Radzyń Podlaski - Nasze miasto z dobrej strony! Mamy 14 sierpnia 2020 imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Czy będzie trudniej? Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Karol Niewęgłowski   
piątek, 25 listopada 2011 09:00

Nowe zasady kursu na prawo jazdyJeszcze tylko kilka tygodni będą obowiązywały stare przepisy dotyczące zdawania egzaminu na prawo jazdy.

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowy projekt, który najprawdopodobniej 12 lutego 2012 roku wejdzie w życie.

Największe zmiany mają dotyczyć egzaminu teoretycznego. Ma zniknąć udostępnienie testów oraz klucza odpowiedzi do nich, aby kursant polegał tylko i wyłącznie na wiedzy zdobytej podczas kursu w szkole jazdy, a nie na pamięciowym wyuczeniu się pytań i odpowiedzi.

Zmienić ma się również ilość pytań. Dotychczas było ich ponad 300, a z nową ustawą ma być ich około 3000.

Jak twierdzą instruktorzy, pocieszające w nowych testach będzie to, że poprawna będzie tylko jedna odpowiedź a nie jak do tej pory kilka.

Mają zniknąć też standardowe obrazki pokazujące daną sytuację na drodze. Zastąpione zostaną krótkimi filmikami, po którym wyświetli się pytanie dotyczące obejrzanej scenki.

Kolejną zmianą – tym razem już w części praktycznej będzie czas jazdy samochodem. Jeśli kursant w ciągu 25 minut wykona poprawnie wszystkie wymagane elementy, egzaminator będzie mógł zakończyć jazdę przed czasem (40 minut) z wynikiem pozytywnym.

Nowe przepisy odchodzą również od sprawdzania wszystkich elementów typu: poziom oleju w silniku, działanie sygnału dźwiękowego czy działanie świateł. Kursant dostanie od egzaminatora dwa losowo wybrane elementy do wskazania, na co będzie miał 5 minut.

Nowe przepisy to również walka z piractwem drogowym. Świeżo upieczeni kierowcy, będą poddawani dwuletniemu okresowi próbnemu.

Jeżeli w tym czasie kierowca popełni dwa wykroczenia drogowe, zostanie od razu odesłany na kurs reedukacyjny, a za popełnienie trzech wykroczeń, grozić będzie utrata prawa jazdy.

Nic jednak do końca nie jest pewne i nie wiadomo, czy wszystkie propozycje zostaną przyjęte przez rząd. Rozstrzygnięcia możemy spodziewać się w pierwszym kwartale nowego roku.

 

Komentarze  

 
#1 RE: Czy będzie trudniej? Zmiany w egzaminach na prawo jazdyliterka 2011-11-25 16:07
Teraz też losuje się dwa elementy, nie trzeba sprawdzać wszystkiego. poza tym pytań obecnie wcale nie jest tylko 300.
 
 
#2 BeeeeeeeeeeeŻabka 2011-11-25 22:27
Dotychczas jest 530 pytan a nie 300. :-) .Macie błędne informacje.Podobno maja sie zmienic Tylko testy.
 
 
#3 testylukas123 2011-11-26 20:03
Bardzo dobrze, że testy się zmieniają. Koniec rycia na pamięć tylko symulacja sytuacji drogowych. Ludziom inteligentnym będzie prościej. A co do okresu próbnego.. Głupota. Trzy wykroczenia. To tak pasażer bez pasów do tego przypadkiem zapomniałem prawka z domu. I w zabudowanym przekroczyłem prędkość(na trasie 19 zabudowane tereny to głupota). Dziękuję i po prawku normalnie przekraczając prędkość o powiedzmy 20km/h złapie za to jak dobrze liczę nie więcej niż 8 punktów. A tak po prawku..
 
 
#4 Dlaczego nieaktualne informacje?Darek 2011-11-29 21:01
Co do czasu trwania egzaminu praktycznego na kat. B też macie informacje nieaktualne. Gdyż od czerwca 2009 roku "...egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut jeżeli został wykonany program egzaminacyjny i wynik egzaminu jest pozytywny." źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów z dnia 27 października 2005 r. (Dz.U. Nr 217, poz. 1834) załącznik nr 5 §9.1. ust. 4
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz. Nie masz jeszcze swojego konta? Zarejestruj się.