Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 stycznia 2022 imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

XX Wojewódzki Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych 2019

Henryk Kowalczyk   
wtorek, 26 lutego 2019 07:00

MaskiTeatr nieprofesjonalny powinien posługiwać się własnymi środkami wyrazu i być jak najpełniejszym dziełem dzieci i młodzieży. Nie powinien realizować repertuaru, który przekracza siły wykonawców.

Właściwym repertuarem teatru szkolnego są drobne utwory liryczne, ballady, bajki, piosenki. Punktem wyjścia niech nie będzie przedstawienie, które należy przygotować, ale pobudzanie psychicznego i artystycznego rozwoju dzieci i młodzieży. Zajęcia teatralne służą rozwojowi osobowości aktora, stając się metodą wychowawczą. Kazimierz Braun w swoim znakomitym artykule „Twórczość i naśladownictwo” jasno formułuje ów problem: „Wbrew pozorom realizacja przez jakiś zespół amatorski sztuki Gorkiego, Szaniawskiego czy Kruczkowskiego nie jest, jak mówią zdezorientowani, „ambitna”.

Jest niewychowawcza... A co byłoby naprawdę ambitne? Mówienie od siebie. Swoimi własnymi słowami, gestami, ruchem. A także przy pomocy słów, zdań, wierszy, zdarzeń, czerpanych z różnych utworów wybitnych pisarzy, niekoniecznie dramatów. Bo cele tworzenia amatora zawarte są w samym procesie pracy (…) ona go pasjonuje i pochłania (…) dostarcza przeżyć, doświadczeń, poszerza możliwości. Wtedy to jest twórczość”.

Zachęcamy do tworzenia spektakli w tym duchu i uczestnictwa w XX WOJEWÓDZKIM PRZEGLĄDZIE TEATRÓW DZIECIĘCYCH i MŁODZIEŻOWYCH POWIATU RADZYŃSKIEGO 2019 Aby wystąpić na ulańskiej scenie w Gminnym Ośrodku Kultury należy zgłosić udział w przeglądzie do 19 kwietnia 2019 roku. Data wydarzenia 26 kwietnia 2019 r. od godziny 10:30

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.