Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 7 maja 2024 imieniny: Ludmiły, Benedykta

W Polsce zaczynamy segregować odpady, a jak jest w innych krajach?

Piotr Tarnowski – Podinspektor Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym   
sobota, 08 sierpnia 2015 07:00

Plakat PSZOKOdpady są uznawane tradycyjnie za źródło zanieczyszczeń, ale odpowiednio wykorzystane stanowią cenne źródło surowców.

Gospodarka UE zużywa 16 ton surowców na osobę rocznie, z czego 6 ton stanowią odpady, z których połowa trafia na składowiska. Wiele państw członkowskich nadal ogranicza się do składowania swoich odpadów (do lipca 2011 r. też Polska), choć jest to niezgodne z zasadami ochrony środowiska.Najlepszym rozwiązaniem jest zahamowanie produkcji odpadów. A gdy to nie jest możliwe, należy stosować inne proekologiczne metody, takie jak ponowne wykorzystanie, recykling i odzysk surowców.

Skuteczne zarządzanie odpadami może wnieść duży wkład we wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy. Pozwala zaoszczędzić cenne zasoby, uniknąć kosztownych operacji odkażania terenu i zapobiec wielu problemom zdrowotnym.

Jak wynika z badania opublikowanego w 2012 roku, gdyby wszystkie przepisy unijne dotyczące odpadów zostały w pełni wdrożone, Europa zaoszczędziłaby 72 mld euro rocznie, obroty sektora gospodarki odpadami i recyklingu wzrosłyby o 42 mld euro i do 2020 r. utworzono by 400 tys. miejsc pracy.

Kraje skandynawskie od lat przodują w realizacji zaleceń tzw. hierarchii postępowania z odpadami. W odróżnieniu od Polski, która nakłada aktualnie nacisk na przedostatnią metodę utylizacji i unieszkodliwiania odpadów, czyli spalanie, kraje skandynawskie koncentrują się w pierwszej kolejności na recyklingu. Dopiero to, czego nie można mu poddać, przeznacza się do obróbki termicznej.
Aby w Polsce osiągnąć północnoeuropejskie poziomy recyklingu, należałoby, wzorem krajów skandynawskich, znacznie rozwinąć segregację u źródła wraz z infrastrukturą gniazd recyklingowych (dla odpadów opakowaniowych) oraz centrów recyklingu (np. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie przyjmowane są wszystkie odpady segregowane, w  tym niebezpieczne i wielkogabarytowe). W Radzyniu taki PSZOK znajduje się przy ul. Kockiej (na terenie nowej bazy PUK sp. z o. o. i oczyszczalni ścieków).

 Z pewnością jednym z bardziej skutecznych rozwiązań w Skandynawii, czy Niemczech jest system kaucji nawet po – uwaga: JEDNORAZOWYCH (!) opakowaniach po napojach. Ciekawostką jest, że dotyczy to opakowań zarówno szklanych, oraz plastikowych np. po wypiciu 1,5 l wody mineralnej. U nas jak wiadomo takie puste butelki typu PET (politereftalan etylenu), np. po wodzie mineralnej po prostu się wyrzuca. W Niemczech, czy Skandynawii same zgniatarki (małe kompaktowe automaty) do zużytych butelek plastikowych znajdują się często w samych marketach np. Real czy Lidl. Z takiego automatu można za taką jedną 1,5 litrową butelkę dostać ok. 0,25 Euro. Nie dziwi więc w ogóle fakt, że na np. niemieckich ulicach nie widać żadnych pustych butelek, ani szklanych, ani plastikowych. Proste, a jakie skuteczne nieprawdaż? W związku z powyższym w Niemczech do hut wraca aż około 80% zużytych opakowań szklanych, a w Szwajcarii ilość ta dochodzi nawet do 100%. Sprzyja to również automatyzacji procesu zbiorki, co przekłada się nie tylko na mniejsze koszty ekonomiczne, ale również zyski dla środowiska naturalnego. Nowoczesne, zautomatyzowane punkty zbiorki wyposażone są w mechanizmy zgniatające i tnące. Zmniejsza się w ten sposób objętość transportowanych surowców.
Warto również naśladować skandynawskie, zrównoważone podejście do odpadów biodegradowalnych. Znakomita większość gmin norweskich ma system segregacji u źródła dla spożywczych odpadów organicznych. Coraz powszechniejsze stają się biogazownie, dzięki którym odzyskuje się nie tylko energię zawartą w tych odpadach (zasila np. komunikację miejską w Oslo), ale również poddaje recyklingowi ważne składniki odżywcze, takie jak fosfor, a z pozostałego po produkcji biogazu materiału biologicznego uzyskuje się nawóz. Nawóz powstały z odpadów organicznych np. w Niemczech można uzyskać za darmo lub za niewielką opłatą.

Przed Polską staje ogromna szansa na skorzystania z doświadczenia krajów tj. Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania, Austria, Szwajcaria, gdzie recykling, segregacja, odzysk to nie tylko slogany, a życie codzienne. Segregujmy odpady wszędzie, gdzie jesteśmy - w domach, w pracy, w szkołach, rozmawiajmy o tym, poszerzajmy swoją wiedzę, korzystajmy z PSZOK- u (ul. Kocka w Radzyniu), wytwarzajmy nawóz z odpadów biodegradowalnych w przydomowych kompostownikach, płaćmy mniej i cieszmy się z czystego środowiska, tego najbliższego, dookoła nas samych.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski zachęca wszystkich tych, którzy jeszcze zmienili do zmiany deklaracji na odpady segregowane. Sprawdźcie jakie to proste i tanie, jak wiele można zyskać- czystość powietrza, środowiska, niższe opłaty, dodatkowe upominki od Urzędu Miasta.

Deklarację można zmienić i złożyć w pokoju nr 103 (I piętro) tut. Magistratu, zapraszamy!

 

Komentarze  

 
#1 Prawdarotalplus 2015-08-08 08:31
Niemcy, Norwegia, Szwecja, Dania, Austria, Szwajcaria - jest jedna rzecz, która łączy te wszystkie kraje: WYSOKI POZIOM ŻYCIA związany choćby z wysokimi pensjami

My do tego grona nie nalezymy i nie będziemy prędko należeć. Ale hipotetycznie: gdybyśmy byli na ich poziomie to czy równiez w kwestiach ekologicznych nie zachowalibyśmy tak jak oni? Podejrzewam, że tak...

Droga siłowa poprzez zmuszanie społeczeństwa do pewnych zachowań do niczego nie prowadzi - rodzi bunt społeczny i konfliktuje Naród. Ryba psuje się od głowy i od głowy trzeba zacząć ją naprawiać
 
 
#2 sąsiedzi, mózg chomikatemida123 2015-08-08 09:03
Zobaczcie jak są kontenery gdzie wrzuca wiele osób i jak są wrzucone np wielkie pudła kartonowe do niesegregowanych. Po prostu sąsiadowi nie chce się pomyśleć i wrzucić tu gdzie trzeba albo nie chce się otworzyć drugiego pojemnika. Przy wyjściu powinny być elektrody o napięciu elektrycznym 500 000 V, może to by nauczyło rozumu, jak w ogóle coś tam pod czupryną jest.
 
 
#3 obrazkiyeti 2015-08-08 10:20
pracownicy UM piszący te artykuły nie wysilają się zbyt mocno dodając towarzyszące im obrazki, wszystkie bardzo łatwo znaleźć w internecie. używają metody kopiuj-wklej. proszę o trochę więcej innowacyjności


ps. tekst pewnie też kopiuj-wklej
 
 
#4 segregowane odpadyTatamajor 2015-08-08 17:20
Mam kilkanaście worków z kawałkami styropianu, nie mogę ich wystawić tylko mam wynająć pojazd i zawieźć je do PSZOK. Tak u nas odbiera się odpady segregowane! Problemem jest sprzedaż zwrotnych butelek po piwie, wszyscy sprzedawcy bronią się przed nimi, żądają paragonów albo przyjmują tylko butelki po określonych markach piwa, a podobno hipermarkety maja taki obowiązek, tylko nie w Radzyniu. Nie ma punktów gdzie można wyrzucić zużytą żarówkę, baterię,opakowanie po środkach ochrony roślin, czy przeterminowane leki.Automaty do zgniatania butelek ,to marzenie ściętej głowy/np. za 10 gr/
 
 
#5 Segregacja odpadówKiona 2015-08-10 07:21
W naszym kraju wprowadzając jakiekolwiek zmiany narzuca się maksymalną stawkę. Co budzi w ludziach odwrotny skutek. Porównując zarobki w innych krajach i koszt opłat za segregację to minimum, u nas jest odwrotnie zarobki minimalne a stawki z górnej półki.(Często wyższe niż w krajach wysoko rozwiniętych) Może czas pomyśleć o tym i zminimalizować stawki co zachęci ludzi do segregacji a nie wyrzucania śmieci do lasu.
W Irlandii do niedawna nie było opłat za wodę.
 
 
#6 Błędne założenia i wnioski..Baldwin 2015-08-15 09:45
Chciało by się krzyknąć, ludzie czy słońce wam za bardzo dogrzało !?!?. Cóż mają zarobki do sortowania ?? W jaki sposób niskie opłaty za odbiór śmieci mogą wpłynąć na wyższa sortowalność. Zacznij sortować i płać 50% mniej natychmiast. Mentalność, mentalność, mentalność Polaka.. Polak jedzie za granice i tam przystosowuje się do ichniejszej rzeczywistości błyskawicznie. Tam nikt mu nie daje wyboru odnośnie sortowania czy też nie. Jest oczywistą oczywistością że sortują wszyscy. U nas wymyślono wybór. W głowach wielu rodaków zalęgło się przekonanie że sortować to mogą biedacy. Ich stać na to by tego nie robić. Fakty z bogatych krajów świadczą o czymś innym ale my wiemy swoje. Bo demokracja.. Bo wolność wyboru..
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Remonty i wykonczenia
czwartek, 25 kwietnia 2024
noimage
Działka budowlana Radzyń
niedziela, 28 kwietnia 2024