Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 1 maja 2024 imieniny: Józefa - Święto Pracy

Już niedługo

223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja image
223 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, 03.05.2024, 09:45, Plac Potockiego
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Jak ja zazdroszczę Czechom, czyli dziennik Malkontenta, odc. 16

Sebastian Markiewicz   
poniedziałek, 28 czerwca 2021 18:00

krecikCzesi niby też są Słowianami, niby język podobny, ale jednak zupełnie inna to kultura, by nie powiedzieć – inna cywilizacja.

Zawsze im zazdrościłem zdroworozsądkowego, pragmatycznego podejścia do rzeczywistości, dzięki czemu mają piękną, niezburzoną stolicę, nie muszą czcić kilkanaście razy w roku rocznic przegranych powstań i wybuchu wojen w których stracili elitę i ćwierć populacji. Mają państwo świeckie, w którym wiara jest sprawą prywatną i intymną, a nie wyznaniowe, gdzie katabas musi poświęcić każdą remizę i wóz strażacki. W którym minister zdrowia dba o ochronę zdrowia obywateli, a nie zawierza służbę zdrowia Matce Boskiej, a w wiadomościach telewizyjnych podaje się informację, że jakiś arcybiskup źle się poczuł i leży w szpitalu. Swoją drogą to i tak dziwne, że PZPN nie zatrudnia (jeszcze) kapelana.

No i mają drużyny w grach zespołowych, takich jak hokej, czy piłka nożna. Jako Czechosłowacja byli mistrzami Europy kiedyś, już jako Czesi byli wicemistrzami i chyba jeszcze raz w półfinale. Na marginesie wspomnę, że Słowacja też nas ogrywa.

Wczorajszy mecz pokazał, co to znaczy drużyna. Powie ktoś, że grali z przewagą zawodnika – tak, grali. Ale ich zwycięstwo nie było wypadkową kosmicznej dyspozycji jednego zawodnika, heroicznej obrony Częstochowy, nie było szczęścia w postaci słupków, poprzeczek i tendencyjnego sędziowania, bramek po rykoszetach, cudu nad Wełtawą itd. Wczorajsze zwycięstwo było pokazem dobrej, poukładanej gry drużyny, w której nie było słabego punktu. Nasi kopacze nie umieją nawet z Andorą takiego meczu rozegrać. Szkoda tylko, że Czesi trafią w następnej rundzie na Danię i że jedna z tych drużyn będzie musiała odpaść, naprawdę szkoda. Bo obie grają pięknie.

Zgodnie z przewidywaniami Portugalia odpadła. Żenaldo chodził wkurzony, próbował, ale niestety… Lukaku natomiast jest jak czołg – to jego przedzieranie się z piłką… W rugby mógłby grać.

Moje typy nie bardzo się ostatnio sprawdzają, ale dziś też będę typować, a co. Swoją drogą, ciekawe ilu z grających wytypowało wczoraj wynik Czechów? Ja oczywiście – nie.

To dziś trochę przekornie – Chorwacja – Hiszpania 3:1 (1:1).

Marzy mi się, że „Szwajcarzy” wyeliminują „Francuzów”, ale… Tu postawię jednak pragmatycznie – 2:0 (1:0) dla „Francji”.

 

Sebastian Markiewicz

 

Komentarze  

 
#1 Andrzej Kotyłaakotyla 2021-06-29 07:43
Ja także zazdroszczę Czechom - zwłaszcza świeckiego państwa. Jednak nie zazdroszczę kibiców. Według wielu relacji Michała Adamczyka (tego z "Wiadomości" TVP PiS)to wyłącznie polscy kibice są najbardziej na świcie patriotyczni, zjednoczeni, wierni i w ogóle: Polska, biało-czerwoni!!! Szkoda, że nie grają na boisku, tylko na trąbkach.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.