Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 października 2021 imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita

ZUS wypłaca „czerwcowe” wyrównania

Małgorzata Korba   
wtorek, 19 października 2021 06:00

ZUSPół tysiąca emerytów z województwa lubelskiego otrzymało w październiku podwyżkę świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To efekt wrześniowych zmian w ustawie, które objęły emerytury przyznane w czerwcu tego roku.

Po zmianie przepisów emerytury przyznawane w czerwcu ZUS będzie obliczać na takich samych zasadach jak emerytury majowe, czyli z dodatkową kwartalną waloryzacją składek. Takie wyliczenie Zakład zastosuje, jeśli będzie ono dla emeryta korzystniejsze.

 

W Noc Bibliotek czytanie wzmacnia

Mariusz Szczygieł   
piątek, 15 października 2021 06:00

Przed nami noc bibliotek"Czytanie wzmacnia" - takie hasło będzie patronować tegorocznej Nocy Bibliotek.

Początek o godz. 19 w sobotę 16 paźdzernika. W Radzyniu - w czytelni Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zenona Przesmyckiego przy ulicy Armii Krajowej 5.

W sobotnią noc Wojciech "Molas" Gil opowie o muzykoterapii, czyli o tym czy muzyka może pomagać. Na pewno też coś zaśpiewa. Będzie też książkowa lista przebojów "NajMOCniejsze książki" oraz inne, biblioteczne atrakcje. Brak nudy i snu gwarantowany.

Zabierz ze sobą swoją ulubioną książkę!

 

XXI Dzień Papieski w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkach

Angelika Kublicka   
piątek, 15 października 2021 06:00

XXI Dzień Papieski w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w BorkachSłowa „Nie lękajcie się!” były hasłem XXI Dnia Papieskiego, który 10 października 2021 r. obchodzono w całej Polsce. Dla społeczności szkolnej w Borkach to szczególne święto – Dzień Patrona Szkoły.

Niedzielną uroczystość rozpoczęto od mszy świętej w kościele parafialnym w Borkach, której przewodniczył ks. Kazimierz Dudek. Po mszy i złożeniu przez przedstawicieli uczniów i nauczycieli kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II, wszyscy udali się do szkoły, gdzie w hali odbyła się dalsza część uroczystości.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrała dyrektor szkoły, pani Urszula Oprawska-Abdułłajew, która serdecznie przywitała zaproszonych gości, nauczycieli, uczniów i rodziców. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich Wójt Gminy Borki, pan Radosław Sałata, który również skierował kilka słów do zebranych, nawiązując w swoim wystąpieniu do nauki głoszonej przez Jana Pawła II.

 

Przeżyli razem 50 lat

Gmina Radzyń Podlaski   
czwartek, 14 października 2021 06:00

Uhonorowane pary11 października 2021 roku w Urzędzie Gminy Radzyń Podlaski odbyła się uroczystość Jubileusz 50 – lecia pożycia małżeńskiego.

Podczas uroczystości Jubilatom, wręczone zostały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, przyznane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudę, w dowód społecznego uznania dla trwałości małżeństw z terenu Gminy Radzyń Podlaski. Aktu dekoracji dokonał Wójt Gminy Radzyń Podlaski Pan Wiesław Mazurek.  Włodarz w kierunku dostojnych Jubilatów skierował słowa uznania i podziękowania za godne i długie pożycie małżeńskie oraz za piękny przykład dla młodego pokolenia.

 

Dzień Dziecka Utraconego pierwszy raz w Radzyniu

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 14 października 2021 06:00

Dzień Dziecka UtraconegoZbliża się Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

W najbliższą niedzielę 17 października 2021 r.  w naszym mieście po raz pierwszy odbędzie się pogrzeb dzieci nienarodzonych.

Oto porządek uroczystości:

- 14.55 - wniesienie trumny z ciałami do sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
- 15.oo - Koronka do Miłosierdzia Bożego
- 15.30 - Msza św.

Po Mszy św. zebrani udadzą się na cmentarz Komunalny.

 

Zmiany w zasiłkach od 2022 roku

Małgorzata Korba   
wtorek, 12 października 2021 06:00

ZUSSpóźniłeś się z opłaceniem składek? Od nowego roku to nie będzie już przeszkoda w uzyskaniu zasiłku chorobowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zmian w zasiłkach od stycznia będzie więcej. Dotyczą m.in. wysokości świadczeń i okresu ich pobierania w szczególnych okolicznościach.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku. Jedna ze zmian dotyczy przedsiębiorców zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Do tej pory wystarczyło, że spóźnili się o jeden dzień z opłaceniem składki i przepisy automatycznie „wyrzucały” ich z ubezpieczenia. Musieli składać wnioski do ZUS o przywrócenie terminu płatności składek, żeby zachować prawo do zasiłków. Corocznie ubezpieczyciel dostawał ponad 150 tys. takich wniosków. Od nowego roku spóźnienie ze składką nie pozbawi przedsiębiorcy świadczenia. Jeśli jego zadłużenie w ZUS nie przekracza 1 proc. minimalnego wynagrodzenia, to zasiłek otrzyma od razu. Jeśli ma wyższe zadłużenie, zasiłek chorobowy dostanie po spłacie długu (spłata musi nastąpić w ciągu 6 miesięcy).

 

Ogólnopolski projekt „Dostępna szkoła” wkrótce w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkach!

Angelika Kublicka   
wtorek, 12 października 2021 06:00

Dostępna szkołaUczniowie z niepełnosprawnościami oraz specjalnymi potrzebami edukacyjnymi powinny mieć możliwość kształcenia się w ogólnodostępnych szkołach podstawowych. Założenie to wynika z przepisów prawa oświatowego. Jednak istnieje pewna rozbieżność między prawem oświatowym, a praktyką i realizacją tegoż prawa. Przeciętne polskie szkoły nie są placówkami odpowiednio dostosowanymi do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Odpowiedzią na ten problem ma być właśnie projekt „Dostępna szkoła”, który powstał z myślą o szkołach podstawowych wymagających poprawy szeroko rozumianej dostępności.

„Dostępna szkoła” to projekt realizowany przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, jako pilotaż działania „Szkoła bez barier” – program Dostępność Plus. Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2019-2023.

 

KS Młodzieżówka zbudowała łapacze na stadionie

Patryk Śmieciński   
wtorek, 12 października 2021 06:00

Budowa łapaczyJakiś czas temu Zarząd Klubu Młodzieżówka w Radzyniu Podlaskim wraz z zawodnikami oraz sponsorami podjął decyzję o zbudowaniu na Stadionie Miejskim w Radzyniu Podlaskim łapaczy, które w znacznym stopniu poprawią  bezpieczeństwo rozgrywanych meczy, zarówno drużyn starszych na boisku od Lidla, jak również drużyn młodszych na boisku od rzeki.

Zważywszy na to, że jako drużyna seniorska rozgrywamy swoje mecze w Radzyniu na stadionie, jak również nasze małe niebieskie perełki,  postanowiliśmy zjednoczyć siły i poprawić funkcjonowanie naszego wspólnego obiektu jakim jest boisko miejskie.

 

Pierwszaczki z naszej szkolnej paczki

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 11 października 2021 06:00

Pierwszaczki z naszej szkolnej paczki7 października to wspaniały dzień dla wszystkich pierwszoklasistów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy, w którym odbyło się pasowanie na ucznia.

W odświętnych strojach i błękitnych biretach na głowach, pierwszacy błysnęli swoimi talentami. W ambitnym programie artystycznym, przygotowanym pod kierunkiem wychowawcy pani Mirosławy Kazaneckiej, wykazali się wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny, znajomością reguł ułatwiających prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej oraz podstawowymi zasadami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Wreszcie nadszedł uroczysty moment pasowania. Po odśpiewaniu hymnu, bohaterowie dnia ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, a właściwym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

 

„Dobry Start” – dyżury ZUS w regionie

Małgorzata Korba   
poniedziałek, 11 października 2021 06:00

ZUSW najbliższą środę pracownicy ZUS będą pomagali w Radzyniu w składaniu wniosków o świadczenie Dobry Start 300+.

Dyżury Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbędą się w godzinach 10.00-13.00. 

Do rodziców i opiekunów uczniów trafiły już środki na dofinansowanie wyprawki szkolnej dla 4 mln 141 tys. uczniów w całej Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dotychczas ponad 1,2 mld złotych.

 

I Gminny Festiwal Piosenki Papieskiej pt. "Nie lękajcie się"

Piotr Skowron   
niedziela, 10 października 2021 21:48

I Gminny Festiwal Piosenki Papieskiej pt. "Nie lękajcie się"7 października 2021 r. w ramach tegorocznych obchodów XXI Dnia Papieskiego, w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Białce, odbył się I Gminny Festiwal Piosenki Papieskiej pt. "Nie lękajcie się".

W festiwalu wzięli udział uczniowie wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej w Białce, Szkoły Podstawowej w Brzostówcu, Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, Szkoły Podstawowej w Zabielu. Gospodarzem uroczystości był Dyrektor SP w Białce Pan Mirosław Chudziak, zaś organizatorami nauczyciele: Pani Agnieszka Uss, Pan Piotr Skowron, Pani Agnieszka Lewczuk.

 

Górale w Radzyniu

Adam Kułak   
sobota, 09 października 2021 09:00

Orlęta przed meczemPrzed nami dwunasta kolejka rozgrywek trzeciej ligi piłkarskiej grupa IV. Do Radzynia przyjeżdża zespół Nowotarskiego Klubu Piłkarskiego Podhale Nowy Targ.

Sezon 2020/21 drużyna z Nowego Targu zakończyła na siódmej pozycji. Postanowiono za porozumieniem stron rozstać się z trenerem Marcinem Zubkiem a zatrudniono pochodzącego z Rzeszowa Szymona Grabowskiego. Nowy trener wymienił część kadry, pozyskano m. in. napastnika - Olafa Nowaka, pomocników - Grzegorza Płatka, Adriana Szynkę, Jakuba Kowalskiego i Przemysława Lecha oraz obrońcę Patryka Kapuścińskiego. Przeprowadzone zmiany okazały się skuteczne.

 

To ostatnia szansa dla Dawida!

Mariusz Szczygieł   
piątek, 08 października 2021 06:00

Dawid ŚliwińskiZostał już mniej niż tydzień do końca zbiórki i brakuje już naprawdę niewiele!

Pomóżmy Dawidowi nazbierać potrzebne pieniądze, pomóżmy mu zacząć leczenie, pomóżmy mu przeżyć. 

- Całe ciało mnie strasznie boli, każdy ruch powoduję kaszel... Nie mam siły sam wstawać z łóżka. Walczę o każdy oddech... Błagam Was o pomoc! Ja tak bardzo chce żyć. Nie chce zostawić mojej rodziny. Proszę, nie odwracaj wzroku... Muszę dostać terapię jak najszybciej. - pisze Dawid na stronie zbiórki...

Wiele razy pokazaliśmy już, że mamy wielkie i gorące serca, które nie są obojętne na krzywdę innych ludzi. Pomóżmy też i tym razem.

Link do zbiórki znajdziecie >>tutaj<<.

 

Zapraszamy na finałowy koncert XXXVIII Dni Karola Lipińskiego

Agnieszka Jeż   
środa, 06 października 2021 06:00

Voytek Proniewicz & Roshko BrothersW sobotę 9 października 2021 r. o godzinie 18:00 w Sali radzyńskiej Oranżerii odbędzie się koncert monograficzny twórczości Karola Lipińskiego – jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec I połowy XIX wieku, wspaniałego pedagoga, dyrygenta i kompozytora. W bieżącym roku przypada 160. rocznica śmierci wybitnego radzynianina. Z tej okazji znakomite trio „Voytek Proniewicz & Roshko Brothers” w składzie: Voytek Proniewicz – skrzypce, Adam Roszkowski – skrzypce i Jan Roszkowski – wiolonczela wykona dwa wielkie tria smyczkowe Lipińskiego: g-moll op. 8 i A-dur op. 12.

 

Piknik integracyjny DŚDS 2021

Magdalena Rożen   
wtorek, 05 października 2021 06:00

Radości było co nie miara ;)1 października 2021 r. odbył się piknik integracyjny podopiecznych Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy i ich rodzin w Radzyńskim Parku Miejskim.

Spotkanie miało na celu niwelowanie skutków izolacji społecznej, integrację, poprawienie komfortu psychicznego oraz promowanie aktywności fizycznej. Podczas imprezy dostępna była wystawa zdjęć pt. „Nic Nie Jest Niemożliwe” powstałych na tegorocznym wyjeździe grupy podopiecznych DŚDS nad morze. Tego dnia odbywały się zajęcia rekreacyjne, sportowe oraz animację. Podopieczni DŚDS prezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne. Wielką atrakcją wydarzenia był lot statkiem powietrznym (balonem) na uwięzi.

 

Miasto bezpłatne wysterylizuje psy i koty

Mariusz Szczygieł   
piątek, 01 października 2021 06:00

Akcja kastracja4 października rozpocznie się akcja bezpłatnej sterylizacji lub kastracji psów i kotów, które są w posiadaniu lub pod opieką mieszkańców naszego Miasta.

Zwierzęta zostaną trwale oznakowane (mikroczip) oraz otrzymają niezbędne dokumenty. Osoby zainteresowane akcją proszone są o zgłaszanie się po odbiór skierowań na zabiegi do Urzędu Miasta Radzyń Podlaski ul. Warszawska 32, I piętro pok. nr 104, tel. 83 3512488.

Po otrzymaniu skierowania, termin wizyty na wykonanie zabiegu należy uzgodnić telefonicznie z Przychodnią Weterynaryjną.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 486