Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 27 kwietnia 2024 imieniny: Zyty, Teofila

Jakub Cich i Konrad Siekierda zwyciężyli w II Konkursie Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym w Radzyniu Podlaskim

Katarzyna Wodowska   
poniedziałek, 06 czerwca 2011 22:26

II Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym w Radzyniu Podlaskim

Jakub Cich i Konrad Siekierda to triumfatorzy finałowych eliminacji II Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Ruchu Ludowym, który odbył się w poniedziałek (5 czerwca) w Radzyniu. Kuba i Konrad pokonali w rywalizacji 105 uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa lubelskiego.

II Konkurs Wiedzy o Polskim Ruchu Ludowym zorganizowali: Zarząd Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Lublinie, Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzyniu Podlaskim, Muzeum Historii Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Fundacja K.E. Lewakowskiego. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego.

O idei tego przedsięwzięcia opowiedział poseł Tadeusz Sławecki. – Dzisiaj trzeba sięgać do naszych korzeni. Ideą jest też chęć pogłębienia wiedzy o naszej historii najnowszej. Często pomija się oczywiste fakty dotyczące historii ruchu ludowego. Gdy dzisiaj analizujemy programy szkolne, podstawy programowe, ta część naszej historii najnowszej jest potraktowana po macoszemu – mówił poseł. Podkreślał, że nie jest to konkurs wiedzy o Polskim Stronnictwie Ludowym. - Niektórzy na forach internetowych piszą, że to jest konkurs wiedzy o PSL. Nie. PSL jest tylko jedną z partii spośród wielu w całej ponad 100- letniej historii ruchu ludowego – zaznaczył Sławecki a wtórował mu Tomasz Szołtek reprezentujący Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie. - Konkurs wiedzy o ruchu ludowym jest konkursem wiedzy o historii Polski XX wieku, o naszej historii, o historii każdego Polaka.

W tym roku gospodarzem konkursu był Tadeusz Pietras dyrektor I LO. To w gościnnych murach tej placówki odbył się pierwszy etap zmagań, czyli część pisemna. - Cieszę się, że możemy gościć tak liczną grupę uczestników. To uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w swoich powiatach. W eliminacjach wzięło udział grubo ponad 1000 uczniów – zauważył poseł Sławecki. Natomiast do Radzynia przybyło 50 gimnazjalistów z 22 gimnazjów oraz 55 uczniów z 30 szkół ponadgimnazjalnych, którzy najpierw zmierzyli się z testem jednokrotnego wyboru. W ciągu godziny trzeba było odpowiedzieć na 50 pytań. Potem prace oceniała komisja. W jej skład weszli: wspomniany już dyrektor Tadeusz Pietras, Tomasz Szołtek reprezentujący Zarząd Wojewódzki PSL w Lublinie, Arkadiusz Indraszczyk reprezentujący Muzeum Historii Poslkiego Ruchu Ludowego, Jacek Zgorzałek sekretarz gminy Kąkolewnica, Magdalena Pomorska, Anna Szymala a także nauczyciele ze szkół powiatu: Danuta Witek (nauczyciel historii z Gimnazjum w Borkach), Katarzyna Mackiewicz (nauczyciel historii ZSP Radzyń Podlaski), Ireneusz Kaczorek (dyrektor Gimnazjum w Czemiernikach), Bogumiła Wińska (nauczyciel historii w Gimnazjum w Łomazach), Danuta Kacik (nauczyciel historii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Leśnej Podlaskiej), Grażyna Kieres (nauczyciel historii w II LO w Chełmie).

W czasie prac komisji uczniowie wraz z opiekunami udali się na obiad a potem na krótkie zwiedzanie naszego miasta. - Konkurs oprócz charakteru poznawczego ma również przybliżyć naszą miejscowość. Jesteście z różnych krańców województwa i chcemy żebyście chociaż przez kilkadziesiąt minut tę cząstkę naszej małej ojczyzny zobaczyli – tłumaczył poseł Sławecki. Goście podziwiali architekturę pałacu Potockich, Oranżerii, kościoła pw. Św. Trójcy.

Do drugiego etapu, który miał miejsce w Oranżerii zakwalifikowało się 14 uczestników – 7 gimnazjalistów i 7 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ustny finał był serią pytań, które pozwoliły wyłonić zwycięzców:

Kategoria gimnazjum:

I miejsce: Jakub Cich (Gimnazjum w Lipinach Dolnych)

II miejsce: Wojciech Grenda (Gimnazjum w Lublinie)

III miejsce: Karolina Wyszyńska (Gimnazjum w Komarówce Podlaskiej)

IV miejsce: Dariusz Mamzer (Gimnazjum w Biszczy)

V miejsce: Monika Grabowska (Gimnazjum w Sielcu)

VI miejsce: Barbara Michalczuk (Gimnazjum w Łomazach)

VII miejsce: Katarzyna Magryta (Gimnazjum w Chełmie)

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce: Konrad Siekierda (I LO w Chełmie)

II miejsce: Magdalena Bogusz (Technikum w Woli Osowińskiej)

III miejsce: Liwia Frykowska (ZS nr 1 w Tomaszowie Lubelskim)

IV miejsce: Patrycja Radzichowska (II LO w Chełmie), Michał Gryta (II LO w Kraśniku)

V miejsce: Andrzej Obirek (ZS nr 3 w Tomaszowie Lubelskim)

VI miejsce: Łukasz Dudko (II LO w Chełmie)

- Ten konkurs nie jest wydarzeniem incydentalnym, chciałbym, aby był coroczny. Na wojewódzkich obchodach Święta Ludowego zaproponowałem, aby konkurs stał się ogólnopolski. Myślę, że w przyszłym roku jest taka szansa – zapowiedział poseł Tadeusz Sławecki.

 

{morfeo 761}{morfeo 762}{morfeo 763}

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.

noimage
Ekspresowa naprawa protez
czwartek, 25 kwietnia 2024
noimage
Sprzedam
czwartek, 25 kwietnia 2024
Klimatyzacja montaż kimatyzacji
Klimatyzacja montaż kimatyzacji
niedziela, 21 kwietnia 2024