Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 19 maja 2024 imieniny: Mikołaja, Piotra

Mamy świetną wodę w swoich kranach!

Michał Maliszewski   
poniedziałek, 04 listopada 2013 07:00

KranNie jest nawet w najmniejszym stopniu chlorowana, a jedynie napowietrzana – prosto z kranu nadaje się do picia – taką informację i wiele innych otrzymaliśmy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radzyniu Podlaskim.

Woda, z której korzystają mieszkańcy Radzynia pochodzi z ujęcia, znajdującego się na ulicy Partyzantów, opartego na studniach głębinowych. Sam fakt, że są to ujęcia podziemne gwarantuje, że źródło jest dobre. Woda jest stale monitorowana - Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz administrator wodociągu, czyli radzyński PUK stale sprawdza jej jakość. Testy przeprowadzane są co miesiąc w przynajmniej dwóch punktach w mieście.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w Sprawie Jakości Wody narzuca ilość próbek oraz ich zakres, który obowiązuje w całym kraju i jest adekwatny do dyrektywy unijnej. Inspekcja co roku pobiera 10 próbek zakresu kontrolnego i dwie próbki monitoringu przeglądowego. Monitoring kontrolny to 9 parametrów, a monitoring przeglądowy to aż 49.

W całym mieście wyznaczone są punkty monitoringowe, które są równomiernie rozłożone na terenie Radzynia. Zazwyczaj są to punkty reprezentatywne, które znajdują się np. w szkołach. Organizowane są tak, by obiekt do sprawdzania jakości wody znajdował się w kuchni, by mieć pewność, że spożywana woda jest bezpieczna dla zdrowia.

Woda jest uzdatniania – stacja uzdatniania ma za zadanie napowietrzenie wody, odmanganianie i odżelazianie, ponieważ nasze ujęcia wód są miejscami, gdzie woda ma naturalnie podwyższoną zawartością żelaza i manganu. Biały kolor wody nie oznacza, że jest chlorowana – napowietrzanie tworzy taki efekt wizualny. W naszym mieście i w powiecie nie ma wody chlorowanej, bo nie ma takiej potrzeby. Co prawda stacja posiada chloratory, lecz nigdy nie zostały użyte. Jest to świetna sprawa, ponieważ dysponujemy tak świetnymi wodami podziemnymi, że nie jest potrzebne użycie chloru, dzięki czemu możemy spożywać ją bezpośrednio z kranu. W dużych miastach, gdzie ujęcia bazują na wodach powierzchniowych, które są również uzdatniane, dezynfekcja chemiczna jest nieodzowna i czuć ją w wodzie.

Mieszkańcy uważają, że woda jest twarda. W szczególności, gdy widzą kamień w czajnikach, na armaturze i innych rzeczach codziennego użytku. W rozporządzeniu ministra twardość wody ma oscylować w granicach od 60 do 600 miligramów węglanu wapnia na 1 litr wody. Nasze wody mają około 300mg węglanu wapnia na litr.  Twardość wody to inaczej sole wapnia i magnezu, a więc są to mikroelementy potrzebne dla organizmu. Gdybyśmy przyjmowali wodę pozbawioną tych składników, to nie miałaby walorów smakowych  i zdrowotnych. Woda, która jest pozbawiona tej twardości wypłukuje nam mikroelementy z organizmu, lecz jest wygodniejsza w eksploatacji urządzeń typu zmywarki lub pralki.

Powiat radzyński nie może też narzekać na stan wody w swoich kranach. W naszym rejonie funkcjonuje 12 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia. Wszystkie z nich bazują na ujęciach podziemnych i oparte są na tej samej technologii, co stacje radzyńskie. W żadnym punkcie nie ma stałej dezynfekcji – czyli nigdzie nie występuje chlorowanie.

Kran

 

Komentarze  

 
#1 Sam fakt, że są to ujęcia podziemne gwarantuje, że źródło jest dobre.gustaw75 2013-11-04 08:17
Sam fakt, że są to ujęcia podziemne gwarantuje, że źródło jest dobre. A są ujęcia naziemne?
 
 
#2 A są...Admin iledzisiaj.pl 2013-11-04 10:54
Są jeszcze ujęcia wody powierzchniowe - ot choćby Wisła w Warszawie (Filtry Warszawskie) lub w Płocku.
 
 
#3 szybki testkk 2013-11-04 11:29
wystarczy najtańszy dzbanek z filtrem brita http://www.euro.com.pl/dzbanki-filtrujace/brita-aluna-cool-memo-bialy.bhtml?from=pla&gclid=CIKf0qznyroCFYOS3godLj4AQw

i robimy herbatę
jedną z zagotowanej wody prosto z kranu, drugą z wody przepuszczonej przez filtr.
czekamy 10 minut i na powierzchni mamy czysty i klarowny przykład naszej super wody.
Nie podważam wypowiedzi pracowników Stacji, bo być może woda w ujęciu faktycznie jest ok. Ale stan i jakość naszego wodociągu, to już inna sprawa.
Reasumując- może i z ujęcia startuje do nas fajna woda, ale po pokonaniu radzyńskich rur, z kranu leci już jej dużo mniej fajna wersja- a o tym nikt nie wspomina. Polecam pokusić się o pozyskanie informacji, jaki procent rur wodociągowych w Radzyniu z czego jest wykonany. I jak to jest z rakotwórczym azbestem, który też z części rur się do wody przedostaje. Pijmy z kranu zatem- na zdrowie? A może na kamienie nerkowe? o nowotworach nie wspomnę...
 
 
#4 do kkkamil1699 2013-11-04 12:33
Azbest niby jest szkodliwy, ale tylko wciągany z powietrzem do płuc! Jeśli chodzi o wodę wysyłaną do nas - jest naprawdę świetna, ale wodociągi odpowiadają za wodę tylko do naszego licznika, a jak Ty dbasz o swoje rury to Twoja sprawa
 
 
#5 RE: Mamy świetną wodę w swoich kranach!Greg 2013-11-04 20:55
Woda "super" szczególnie tam gdzie są stare rury łączone ołowiem. Dobra woda to jest na terenie gminy gdzie są nowe wodociągi, anie w mieście na starych i brudnych. Jest norma na twardość wody, tóra mówi o wielkości od 60 do 500 miligramów. Poza tym przy wielkości około 300 to już jest twarda woda, tj. około 19 stopni niemieckich, natomiast w gminie jest około 12-13 stopni niemieckich.
 
 
#6 Szanowny kamilu1699kk 2013-11-04 22:12
azbest nie "niby", a "na pewno" jest szkodliwy - to wiadomo od dawna. W każdej formie, nie tylko pyłu. Co do "dbania o swoje rury" to zastanawiam się, jak należy to robić. Woda płynie tylko w jedną stronę, a przed licznikiem "wtyczki serwisowej" to chyba raczej prawo mieć nie pozwala. Ale zawodowym hydraulikiem nie jestem, więc spierał się nie będę. Zapewne nie wszystko na ten temat wiem. Wdzięczny będę jednak za podpowiedź, jak dbać od wewnątrz o rury do wody w swoim domu. Do tej pory tego nie robiłem. Muszę zacząć od zaraz.
 
 
#7 do kkkamil1699 2013-11-05 18:38
Na szczęście mamy internet, a tam można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, Ale zapewniam, że wodę też bardzo łatwo można sobie popsuć ;)
Pozdrawiam
 
 
#8 twarda wodaeSPe 2013-11-05 19:56
Nasza woda jest na prawdę twarda, a nawet bardzo twarda. Zakład wodociągów jednak nie ma wpływu na jej twardość, bo sztuczne jej zmiękczanie jest zabronione, gdy chodzi o wody spożywcze. My jako odbiorcy jednak cierpimy finansowo. Im woda twardsza, tym więcej mydła i proszku potrzebuje, aby usunąć brud zarówno z ciała, jak i pościeli i ubrań. Radzyń korzysta z wód głębinowych, które zawsze są twardsze od wód powierzchniowych. Jedynym plusem jest to, że źródła tej wody leżą na znacznej głębokości i są bezpieczniejsze bakteriologicznie od wód powierzchniowych, co przekłada się na brak konieczności ich chlorowania. Są przez to zdrowsze i bardziej obojętne dla zdrowia człowieka. Natomiast ich nasycenie, zależne od ich lokalizacji, różnymi minerałami, tylko poprawia ich jakość. Czasami bywa nawet tak, że woda z wodociągu w jakimś mieście, ma lepszy skład mineralny, niż jakaś droga woda mineralna w butelkach sprzedawana w sklepach. Nie bójmy się więc jej pić, bo nawet ten przysłowiowy azbest (niby szkodliwy) jest praktycznie nieszkodliwy w przypadku jego zastosowania w budowie rur wodociągowych. Po kilkunastu miesiącach, a nawet szybciej, powierzchnia rur od wewnątrz, pokrywa się nierozpuszczalnymi związkami żelaza, wapnia, manganu (ten jest szkodliwy)i azbest nie jest wstanie przedostać się do wody, no chyba że w przypadku pęknięcia rury. Ale i wówczas jego odłamki nie są wstanie rozpuścić się w wodzie. Nie słyszałem, aby zjedzony azbest, miał wpływ na raka płuc, a to jest w zasadzie jedyne miejsce w człowieku, nieodporne na azbest.
Cieszmy się z tego, że nie musimy chlorować, jonizować, jodować, i (...) wie co jeszcze robić, aby w końcu napić się wody bezpośrednio z kranu. Cieszmy się z tego, że nie pijemy uzdatnionego moczu z wód rzecznych, czy nawet odsalanych wód morskich, bo i tak czasami bywa. Natomiast, jeżeli komuś się wydaje lub jest nawet tego pewny, że jemu ta woda wydaje się za twarda, cierpka w smaku od dużej zawartości wapnia, zawsze może ją pod własne potrzeby zmiękczyć. Ale w końcu może dojść do tego, że będzie pił zdemineralizowaną wodę stosowaną do akumulatorów - smacznego.
 
 
#9 żabyNeta 2013-11-05 21:34
Dla mnie ta woda od kilku ładnych lat śmierdzi żabami i zawsze, jak jestem w Radzyniu Podlaskim kupuję wodę butelkowaną do picia i tą gotuję, bo nie mogę znieść tego zapachu. Podobnie jak ja uważa wielu mieszkańców, którzy mówią, że z trudem, ale tego zapachu się już przyzwyczaili. Nie wypowiadam się na temat jakości i twardości tej wody, bo analiz nie robiłam, ale im woda twardsza, tym lepsza do picia, np. woda mineralna to najtwardsza woda, jaka może istnieć. Z drugiej strony twardość wody niekorzystnie wpływa, m.in. na pranie. Coś za coś.
 
 
#10 do Netakamil1699 2013-11-06 12:11
Z twardością wody nie musi być tak do końca:p Faktycznie woda z kranu prawie zawsze jest lepsza niż woda ze sklepu szczególnie ta tania. Jeśli śmierdzi Ci woda może miałaś dłuższy czas zakręcony zawór? Woda w rurach musi płynąć:p
 
 
#11 RE: Mamy świetną wodę w swoich kranach!niepokorny 2013-11-17 20:56
uważam, że od dostarczania minerałów i mikroelementów do organizmu powinno być pożywienie a więc głównie warzywa, owoce , nabiał i zdrowe mięso, woda ma służyć do oczyszczania i wypłukiwania brudów, dlatego polecam filtry do wody zwłaszcza te osmotyczne, które nawet bakterie odfiltrowują nie mówiąc o osadach z rur i wody
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Radełka Obsypnik
piątek, 17 maja 2024
noimage
SPRZEDAM MIESZKANIE
wtorek, 07 maja 2024
pufy
pufy
piątek, 10 maja 2024