Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 kwietnia 2024 imieniny: Zyty, Teofila

Uratowaliśmy już Radzyń … uratujmy także Bibliotekę Pedagogiczną w Radzyniu Podlaskim!!!

List do redakcji (dane autora do wiadomości red.)   
piątek, 11 czerwca 2010 12:21

Biblioteka Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim

W miesiącu maju 2010, na Sesji Rady Miasta zaproponowano, aby Bibliotekę Pedagogiczną w Radzyniu zlikwidować, a jej zbiory częściowo zniszczyć lub przekazać Bibliotece Miejskiej.

Ten absurdalny pomysł jest nie do przyjęcia dla ludzi, którym zależy na tym, aby promować samokształcenie, doskonalenie zawodowe i szeroko rozumianą działalność kulturalną, dbać o prawdę historyczną i tradycje polskie. Biblioteka Pedagogiczna zajmuje ogromny, piętrowy budynek, natomiast Biblioteka Miejska sama nie może pomieścić swoich zbiorów, które są stłoczone w ciasno ustawionych regałach. Nie jest ona w stanie pomieścić dodatkowych ponad 40 000 zbiorów.

Biblioteka Pedagogiczna nie jest obciążeniem dla budżetu miasta, gdyż jest finansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, więc względy ekonomiczne przemawiają za jej utrzymaniem. Biblioteka Pedagogiczna jest innowacyjną placówką oświatową, z której zbiorów można korzystać także przy pomocy Internetu. Ma swoją świetnie funkcjonującą stronę internetową z interaktywnym katalogiem. Jest jedyną w Radzyniu biblioteką, która udostępnia katalog swoich zbiorów „on line”.

Biblioteka Pedagogiczna niemalże od 50 lat jest nowoczesnym miejscem pracy naukowej dla uczniów, studentów i ludzi dorosłych, którym zależy na wyższym wykształceniu. Czytelnicy mogą rozwijać w niej swoje zainteresowania, pogłębiać wiedzę, korzystać z publikacji audiowizualnych, zdobywać nowe informacje, brać udział w wydarzeniach kulturalnych, takich jak wieczorki poetyckie, odczyty, przedstawienia teatralne, lekcje czytelnicze itp. Miejsce to sprzyja pracy naukowej, panuje tu perfekcyjny porządek i serdeczna atmosfera. Personel stanowią kompetentni pracownicy oświatowi, którzy odwiedzających w razie potrzeby wspierają radą, życzliwie odnoszą się do czytelników, skrupulatnie dbają o to, by niemal każde „życzenie książkowe” było spełnione. W tym celu współpracują także z innymi bibliotekami. Zasoby biblioteczne stanowią tysiące pozycji. Są one na bieżąco katalogowane i uzupełniane. W czytelni znajduje się także ponad 70 tytułów prenumerowanych czasopism, a także bogaty księgozbiór podręczny. Znajdują się tam także stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu i możliwością skanowania i drukowania. Jest to Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Tutaj, w przytulnym pomieszczeniu, można się oddać pracy naukowej lub spędzić miło czas rozwijając swoje zainteresowania. Jest to ogromna szansa dla młodzieży i ludzi dorosłych, którzy chcą się kształcić, a mają ograniczone środki finansowe nie pozwalające na zakup komputera lub dostęp do sieci. Dzięki takim działaniom Biblioteka ma swój wkład w profilaktykę ubóstwa i wykluczenia społecznego. Daje wszystkim mieszkańcom Radzynia i okolicznych miejscowości równe szanse na rozwój intelektualny. Godziny otwarcia biblioteki są „przyjazne” czytelnikom. Mogą oni korzystać ze zbiorów placówki od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 18.00. Mogą więc korzystać z niej bez problemów nawet osoby pracujące.

Nie pozwólmy, by bezmyślnie zniszczono tak ważny ośrodek pracy naukowej i kultury i w Radzyniu!!!

 

 

Komentarze  

 
#1 Decyzje!Mariusz 2010-06-12 11:51
Od dłuższego czasu wokół Biblioteki zrobiło się dużo szumu. Jak zwykle do końca nie wiadomo o co chodzi i zwykle pracownicy instytucji a i czytelnicy stawiani są przed faktem dokonanym. Również pomysły o łączeniu bibliotek. Zasadne, jeśli celem miałoby być powstanie nowoczesnej placówki rodzaj Centrum Biblioteczno-Kulturalnego pod warunkiem w 100 % zapewnienia solidnego lokalu, rozsądnych warunków pracy dla pracowników bibliotek i nowoczesnej oferty dla Czytelnika bo to on jest ostatecznym odbiorcą oferty każdej z bibliotek. Jak widać już niezrozumiałe decyzji prowadzą do środowiskowych konfliktów i wielkiej niepewności co zdecydowanie nie jest wskazane dla takiej małej społeczności jaką jest Radzyń. Protest pewnie słuszny bo pokazuje charakter a z drugiej daje sygnał, że nikt nie będzie przytakiwał na póki co niepewne w obietnicach decyzje. Takie sytuacje to również sprawdziany na naszą solidarność w sprawie kontrowersyjnych decyzji. Na pewno jestem zdania, że decydenci muszą poczuć że jest "społeczna masa" z którą trzeba się liczyć. A tzw. konsultacje społeczne? Czy w głównej mierze i dość często musimy być stawiani przed faktami dokonanymi?
 
 
#2 RE: Uratowaliśmy już Radzyń … uratujmy także Bibliotekę Pedagogiczną w Radzyniu Podlaskim!!!Marlena 2010-06-14 10:34
Bezsensowny jest początek artykułu. Byłam na Sesji, o której mowa wyżej i nie słyszałam, żeby Burmistrz lub ktoś inny mówił, że Bibliotekę Pedagogiczną należy zlikwidować a jej księgozbiór zniszczyć lub przekazać Bibliotece Miejskiej. Jest to absurd, który propaguje pani kierownik Biblioteki Pedagogicznej. Likwidacja filii Bibl. Pedagogicznej leży w gestii Marszałka a nie Burmistrza czy Starosty !! Jeżeli Marszałek zechce zlikwidować filię, to oczywiste jest, że wszelkimi siłami należałoby zatrzymać ją w mieście, chociażby jako 3 filię Bibl. Miejskiej. Czytając wcześniejsze artykuły w prasie na ten temat, odnoszę wrażenie, że pani kierownik Biblioteki Pedagogicznej zależy najbardziej na 35 dniach urlopu i 35-godzinnym tygodniu pracy , a oczernianie przy tym Biblioteki Miejskiej i jej pracowników jest bardzo niestosowne. Od lat jestem czytelnikiem zarówno jednej jak i drugiej biblioteki i uważam, że są to równorzędne placówki służące mieszkańcom naszego miasta i powiatu. Krzywdzące jest twierdzenie pani kierownik Biblioteki Pedagogicznej, że jej placówka jest lepsza od miejskiej. Jako osoba kompetentna, za jaką się uważa, powinna trochę bardziej obiektywnie oceniać sytuację, a nie depcząc innych iść po trupach do celu.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Orkan
Orkan
czwartek, 18 kwietnia 2024