Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Co dalej z radzyńskim pałacem?

Karol Niewęgłowski   
piątek, 04 listopada 2011 00:00

Pałac Potockich w RadzyniuDo końca listopada radzyński sąd będzie zajmował pomieszczenia w pałacu Potockich. Co jednak stanie się z naszą "perełką" po jego wyprowadzce? Czy są już jakieś plany związane z jego zagospodarowaniem?

- Na dzień dzisiejszy nie mamy żadnego poważnego inwestora zainteresowanego dzierżawą pomieszczeń pałacowych. Wprawdzie zgłosiły się dwie potężne firmy, lecz w obu przypadkach wchodziło w grę tylko i wyłącznie kupno pałacu, my jednak nie możemy na to się zgodzić. Pierwsza firma chciała kupić pałac, wyremontować i sprzedać, druga zaś firma, była zainteresowana otworzeniem w pałacu pewnego rodzaju ośrodka, którego głównym zadaniem byłoby leczenie tańcem – tłumaczy Lucjan Kotwica – starosta radzyński.

- Otrzymaliśmy również oferty od pojedynczych przedsiębiorców, lecz po przeprowadzonych rozmowach okazywało się, że nie mają oni po pierwsze żadnego doświadczenia w kierowaniu tak dużym budynkiem, a po drugie nie potrafili uściślić, co konkretnie widziałyby w pomieszczeniach pałacu i jakie mają, co do niego plany. Na dzień dzisiejszy jednak nie jest to „zmartwienie" Starostwa, pałacem obecnie zarządza Urząd Miasta i jeśli burmistrz uzna, że nie interesuje go pałac, wtedy automatycznie przejdzie on w nasze ręce – dodaje starosta.

- Wspólnie ze starostą opracowaliśmy ofertę przetargową na zagospodarowanie pomieszczeń pałacowych i rozesłaliśmy ją na całą Polskę. Można powiedzieć, że zostaliśmy do tego zmuszeni, bo nie ma obecnie w mieście, ani w starostwie pieniędzy na to, aby utrzymać ten pałac, nie wykorzystując go w żaden sposób – mówi burmistrz miasta Witold Kowalczyk.

- Do moich uszu doszły ostatnio informacje, że we wnętrzach pałacu ma być centrum kultury lub muzeum – dementuję te pogłoski. Takie placówki byłyby pewnego rodzaju mrzonkami, na funkcjonowanie tych placówek w pałacu trzeba by było ogromnych pieniędzy, których jak już wspomniałem miasto nie posiada. Nie pozostaje nam na razie nic innego jak czekać na zewnętrzny kapitał. Marzy mi się, aby znalazł się taki inwestor, który pobudziłby pałac do tego stopnia, aby przynosił same korzyści nie tylko inwestorowi, ale i miastu – dodaje burmistrz.

 

Komentarze  

 
#1 no, to rozkładamy ręcekrytyk 2011-11-04 10:59
"Nie pozostaje nam na razie nic innego jak czekać na zewnętrzny kapitał. Marzy mi się, aby znalazł się taki inwestor, który pobudziłby pałac do tego stopnia, aby przynosił same korzyści nie tylko inwestorowi, ale i miastu"
Nie ma co, nasz burmistrz to menadżer, którego inne miasta mogą nam tylko pozazdrościć. Wygląda na to, że radzyńska perła architektury jest jak przysłowiowy wrzód na d... Decyzja o przenosinach sądu zapadła dawno temu. Wtedy trzeba było na poważnie zacząć myśleć, co dalej z pałacem, a nie teraz marzyć o cudzie w postaci idealnego inwestora.
 
 
#2 RE: Co dalej z radzyńskim pałacem?mlody 2011-11-04 13:13
dziwi mnie, ze nie ma pomyslu na zagospodarowanie palacu. jesli nikt sie nim nie zajmie, to palac jedynie bedzie niszczal, az do momentu gdy nie bedzie sie nadawal do dalszego uzytkowania. po co byly rozmowy z wilanowem i innymi, jesli niczego nie przyniosly? jesli nie podjeto wspolpracy? z tego palacu mozna zrobic prawdziwa perle, cos w stylu kozlowki. tylko trzeba chciec!
 
 
#3 ruszyć mózgiemKonradoo77 2011-11-04 15:12
Dalej łammy drzewka , podpalajmy śmietniki ,malujmy po murach ,czepiajmy się burmistrza , starosty to na pewni coś z tego wyjdzie.
Niech każdy zada sobie pytanie co zrobił bez interesownie dla naszego miasta !!!

Ps.krytykować każdy potrafi i obwiniać drugiego
 
 
#4 a i jeszcze 1Konradoo77 2011-11-04 15:18
najlepiej liczyć czyjeś pieniądze nie !!! Każdy z nas mógł lub może być burmistrzem, starostą , dyrektorem, kierownikiem . Wtedy by każdy zobaczył jak to łatwo wszystko idzie.
 
 
#5 -Jesz 2011-11-04 15:59
Konradoo77, widzę, że masz pretensje do mieszkańców Radzynia o to, że pomiędzy pracą i wychowywaniem dzieci nie znajdują jeszcze czasu na bezinteresowne (czyt. za friko) rozwiązywanie problemów miasta. A jednocześnie usprawiedliwiasz tych, którzy w kampanii wyborczej zapewniali o swoich kompetencjach w dziedzinie zarządzania i dziś biorą ładną kasę za to, o czym jak widać nie mają pojęcia.

Rację ma @krytyk, trzeba było już dawno zacząć myśleć o przyszłości pałacu. Dzisiaj władze budzą się w ręką w nocniku.
 
 
#6 do wszystkich !!!Konradoo77 2011-11-04 17:01
Do nikogo nie mam pretensji. Ale jak będziemy się obwiniać na wzajem i wytykać jeden drugiemu to nigdy nic nie zrobimy a jak widać czas nie ubłaganie "leci"
 
 
#7 jak zwykle....obsarwator 2011-11-04 18:37
jak zwykle ręka w nocniku - to są władze miasta - nic dodać nic ująć
Po prostu żenujące....
 
 
#8 RE: Co dalej z radzyńskim pałacem?czarna mamba 2011-11-04 19:06
Konradoo 77! Emocje strasznie targają Tobą, dlatego Twoje wpisy są pełne nie tylko jadu, ale również błędów ortograficznych. (Stwierdzam to po lekturze ostanich klikunastu Twoich komentarzy.)Weź się, chłopie, ogarnij i zacznij się uczyć ortografii, zamiast bezmyślnie klepać w klawiaturę! Jak pomyślisz, jak pisać, to i zastanowisz się, co pisać.
 
 
#9 do pustej faktycznie czarnej mambyKonradoo77 2011-11-04 20:39
na nic więcej cie nie stać cwaniaku z miodem w Ószach ? bahahahahaha!!!!
 
 
#10 RE: Co dalej z radzyńskim pałacem?znachor 2011-11-05 10:12
mmm zrobiło się milutko...
a pałac jak stał tak stoi :)
 
 
#11 hmmmm....Konradoo77 2011-11-05 10:50
Przemyślałem sprawę jeżeli kogoś obraziłem swoimi wypowiedziami to przepraszam.MACIE RACJE ROZ...ERDOLMY to co zostało i to co ktoś zaczął budować , zniszczmy wszystko w Radzyniu i się wyprowadźmy.

Ps.szkoda tylko że pewni ludzie mają kompleksy że im w życiu nic nie wychodzi prócz włosów i psują prace innych no ale cóż taki jest ZAŚCIANKOWY RADZYŃ Pozdrawiam ŻYCZLIWYCH Konradoo77
 
 
#12 RE: Co dalej z radzyńskim pałacem?niuniek 2011-11-05 11:03
Ten Konradoo to jakis niedouczony prostak.
 
 
#13 takKonradoo77 2011-11-05 11:42
tak jestem niedouczonym prostakiem ale kim ty musisz być ? małym zakąpleksionym szczurem ?
 
 
#14 widac ze niedouczony jestemKonradoo77 2011-11-05 11:55
zakompleksionym hahhaa
 
 
#15 Nasza radzyńska perełka.George 2011-11-06 13:27
Prawda o naszym radzyńskim pałacu wygląda następująco.Jest on uznawany za jeden z najpiękniejszych pałaców w Polsce.Miasta ,które mają takie obiekty historyczne muszą się uporać z kosztami utrzymania i odpowiednim ich zagospodarowaniem.Musimy jako miasto znaleźć najlepsze rozwiązanie dla dalszego funkcjonowania naszego pałacu.Nikt nas z tego obowiązku nie zwolni,ani nas nie wyręczy.Katastrofą i niewybaczalna rzeczą dla sprawujących władzę w naszym mieście,oraz strata dla przyszłych pokoleń było by,gdyby taki obiekt poszedł na naszych oczach w ruinę.Do tego nam nie wolno dopuścić.Trzeba poruszyć "niebo i ziemię",aby uratować naszą historyczną perełkę.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.