Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 30 września 2020 imieniny: Zofii, Honoriusza | DZIEŃ CHŁOPAKA

Już niedługo

Nigdzie się nie wybieraj... Siedź spokojnie w domu i oglądaj telewizję, albo czytaj książki :)
Dodaj wydarzenie
Zobacz wszystkie

Reklama

Pamięć to… tożsamość

Barbara Burdon GOK Ulan-Majorat   
czwartek, 05 grudnia 2019 07:00

Wspólne zdjęcieListopad skłania do refleksji i pamięci o naszych bliskich którzy odeszli.

W listopadzie przypadają kolejne niepodległościowe rocznice. W Sobolach jednym z pomysłów uczczenia pamięci było postawienie nowego dębowego krzyża, upamiętniającego zabitego w 1943 roku przez żołnierza niemieckiego Stefana Gajdę z Sętek. Restytucji krzyża przy aprobacie Stanisława Gajdy, syna Stefana, dokonano z inicjatywy Zygmunta Adamczyka. W tę akcję zaangażowało się wielu mieszkańców Sętek, Soból i Rozwadowa.

Prace stolarskie wykonał Gabriel Górski z synem Jakubem i Tadeusz Górski z Sętek, metalowe Mirosław Jóźwik ze Świdrów, blacharskie Dariusz Cherubin z Łukowa. Przy demontażu starego krzyża pomagali Eugeniusz Botwina, Paweł Czerwiński i Grzegorz Skwara z Soból. Przy montażu nowego krzyża pracowali pod kierownictwem Prezesa OSP Sobole Jana Salamończyka, Naczelnika Zbigniewa Kilicha i Sołtysa Marka Białuchy strażacy: Janusz Droś, Cezary Grzywacz, Mariusz Grzywacz, Hubert Skwara, Zbigniew Robak, Dariusz Białucha i Krzysztof Markowski. Prace podnośnikiem wykonał Sławomir Górski z Rozwadowa.

Krzyż ten jest świadectwem pamięci i szacunku dla poległych w II- ej wojnie światowej Synów tej ziemi. Czas jest nieubłagany i sprawi, że po latach będzie konieczność konserwacji krzyża. Mamy pewność, że wiedzione przykładem współczesnych, kolejne pokolenia staną na straży pamięci naszych przodków.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.