Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 12 sierpnia 2020 imieniny: Klara, Lech, Julian

Wszystkich Świętych - już jutro

Karol Niewęgłowski   
poniedziałek, 31 października 2011 15:01

Przygotowania do dnia Wszystkich ŚwiętychChryzantemy i znicze to chyba najczęstsze nasze zakupy w ostatnich dniach.

Jak powiedziała nam pani Barbara, zajmująca się ich sprzedażą, w ciągu tych kilku dni można sprzedać nawet 70% więcej zniczy niż w przeciągu całego roku. Gorzej jest trochę z chryzantemami, bo o tym, co z nich wyrośnie i ile się sprzeda zależy w dużym stopniu od pogody.

Pogoda również ma wpływ na sprzedaż, w zeszłym roku ruch zaczynał się już prawie na tydzień przed Świętem Zmarłych, natomiast teraz, gdy jest zimno, wszyscy odkładają zakupy – dodaje pani Barbara.

Z naszych obserwacji, wiele osób jednak decydowało się na kupno zniczy i kwiatów na kilka tygodni przed listopadowym świętem. Supermarkety również przyciągały klientów swoimi promocjami na te artykuły, szczególnie wielkie zasoby zniczy rzucały się w oczy.

- Ja kupiłam wszystko kilka dni wcześniej, dlatego, że było taniej, wiadomo, że im bliżej jakiegoś święta tym bardziej drożeje dany artykuł związany z nim. Dzisiaj czeka mnie już tylko sprzątanie – mówi pani Bożena, którą zaczepiliśmy wchodzącą na cmentarz.

Ceny zniczy i chryzantem w tym roku kształtują się następująco:

- chryzantemy 10 - 20 zł

- znicze (w zależności od wielkości) 0,99 - 12 zł

"Modną" rzeczą w ostatnim czasie stało się sprzątanie gorbów i utrzymywanie ich porządku przez firmy oraz pojedyncze osoby. Jest to na pewno wielka wygoda dla tych, którzy są pochłonięci swoją karierą zawodową i nie mają czasu na zajmowanie się grobem. Takie zjawisko nie doszło jeszcze do Radzynia, jednak w dużych miastach cieszy się ono wielkim zainteresowaniem. Cena za taką usługę waha się w granicach od 40 do 75 zł, w niej będziemy mieli umycie i posprzątanie nagrobka, sprzątanie otoczenia grobu oraz zapalenie nowych zniczy. Na zakończenie, jako dowód wykonania pracy, wykonawca przesyła dokumentację fotograficzną na adres e-mail klienta.

Dla nas dzień Wszystkich Świętych to święto zadumy, całymi rodzinami odwiedzamy cmentarze, by zapalić znicz na grobach bliskich. Pamiętajmy jednak, że to nie przeszkadza złodziejom i gdzie jest tłok, tam również są i oni. Zadbajmy więc o to, aby nasze portfele i torebki były odpowiednio zabezpieczone.

IMG_0053IMG_0054IMG_0055IMG_0056

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.