 imieniny: Bogdana, Józefa

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Historia Radzynia i oczami Radzyniaków

Ach, te nasze Orlęty! Klubowi z Radzynia stuknęło 100 lat!

Jakub Hapka   
niedziela, 21 stycznia 2024 12:30

Drużyna Srzelec Radzyń 1934 r. (15. IX. 1934) – drugi od prawej: Schapp Zbych, w mundurze obok porucznik Majecki, w środku Kaszycki,  w garniturze starosta Banaszkiewicz, drugi od lewej Tadzio Ronowski. Klęczą (od prawej) Pelc i Wacek Koronowski.LKS Orlęta Radzyń obchodzi 100-lecie istnienia.

Założony w 1924 r., noszący nazwę na cześć lwowskich Orląt przeżywał wzloty i upadki. Dziś "biało-zieloni" występują w III lidze. To na boisku przy ul. Warszawskiej Łukasz Fabiański po raz pierwszy wystąpił z orzełkiem na piersi. W meczu gwiazd trenerem był Andrzej Strejlau, z młodymi adeptami trenował Jan Tomaszewski, a w loży honorowej gościł w Radzyniu Kazimierz Górski wraz z Jerzym Engelem. Dla fanów lubelskiego Motoru "Orlęta" bywały kością w gardle, często niwecząc nadzieje na wyrwanie się z III ligi.

Z inicjatywy kierownika klubowego biura, Wojciecha Szrama powstaje okolicznościowa publikacja. Zespół redakcyjny, oprócz suchych dat, wyników i składów chce przytoczyć kulisy, smaczki i anegdoty, związane z zespołem - który za czasów prezesa Szczepana Skomry (ówczesnego posła z ramienia SLD) – był nazywany (nieco na wyrost) "Chelsea Podlasia".

 

Film dokumentalny „Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski”

ZSP Radzyń Podlaski   
piątek, 06 stycznia 2023 08:00

Film dokumentalny „Filantrop z Radzynia – dr Stanisław Sitkowski”, czyli podsumowanie IV edycji Akademii Witolda Pileckiego w ZSP

 

Kościółek

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 24 czerwca 2021 18:00

Mija właśnie 98 lat od chwili, kiedy ksiądz prałat Tadeusz Osiński wyświęcił byłą cerkiew prawosławną na kościół katolicki.

Świątynia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa stała w miejscu obecnego boiska przy Szkole Podstawowej nr 1. Dzisiaj świątyni już nie ma, ale pozostały o niej wspomienia mieszkańców naszego miasteczka, utrwalone w pierwszym odcinku filmu z cyklu "Dziadki - dziatkom. Pamiętnik ze starego Radzynia".

 

80 lat temu Niemcy rozstrzelali radzyńskich harcerzy

Mariusz Szczygieł   
niedziela, 05 lipca 2020 11:01

Brzozowy krzyż postawiony przez rodziny harcerzy na miejscu straceniaDzisiaj mija dokładnie 80 lat od rozstrzelania przez Niemców radzyńskich harcerzy.

4,5 km od Radzynia, kiedyś polana, dzisiaj miejsce pośród wysokich drzew, które można łatwo przeoczyć. Rankiem 5 lipca 1940 r., w piątek przed świtem, Niemcy przywieźli tutaj 15 osób i rozstrzelali. Grób zrównali z ziemią kołami samochodów. Nie było litości.

Zdradził ich kolega...

Dlaczego Niemcy aresztowali harcerzy? Jak do tego doszło?

 

Jak żydowski chłopiec obrazy do kościoła namalował

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 14 maja 2020 16:58

Józef Buchbinder / Wikipedia111 lat temu, 14 maja 1909 roku zmarł w Warszawie Józef Buchbinder.

Nie wspominam w zasadzie takich rocznic, ale postać Józefa Buchbindera jest wyjątkowa, bo na jego pracę przyglądam się już 41 lat. W niedziele, w kościele pw. Świętej Trójcy - to właśnie Buchbinder namalował obrazy, przed którym klękały tysiące mieszkańców naszego miasteczka i jeszcze tysiące będą.

Kim był ów malarz? Z łatwością znajdziecie jego życiorys w internecie, ale barwnie opowiada o nim Zbigniew Smółko w swojej książce z 2010 roku - w "Axis Mundi".

Osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte lata XIX wieku były dla Radzynia złotym wiekiem - czytam w Axis Mundi. I wtedy właśnie przyszło żyć w naszym miasteczku Buchbinderowi.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 4
noimage
Latarenka
środa, 13 marca 2024
noimage
Rowery
sobota, 09 marca 2024