Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 września 2020 imieniny: Zofii, Honoriusza | DZIEŃ CHŁOPAKA

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Recytowali poezję Marianny Bocian

Ireneusz Kaczorek   
środa, 30 września 2020 06:00

Uczestnicy konkursu26 września 2020r. w Zespole Szkół w Czemiernikach odbył się Regionalny Konkurs Poezji Marianny Bocian.

Konkurs jest organizowany przez Czemiernickie Towarzystwo Regionalne wspólnie ze szkołą już po raz piętnasty.

Poezję pochodzącej z Bełcząca poetki recytowało 18 uczniów szkół podstawowych z powiatu radzyńskiego, łukowskiego i parczewskiego. Komisja w osobach p. Anny Kistelskiej z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i p. Ewy Hadrian z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie po wysłuchaniu uczestników konkursu ogłosiła wyniki:

 

W Czemiernikach otworzyli wyremontowaną drogę

Za Michał Maliszewski / Powiat Radzyński   
środa, 30 września 2020 06:00

Uroczyste przecięcie wstęgi. W środku wójt Czemiernik Arkadiusz FilipekJak informuje Starostwo, 29 września br. na ul. Radzyńskiej w Czemiernikach uroczyście otwarto wyremontowaną drogę powiatową nr 1253L Niewęgłosz – Wygnanów.

- Inwestycja była realizowana przez Powiat Radzyński przy udziale finansowym Gminy Czemierniki za co bardzo dziękujemy Wójtowi oraz Radnym Rady Gminy. Niemożliwa byłaby jednak jej realizacja bez znacznego wsparcia finansowego z Funduszu Dróg Samorządowych. W tym miejscu składam podziękowania Panu Wojewodzie na ręce obecnego dziś z nami Pana Wicewojewody Roberta Gmitruczuka za przyznanie środków na realizację tej inwestycji – mówił w trakcie uroczystości Wicestarosta Michał Zając.

 

Polski Złoty ma sto lat!

ZSP   
środa, 30 września 2020 00:37

Polski Złoty ma 100 lat!Od 2 grudnia 2019 r. Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim realizuje projekt „Polski ZŁOTY ma sto lat!”.

Projekt ten, o wartości 11 800 zł. powstał w ramach programu edukacji ekonomicznej. Termin jego zakończenia – 31 października 2020 r.

Głównym celem Projektu było kształtowanie i promocja postaw przedsiębiorczych wśród uczniów oraz zwiększenie zainteresowania wiedzą o gospodarce i pieniądzu. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia i zaprezentowania swojej wiedzy w przeróżnych formach: testach wiedzy, prezentacjach multimedialnych, pracach plastycznych, wystawach pokonkursowych.

 

Potwierdzono 2 nowe zakażenie koronawirusem w powiecie

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 29 września 2020 16:00

TestWczoraj w naszym powiecie koronawirusa potwierdzono u mężczyzny powyżej 60 roku życia, dzisiaj u kolejnych 2 osób.

Zarażeni to kobieta i mężczyzna. Oboje powyżej 60 roku życia. Na razie nie ustalono sposobu zarażenia.

Jak podaje lubelski Sanepid, aktualnie w naszym powiecie na Covid-19 choruje 15 osób, wyzdrowiały 54 osoby, 2 zmarły.

Tylko dzisiaj w naszym województwie odnotowano 29 nowych zachorowań. Łącznie potwierdzono 2603 przypadki zakażenia koronawirusem, odnotowano 1915 ozdrowieńców i zarejestrowano 39 zgonów, w tym 1 w ciągu ostatniej doby. Aktualnie 185 osób jest hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, 6740 poddanych kwarantannie i 136 objętych nadzorem epidemiologicznym.

 

Recytatorzy z Ulana w gronie laureatów konkursu poezji Marianny Bocian

Sławomir Żyłka   
wtorek, 29 września 2020 06:00

Uczestnicy z UlanaKonkursy twórczości Marianny Bocian były przypisane do majowej daty.

Maj tego roku, mimo piękna w naturze, wiele zmienił w naszym życiu społecznym i kulturalnym.

Cykliczne wydarzenia z wiadomych względów zostały odwołane, zawieszone lub przesunięte w czasie. Organizatorzy XV spotkania z twórczością, pochodzącej z Bełcząca, Marianny Bocian nie poddali się pandemicznej presji. Konkurs odbył się 26 września w Zespole Szkół w Czemiernikach kierowanym przez Ireneusza Kaczorka, który obok Czemiernickiego Towarzystwa Regionalnego i jego prezesa Tadeusza Sławeckiego od piętnastu lat jest organizatorem wydarzenia. Wszystko odbyło się w zasadzie tak jak w ubiegłych latach. Ta sama gościnność i serdeczność, a jedynie uczestników mniej - aby zachować wymogi dystansu społecznego.

 

Miasto będzie liczyć szamba

Mariusz Szczygieł   
wtorek, 29 września 2020 06:00

SzamboMiasto ogłosiło, że będzie liczyć szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Każdy właściciel domu, który nie jest podłączony do miejskiej sieci kanalizacyjnej jest zobowiązany do wypełnienia zgłoszenia i dostarczenia go do Urzędu Miasta. Zgłoszenie można otrzymać w pokoju nr 103 lub 104, w kasie Urzędu Miasta, albo na stronie internetowej urzędu >>tutaj<<. Potem trzeba je niezwłocznie dostarczyć do urzędu lub wyłać je pocztą. 

Szczegółowe informacje telefoniczne można uzyskać pod numerami: 83 351-24-85 i 83 351-24-88.

 

Samorządowcy postrzelali

Za Michał Maliszewski / Powiat Radzyński   
poniedziałek, 28 września 2020 07:00

Samorządowcy postrzelali24 września br. reprezentanci pięciu samorządów naszego powiatu rywalizowali ze sobą o miano najlepszych strzelców z broni palnej krótkiej i długiej.

Każdy z uczestników oddał po 10 strzałów z dwóch broni. W zmaganiach na strzelnicy we Wrzosowie najlepszy wynik uzyskali reprezentanci Gminy Wohyń - 405 punktów, na drugim miejscu zawody zakończył Powiat Radzyński - 357 punktów, 3 miejsce wywalczyła Gmina Borki - 345 punktów, za nimi była Gmina Ulan Majorat - 296 punktów i Gmina Komarówka Podlaska - 267 punktów.

 

Pomóżmy pani Halinie!

Mariusz Szczygieł   
piątek, 25 września 2020 06:00

Halina MarczukPani Halina Marczuk ma 59 lat i mieszka w Radzyniu Podlaskim. 

W grudniu 2019 r. zdiagnozowano u niej SLA - Stwardnienie Zanikowe Boczne. To nieuleczalna choroba, która uszkadza włókna nerwowe i neurony odpowiedzialne za pracę mięśni i poruszanie się. W wyniku choroby pani Halina przestała mówić, ma problemy z połykaniem, nie może ruszać prawą ręką, a prawa noga słabnie. 

Porusza się za pomocą kul i wózka. Codziennie mąż myje i ubiera ją, przygotowuje posiłki, które potem miksuje, aby mogła zjeść...

Wiele razy - my Mieszkańcy Radzynia - pokazaliśmy, że mamy wielkie serca. Pomóżmy teraz pani Halinie, która zbiera pieniędze na terapię komórkami macierzystymi. Dzięki temu ma szansę zatrzymać chorobę i przywócić niektóre utracone funkcje organizmu. 

Liczy się każda złotówka. Link do zbiórki znajdziecie >>tutaj<<

 

Umowa na dofinansowanie remontu kościoła pw. św. Trójcy podpisana

Mariusz Szczygieł   
środa, 23 września 2020 06:00

Uroczyste wręczenie umówKsiądz Arkadiusz Markowski odebrał w poniedziałek 21 września br. w imieniu parafii Świętej Trójcy umowę na dofinansowanie remontu kościoła.

- Zabytki sakralne to ważna część naszej historii i tożsamości chrześcijańskiej. Cieszę się, że dzięki środkom europejskim wiele z nich odzyska swój dawny wygląd i będą mogły służyć kolejnym pokoleniom. - mówił w trakcie uroczystości marszałek Jarosław Stawiarski

Radzyński projekt nosi nazwę: "Remont konserwatorski wnętrza Kościoła Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim". Jego wartość opiewa na kwotę ponad 1,76 mln zł (wsparcie z UE wynosi ponad 1,2 mln zł). Zakłada wykonanie prac konserwatorskich sztukaterii w nurcie Renesansu Lubelskiego w prezbiterium, zakrystii, nawie i portalach kaplic. Planowane jest także odrestaurowanie kaplicy, chóru i kruchty.

 

Znaleźli ciało zaginionego 25-latka

Policja Radzyń Podlaski   
wtorek, 22 września 2020 17:00

Strażacy szukają zaginionegoTragicznie zakończyły się poszukiwania 25-latka z gminy Czemierniki, który zaginął 10 września 2020 roku.

Wczoraj jego ciało zostało odnalezione około 1,5 kilometra od domu. Jego zaginięcie zgłosiła rodzina, po tym jak młody mężczyzna wracając z pracy w rodzinnym sadzie, nie dotarł do miejsca zamieszkania.

Natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o zaginięciu policjanci podjęli akcję poszukiwawczą, w której czynnie pomagali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak również Ochotniczej Straży Pożarnej w Czemiernikach.

 

9 nowych zakażeń w powiecie

Mariusz Szczygieł   
poniedziałek, 21 września 2020 15:00

Coraz więcej zakażeń...Dzisiaj potwierdzono koronawirusa u 9 kobiet z naszego powiatu.

6 z nich jest w przedziale 41-60 lat, jedna w wieku 21-40 lat i jedna powyżej 60 roku życia.

To jak dotychczas najwyższy, dzienny wynik potwierdzonych zakażeń koronawirusem w naszym powiecie. Niestety zachorowań jest coraz więcej - rekordy: zarówno krajowy 1002 przypadki i wojewódzki 122 - padły w ostatnią sobotę. W weekend nie potwierdzono zakażeń powiecie radzyńskim, ale jak widać, nie trzeba było długo czekać. Rekord mamy dzisiaj...

 

Kierował samochodem pod wpływem alkoholu

Policja Radzyń Podlaski   
poniedziałek, 21 września 2020 15:00

Kolejny pijany kierowca zatrzymany...2 promile alkoholu we krwi miał kierowca zatrzymany dzisiaj w nocy przez radzyńską Policję.

Około godziny 00:25 do dyżurnego radzyńskiej jednostki zadzwonił jadący drogą K-19 mężczyzna, który twierdził, że kierowca jadącego przed nim samochodu osobowego marki Opel Insignia najprawdopodobniej znajduje się w stanie nietrzeźwości, gdyż jedzie całą szerokością jezdni. Funkcjonariusze Policji natychmiast dotarli na miejsce, gdzie znajdował się podejrzany samochód. Jego kierujący zatrzymał się na parkingu w Tchrórzewie przy trasie K-19.

 

Pieniądze podzielone. Czas wymieniać oświetlenie

Mariusz Szczygieł   
piątek, 18 września 2020 06:00

Pamiątkowe zdjęcieJak już wcześniej pisaliśmy, trzy samorządy z naszego powiatu otrzymały dofinansowanie na wymianę oświetlenia ulicznego.

Wczoraj, 17 września br. w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie Jerzy Rębek - burmistrz Radzynia Podlaskiego, Jarosław Koczkodaj - wójt gminy Ulan-Majorat i Anna Mróz - wójt gminy Kąkolewnica podpisali umowy na wsparcie projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

- W najbliższym czasie rozpoczniemy inwestycję wymiany oświetlenia ulicznego w naszych miejscowościach - zapowiadają włodarze. 

Z niecierpliwością czekamy na realizację projektów. 

 

Uwaga! Będą szczepić lisy!

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 17 września 2020 06:00

LisSezon grzybowy w pełni, dlatego koniecznie przeczytajcie ten tekst.

W dniach 18-21 września 2020 r. na terenie województwa lubelskiego planowane jest przeprowadzenie ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 - 30 dawek na 1 km². Zrzuty obejmą kompleksy leśne, pola i łąki, z pominięciem terenów zabudowanych.

Szczepionka umieszczona jest w aluminiowo-plastykowym blistrze wielkości około 3 cm, zatopiona w przynęcie o intensywnym zapachu.

Nie wolno jej dotykać!

 

Rocznik 2002 – oto Wasza misja

Mariusz Szczygieł   
czwartek, 17 września 2020 06:00

Osiemnastka tuż tuż...Ponad 100 tysięcy osób jeszcze przed końcem tego roku skończy 18 lat! Dorosłość zobowiązuje – wniosek o swój pierwszy dowód osobisty koniecznie złóżcie przez internet. Bo jak nie Wy, to kto? ;-)

Dokument, który odbierzecie będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną.

100 tysięcy jubilatów

Od 15 września do końca tego miesiąca w dorosłość wkroczy 17 699 osób. W październiku 18-tkę świętować będzie 29 952 młodych Polek i Polaków, w listopadzie – 26 909, a w grudniu – 27 351. To w sumie 101 911 urodzonych w 2002 r. dziewczyn i chłopców.

A jak dorosłość to dowód osobisty.

 

Szybko przybywa pracowników z zagranicy

Małgorzata Korba   
środa, 16 września 2020 06:00

ZUSCudzoziemcy wracają do pracy w województwie lubelskim.

Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że na koniec sierpnia obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w regionie było już więcej niż przed epidemią Covid-19.

Przed wybuchem epidemii ubezpieczenie społeczne w ZUS w województwie lubelskim miało niemal 19 tys. obcokrajowców. W trakcie lockdownu ta liczba spadła o około pół tysiąca, czyli najmniej w porównaniu do innych regionów.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 460