Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 11 sierpnia 2020 imieniny: Luiza, Zuzanna, Włodzimierz

Jakub Cich i Konrad Siekierda zwyciężyli w II Konkursie Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym w Radzyniu Podlaskim

Katarzyna Wodowska   
poniedziałek, 06 czerwca 2011 22:26

II Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym w Radzyniu Podlaskim

Jakub Cich i Konrad Siekierda to triumfatorzy finałowych eliminacji II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ruchu Ludowym, który odbył się w poniedziałek (5 czerwca) w Radzyniu. Kuba i Konrad pokonali w rywalizacji 105 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego.

II Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym zorganizowali: Zarząd Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie, Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzyniu Podlaskim, Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Fundacja K.E. Lewakowskiego. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

O idei tego przedsięwzięcia opowiedział poseł Tadeusz Sławecki. – Dzisiaj trzeba sięgać do naszych korzeni. Ideą jest też chęć pogłębienia wiedzy o naszej historii najnowszej. Często pomija się oczywiste fakty dotyczące historii ruchu ludowego. Gdy dzisiaj analizujemy programy szkolne, podstawy programowe, ta część naszej historii najnowszej jest potraktowana po macoszemu – mówił poseł. Podkreślał, że nie jest to konkurs wiedzy o Polskim Stronnictwie Ludowym. - Niektórzy na forach internetowych piszą, że to jest konkurs wiedzy o PSL. Nie. PSL jest tylko jedną z partii spośród wielu w całej ponad 100- letniej historii ruchu ludowego – zaznaczył Sławecki a wtórował mu Tomasz Szołtek reprezentujący Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie. - Konkurs wiedzy o ruchu ludowym jest konkursem wiedzy o historii Polski XX wieku, o naszej historii, o historii każdego Polaka.

W tym roku gospodarzem konkursu był Tadeusz Pietras dyrektor I LO. To w gościnnych murach tej placówki odbył się pierwszy etap zmagań, czyli część pisemna. - Cieszę się, że możemy gościć tak liczną grupę uczestników. To uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich powiatach. W eliminacjach wzięło udział grubo ponad 1000 uczniów – zauważył poseł Sławecki. Natomiast do Radzynia przybyło 50 gimnazjalistów z 22 gimnazjów oraz 55 uczniów z 30 szkół ponadgimnazjalnych, którzy najpierw zmierzyli się z testem jednokrotnego wyboru. W ciągu godziny trzeba było odpowiedzieć na 50 pytań. Potem prace oceniała komisja. W jej skład weszli: wspomniany już dyrektor Tadeusz Pietras, Tomasz Szołtek reprezentujący Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie, Arkadiusz Indraszczyk reprezentujący Muzeum Historii Poslkiego Ruchu Ludowego, Jacek Zgorzałek sekretarz gminy Kąkolewnica, Magdalena Pomorska, Anna Szymala a także nauczyciele ze szkół powiatu: Danuta Witek (nauczyciel historii z Gimnazjum w Borkach), Katarzyna Mackiewicz (nauczyciel historii ZSP Radzyń Podlaski), Ireneusz Kaczorek (dyrektor Gimnazjum w Czemiernikach), Bogumiła Wińska (nauczyciel historii w Gimnazjum w Łomazach), Danuta Kacik (nauczyciel historii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej), Grażyna Kieres (nauczyciel historii w II LO w Chełmie).

W czasie prac komisji uczniowie wraz z opiekunami udali się na obiad a potem na krótkie zwiedzanie naszego miasta. - Konkurs oprócz charakteru poznawczego ma również przybliżyć naszą miejscowość. Jesteście z różnych krańców województwa i chcemy żebyście chociaż przez kilkadziesiąt minut tę cząstkę naszej małej ojczyzny zobaczyli – tłumaczył poseł Sławecki. Goście podziwiali architekturę pałacu Potockich, Oranżerii, kościoła pw. Św. Trójcy.

Do drugiego etapu, który miał miejsce w Oranżerii zakwalifikowało się 14 uczestników – 7 gimnazjalistów i 7 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ustny finał był serią pytań, które pozwoliły wyłonić zwycięzców:

Kategoria gimnazjum:

I miejsce: Jakub Cich (Gimnazjum w Lipinach Dolnych)

II miejsce: Wojciech Grenda (Gimnazjum w Lublinie)

III miejsce: Karolina Wyszyńska (Gimnazjum w Komarówce Podlaskiej)

IV miejsce: Dariusz Mamzer (Gimnazjum w Biszczy)

V miejsce: Monika Grabowska (Gimnazjum w Sielcu)

VI miejsce: Barbara Michalczuk (Gimnazjum w Łomazach)

VII miejsce: Katarzyna Magryta (Gimnazjum w Chełmie)

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce: Konrad Siekierda (I LO w Chełmie)

II miejsce: Magdalena Bogusz (Technikum w Woli Osowińskiej)

III miejsce: Liwia Frykowska (ZS nr 1 w Tomaszowie Lubelskim)

IV miejsce: Patrycja Radzichowska (II LO w Chełmie), Michał Gryta (II LO w Kraśniku)

V miejsce: Andrzej Obirek (ZS nr 3 w Tomaszowie Lubelskim)

VI miejsce: Łukasz Dudko (II LO w Chełmie)

- Ten konkurs nie jest wydarzeniem incydentalnym, chciałbym, aby był coroczny. Na wojewódzkich obchodach Święta Ludowego zaproponowałem, aby konkurs stał się ogólnopolski. Myślę, że w przyszłym roku jest taka szansa – zapowiedział poseł Tadeusz Sławecki.

 

{morfeo 761}{morfeo 762}{morfeo 763}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.