Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 21 października 2021 imieniny: Urszuli, Celiny, Hilarego | 2011 - zmarł ks. kan. Zbigniew Chaber, wieloletni proboszcz parafii św. Trójcy
Rozkład jazdy autobusów Ogłoszenia Imprezy i wydarzenia Ceny paliw

Na skróty

W Radzyniu też są "Mali Mistrzowie"

Michał Maliszewski   
piątek, 31 marca 2017 07:00

Zawodnicy na podium18 marca 2017 r. w Warszawie odbył się Turniej Małego Mistrza. Do boju stawiło się ok. 700 dzieci z ponad 70 klubów z całej Polski, również kluby z zagranicy.

Turniej odbył się w jednej z największych hal widowiskowych w Polsce - Hala Koło, Turniej zorganizowali trenerzy i rodzice zawodników Klub Judo Chojrak Warszawa. Miło mi zakomunikować, że i radzyńscy judocy zdobyli dwa pierwsze miejsca i wywalczyli judogi firmy adidas. Najlepsi w swoich wagach byli Adam Kałuszyński i Maciej Mazurek.

W zawodach wzięło udział 11 naszych zawodników w rocznikach 2007- 2008 i 2005 – 2006. W każdej wadze startowało kilkunastu a najczęściej ponad 20 zawodników o wygraną było bardzo trudno.

Nasi zawodnicy spisali się bardzo dobrze. Szczególnie udany start zanotowali reprezentanci Międzyszkolnego Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego przy ZSP w Radzyniu Podlaskim w roczniku 2007- 2008:

Adam Kałuszyński pokonał wszystkich swoich przeciwników i zajął I miejsce w wadze 28 kg równie świetnie spisał się w wadze wyżej (30 kg) Maciej Mazurek, który efektownie
w eliminacjach pokonywał, przed czasem, swoich rywali (również przed czasem pokonał 4)
i w imponującym stylu pokonał swojego finałowego rywala – zawodnicy używają
tu określenia niemal „z pierwszego uchwytu” rzucił swojego rywala. Ich dwóch, ku radości trenera Waldemara Podsiadłego i rodziców, którzy pojechali do Warszawy aby obejrzeć zawody zasłużyło na największe pochwały.

Medalistką została również zdobywczyni 3 miejsca Anita Hołownia, która walczyła w wadze 40 kg. Anita po pierwszej porażce (z późniejsza zwyciężczynią wagi), wygrała wszystkie walki repasażowe i zdobyła brązowy medal. Niestety w rocznikach 2005-2006 to był jedyny medal, gdyż do brązowego medalu Jankowi Zajko zabrakło jednej wygranej walki. Janek walczył nieźle w wadze 33 kg i wśród 15 rywali zajął 5 miejsce. Niestety mniej udanie niż zwykle walczyli Franek Gepner i Andrzej Kowalik. Franek przegrał swoja pierwszą walkę w kat. 33 kg - miał przewagę aktywności, ale po nieefektywnym ataku został ukarany karą szido i przegrał dogrywkę, a ponieważ jego przeciwnik w następnej walce został pokonany Franek odpadł z turnieju. Jeszcze bardziej pechowo w wadze 36 kg walczył Andrzej Kowalik. Andrzej prowadził, rzucił swojego rywala na wazari ale w kolejnej akcji, gdy zaatakował, sędziowie błędnie (co pokazało nagranie wideo) uznali to za akcję przeciwnika i Andrzej tak jak wcześniej Franek odpadł z turnieju. Był to i dla zawodników i trenera duży zawód bo obu było stać na zdobycie medali. W turnieju w rocznikach 2005 - 2006 walczył jeszcze Michał Obrębski który w wadze 39 kg wygrał pierwsza walkę, ale następną walczył mało zdecydowanie i przegrał, a ponieważ rywal zaraz został pokonany, nie pociągnął Michała do repesaży.

w rocznikach 2007 -2008 jak wcześniej informowałem odnieśliśmy 2 piękne zwycięstwa - wywalczone przez Adama Kałuszyńskiego i Macka Mazurka, tym cenniejsze, że warszawski turniej, jak wspominałem, był bardzo licznie i dobrze obsadzony. Ponadto oprócz dwójki "małych mistrzów" w tym roczniku walczyli:

- Marcin Mackiewicz w wadze 36 kg nie zdołał pokonać swojego pierwszego przeciwnika i w nowej kategorii wagowej (jest aktualnym mistrzem województwa w wadze 33 kg.) nie zaliczył udanego debiutu.

- Oliwia Frankiewicz, walczył dzielnie w wadze 36 kg i zajęła 7 miejsce w gronie 13 przeciwniczek.

Bez powodzenia walczyli Janek Grzywacz i Stasio Krupa. Jednak nie zawsze udaje się wygrywać, a odwagi wymaga sam udział w zawodach, gdzie każdy walczy o zwycięstwo.
Ta odwaga jest w sportach walki szczególnie cenna (aczkolwiek nieodzowna też w każdej dyscyplinie sportu) i tak naprawdę tylko nieliczni ją mają.

Wyjazd finansowany z dotacji Zarządu Powiatu Radzyńskiego w ramach zadania: Zostań Samurajem-realizacja programu szkoleniowego „Kodokan Judo 2017 r.”

170330-judo-1170330-judo-2170330-judo-3

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.