Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 maja 2024 imieniny: Macieja, Bonifacego | 1909 - w Warszawie zmarł Józef Buchbinder, artysta malarz, autor większości obrazów w kościele św. Trójcy

Pytania o podstrefę ekonomiczną nie milkną

Michał Maliszewski   
piątek, 11 sierpnia 2017 07:00

Burmistrz Jerzy RębekCzęstym pytaniem jakie dostajemy na elektroniczny adres naszej redakcji jest aktualny proces tworzenia podstref ekonomicznych w naszym mieście.

- Już w programie wyborczym obecny Burmistrz obiecywał stworzenie na terenie Radzynia - Marynina obszaru, na którym powstanie specjalna podstrefa ekonomiczna, która da nowe miejsca pracy dla mieszkańców Radzynia. Minęło już dużo czasu od początku urzędowania Pana Burmistrza, a efektów w postaci podstrefy ekonomicznej nie ma. Na jakim etapie jest tworzenie podstrefy na Maryninie, ile już scalono gruntów pod podstrefę i czy już wiadomo kiedy rozpocznie się proces zbrojenia działek oraz budowa drogi dojazdowej do terenów inwestycyjnych – dopytywał jeden z naszych Czytelników.

Zwróciliśmy się z tym pytaniem do asystenta burmistrza, Anny Wasak. Otrzymaliśmy taką odpowiedź: - Kwestia stworzenia w Radzyniu strefy czy podstrefy ekonomicznej jest dla władz miasta sprawą priorytetową i od dwóch lat trwają działania w tym kierunku.  Jednak droga do jej powstania jest długa, o czym uprzedzał obecny burmistrz Jerzy Rębek w czasie kampanii wyborczej – tłumaczy rzecznik.

Co się udało zrobić na Maryninie

- Działki, którymi miasto dysponuje na Maryninie, są rozdrobnione, wcześniej nie były podejmowane działania zmierzające do scalenia gruntów – kontynuuje Anna Wasak. - Burmistrz Jerzy Rębek wystąpił do poprzedniego wojewody o prośbą o przekazanie miastu ok. 2 ha ziemi, które były w zasobach Skarbu Państwa, a które mają istotne znaczenie przy procesach scalania. Wówczas otrzymał odpowiedź odmowną. Po ponownym wystąpieniu w tej sprawie w tej sprawie już do obecnego wojewody w marcu 2016 roku - sprawa została rozpatrzona pozytywnie. Jednak by doszło do scalenia, miasto powinno wykupić grunty od prywatnych właścicieli, a ci są temu niechętni - spuentowała.


Nowe tereny inwestycyjne


Drugą kwestią jest  plan zagospodarowania przestrzennego.  - Obecnie mamy już decyzję Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który określił granicę zabytku w mieście. Problem ten istniał  w naszym mieście od lat 60 – informuje Jerzy Rebek. - Jest to olbrzymi sukces, bo stanowi warunek niezbędny do podejmowania kolejnych działań. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowywania Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania  miasta, co jest wstępem do opracowania Planu zagospodarowania przestrzennego miasta. W tym planie wyznaczone zostały nowe tereny inwestycyjne, przeznaczone pod przemysł. -  W przyszłym roku mam nadzieję uchwalić ten plan, wprowadzić grunty jako przemysłowe do Planu zagospodarowania i dopiero będzie można podjąć starania o wprowadzenie ich do strefy ekonomicznej – mówi burmistrz Jerzy Rębek. - Moi poprzednicy mogli to już dawno zrobić. Dlaczego się tym nie zajęli?  Sądzę, że nie myśleli perspektywicznie. Ja myślę perspektywicznie i chcę wprowadzić  nowe tereny przemysłowe w dwóch miejscach: w Maryninie i przy drodze krajowej 63 – przy ul. Wisznickiej. To są tereny perspektywiczne, na pewno zostaną zauważone przez inwestorów, szczególnie gdy przez Radzyń zostanie przeprowadzona droga ekspresowa S 19 (Via Carpatia), co jest już przesądzone na szczeblu rządowym. 

Tymczasem Miasto zabiega o ściągnięcie nowych przedsiębiorców do Radzynia. - Jako Miasto nie możemy tworzyć miejsc pracy, nasze zadanie polega na tworzeniu warunków sprzyjających przedsiębiorcom – wyjaśnia włodarz Radzynia. Burmistrz przytacza przykład efektu starań Miasta o przyciągnięcie przedsiębiorców do Radzynia, tworzenia dobrej atmosfery dla inwestorów, ae również budowy infrastruktury – chodzi o firmę Furineo Sp. Z o.o. z Siedlec.

Przypomnijmy, że rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r. poszerzona została Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC. W podstrefie Radzyń Podlaski decyzja dotyczy objęcia strefą nieruchomości stanowiących własność FURINEO Sp. z o.o. przy ul. Budowlanych. Przed rokiem - 26 stycznia 2016 r. stosowną uchwałę, wyrażającą zgodę na poszerzenie strefy podjęła Rada Miasta Radzyń Podlaski.

Nieruchomość ma powierzchnię 5,8802 ha, w "Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Radzyń Podlaski" przeznaczona jest pod tereny przemysłowe i usługi wielobranżowe.

Działania logistyczne


- Dla mnie jest to bardzo ważna sprawa - podkreśla Jerzy Rębek. Niezwykle istotne jest zagospodarowanie działek, które są własnością prywatną, a które leżą na terenie przemysłowym przy ul. Budowlanych i Międzyrzeckiej. - Tu również zachęcamy przedsiębiorców do inwestowania. Nie jesteśmy właścicielem terenu, możemy być jedynie pośrednikiem - w dobrym słowa znaczeniu – kojarzącym przedsiębiorców z właścicielami działek – dodaje burmistrz.

Miasto nie ma  obowiązku, a nawet możliwości  tworzenia nowych zakładów pracy, ale może zajmować się tworzeniem mechanizmów ekonomicznych, logistyką związana z umożliwieniem  przedsiębiorcom tworzeniem nowych miejsc pracy. To, co Miasto może zrobić, to zachęta do inwestowania poprzez wsparcie logistyczne i budowę infrastruktury.

W Radzyniu przykładem takich działań jest właśnie ulica Budowlanych.

- Miasto rozwija infrastrukturę w tym miejscu  – doprowadzimy kanalizację, aby jeden z przedsiębiorców mógł budować kolejne hale – zapowiada burmistrz Radzynia. - Obecnie mamy mamy w rejonie ulicy Budowlanych dwie podstrefy – B. Braun, Furineo, ale jest jeszcze kilkadziesiąt hektarów w rękach prywatnych właścicieli, są przedsiębiorcy zainteresowani tym, by tam ulokować swoje przedsiębiorstwa.

Miasto ma porozumienie z firmą B. Braun, która odstąpiła pas ziemi, na której Miasto wkrótce przystapi do opracowywania projektu technicznego  i wybuduje nową ulicę, być może będzie się nazywała ul. Przemysłowa – która skomunikuje ogromny teren i ułatwi inwestowanie w tym miejscu nowym przedsiębiorcom.

 

Komentarze  

 
#1 Ja proponujeradzyniak95 2017-08-11 09:10
Nie oszukiwac ludzi.

I prosze wywalić Wasakową albo Adamskiego.

Chyba na ludzki rozum jezeli Burmistrz nie moze wypowiedziec sie na dany temat wtedy glos zabiera za niego z-ca a nie specjalnie zrobione stanowisteczko dla asystenta vel rzecznika UM.

Pozatym prosze o konkrety zagospodarowania Pałacu. Sa tunele pod nimi, mozna zrobic z nich jakis uzytek turystyczny ale po co lepiej pakowac tam Muzeum do ktorego i tak nikt nie pojdzie
 
 
#2 PANGrand 2017-08-11 11:22
Według analizy Polskiej Akademii Nauk 122 średnim polskim miastom grozi finansowa zapaść. Wśród największych problemów rozwojowych naukowcy wymieniają m.in. spadek liczby ludności. Chodzi o odpływ głównie osób młodych i wykształconych. Na liście są miasta woj. lubelskiego: Kraśnik, Chełm, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Biłgoraj, Biała Podlaska i Radzyń Podlaski.
 
 
#3 Zacznijcie coś robićKraków 2017-08-11 16:41
Tusk winien, oj nie możemy powiedzieć, bo nasi rządzą w Warszawie. Sami tu na miejscu nic w tym kierunku nie robicie. Oszukujecie mieszkańców.
 
 
#4 RE: Pytania o podstrefę ekonomiczną nie milknąpioter 2017-08-11 21:29
Jakiś dziwny ekonomista poradził Polsce aby stworzyli prawo które pozwoli każdemu otworzyć działalność gospodarczą na takich samych warunkach. Inwestorzy sami by przychodzili. Żadnych specjalnych stref ekonomicznych promujących zagranicznych inwestorów.
 
 
#5 STREFA oraz opodatkowanie KORPORACJI z EU, USA czy AzjiIle DzisiajRP 2017-08-14 02:06
W celu dalszego uszczelniania luk podatkowych nalezy jak najszybciej zaczac opodatkowywac korporacje z zachodniej EU, USA czy Azji: Apple, Google, Microsoft, Intel, Amazon, Uber, Starbucks itd.
Niech zaczna korporacje placic podatki tam gdzie zarabiaja kase a nie tam gdzie jest optymalizacja podatkowa na ktora pozwala FALSZYWA EU wraz z babcia Makrela i szowinistycznym Timmermansem czy Junckerem.
Ci zlodzieje z EU ciagle beda stali za kolonializmem z Niemiec, za korporacjami z EU czy Rosji itd.
Schreder ma zostac dyr. Rosnieftu kiedy jest juz dyr. Nord Stream czyli biznes Zachod-Rosja kwitnie mimo ze EU nalozylo sankcje na Rosje i firmy z Rosji za Krym/Ukraine.

Szowinistyczne Niemcy mowia nam jedno a robia drugie bo kazdy umoczony tam polityk mowi pod publiczke a robi to co jemu sie oplaca. Nam wciskaja jedno, nakazywac by chcieli palcem ze mamy robic tak a nie innaczej a za naszymi plecami sprzedaliby nas Rosji lub poddali ich wplywom itd.

Oj oj PiS nie na reke Europejskiemu establishmentowi ktory chce nas wydoic a poplecznikom typu Tusk czy Bienkowska dac KORYTO pelne zarcia ale juz w Brukseli. KORYTO to swojego rodzaju rekompensata dla lizo-dupow z PO.

Wracajac do stref ekonomicznych i podatkow z korporacji: skoro prywatni ludzie nie sa zainteresowani w Maryninie to nalezy ich olac i szukac z drugiej strony miasta, tam wybudowac droge, tam inwestowac i rozwijac miasto oraz tam budowac infrastrukture a Marynin niech sie martwi sam o to co moglby miec za pol darmo.

Podatki z opodatkowania KORPORACJI posluzylyby lokalnie do tworzenia dobrego otoczenia biznesu i oferty dla wiekszego biznesu do lokowania kapitalu na terenie powiatu czy miasta Radzyn. Brak podatkow oznacza ze sa one wydawane u ryzych Irlandasow w Dublinie i okolicach a nie w Polsce w Warszwie, Lublinie czy Radzyniu.

Musi byc w tym interes bankowcow skoro EU i Juncker na to ciagle pozwalaja. Juncker to bankowiec z Luxemburga wiec dba o swoja posade i swoje koryto wiec chroni korporacje aby nie placily podatkow w EU skoro moga placic w Irlandii czy Luxemburgu z czego on posrednio zyje.
 
 
#6 Do Pana Burmistrzaemeryt 2017-08-16 13:40
Może uzasadnił by Pan po przez swoje służby budowę od podstaw ulicy Przemysłowej. Przecież teren na którym ma ona powstać jest w rękach osób prywatnych. Miasto nie posiada tam nawet skrawka gruntów a i zjazd z 19-tki jest bardzo kosztowny i kłopotliwy. Po co wyrzucać na darmo miliony, czy nie wiecie, że za kilka lat w tym miejscu już nie będzie 19-ki, ponieważ od ulicy Płudzińskiej będzie przebiegała bardziej na wschód. Zobaczcie do planów jakie znajdują się w Urzędzie Gminy.Przecież w Radzyniu jest tyle nie zagospodarowanych terenów położonych nawet w pobliżu Ujęcia wody że tanim kosztem już na terenie częściowo uzbrojonym można zrobić nie jedną Przemysłową ulicę.
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

Aparat nikon
Aparat nikon
piątek, 10 maja 2024
szafka do przedpokoju
szafka do przedpokoju
piątek, 10 maja 2024
opielacz do truskawek
opielacz do truskawek
piątek, 10 maja 2024